Jak korzystać z intuicji
Zdjęcie autorstwa Anastasia Shuraeva z Pexels

Intuicja jawi się jako tajemna siła, z którą na świat przyszli tylko nieliczni. Niektórzy wiążą ją wręcz z ezoteryką i byciem jasnowidzem. Tymczasem intuicja ma naukowe podstawy, jest mechanizmem w pełni racjonalnym. Pomimo iż wiemy o niej całkiem sporo, wciąż trwają dalsze badania. W naszym artykule podpowiadamy, jak korzystać z intuicji.

Spis treści:

  1. Intuicja, czyli podstawowy mechanizm biologiczny
  2. Dlaczego decyzje intuicyjne są tak częste?
  3. Czym jest intuicja?
  4. Jak rozwijać intuicję?
  5. Jak korzystać z intuicji w nieznanych wcześniej okolicznościach?
  6. Dlaczego myślenie intuicyjne jest lepsze od analitycznego?
  7. Przekonanie graniczące z pewnością, czyli jak odczytywać podszepty intuicji?
  8. Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy a silnie rozwinięta intuicja
  9. Myślenie intuicyjne – jego przewaga nad analitycznym

Intuicja, czyli podstawowy mechanizm biologiczny

Choć intuicja jawi się jako zjawisko nadprzyrodzone, w kobietach, które na niej z sukcesem polegają, widzimy niemalże czarownice, to jest to podstawowy mechanizm biologiczny. Nasi przodkowie mieli ją świetnie rozwiniętą. Stanowiła u nich podstawowy mechanizm przy podejmowaniu decyzji. Z czasem dopiero zaczęliśmy korygować podszepty intuicji poprzez przemyślane, analityczne działania. Jednak ta umiejętność wykształciła się u nas z czasem i ma związek z ewolucją. Początkowo, gdy pierwsi ludzie zamieszkiwali jaskinie czy lasy, żyli blisko natury, byli narażeni na szereg niebezpieczeństw. Musieli szybko podejmować decyzje, w przeciwnym wypadku mogli stracić życie. Nic dziwnego, że podejmowali decyzje intuicyjne, a nie poddawali je wnikliwej analizie. Po prostu nie mieli na to czasu. Z czasem jednak zaczęliśmy prowadzić osiadły tryb życia. Zamieszkaliśmy w miastach, nasze życie stało się wygodne i stosunkowo bezpieczne. Jednocześnie komplikacji uległa materia, z którą obcujemy. W ten oto sposób rozwinęło się analityczne myślenie.

Dlaczego decyzje intuicyjne są tak częste?

Czy wiesz, że 99% pracy mózgu stanowią nieuświadomione procesy myślowe? W życiu człowieka dominuje intuicja, to ona przeważa nad myśleniem analitycznym. Gdybyśmy każdą kwestię musieli poddać drobiazgowym przemyśleniom, zabrakłoby nam czasu. Na dodatek poczulibyśmy się przytłoczeni nadmiarem przetwarzanych danych.

Czym jest intuicja?

Intuicja powstała na bazie doświadczeń. Im więcej ich, tym lepszy osąd danej sytuacji. Najlepiej widać to po fachowcach w danej dziedzinie. Im dłużej pracujemy w swoim zawodzie, doświadczamy różnych sytuacji, tym lepiej sobie radzimy z szybkim podejmowaniem decyzji. Już nie musimy zastanawiać się nad każdą kwestią. Pewne procesy myślowe zachodzą automatycznie, dzięki czemu pracujemy sprawnie, i, co najważniejsze, bez większych błędów. Im większą bazą danych dysponuje nasza nieświadomość odpowiedzialna za intuicję, tym mniejsze ryzyko pomyłki.  Czasem jednak musimy skorygować podszepty intuicji, kierując się analitycznym myśleniem.

Jak rozwijać intuicję?

Jeśli zastanawiasz się, jak korzystać z intuicji, mamy dla ciebie ważną wiadomość. Musisz ją edukować i rozwijać. W praktyce polega to na udzieleniu jej odpowiedzi, czy jej podszepty okazały się dobre w danej sytuacji. Np. intuicja mówi nam, że z tym klientem nie powinniśmy nawiązywać współpracy, ponieważ okaże się roszczeniowy i wygeneruje sporo problemów. Podchodzimy zatem uważnie do negocjacji, poznania jego oczekiwań i podpisania umowy. Im więcej pytań zadajemy, tym słuszniejsze wydają się nasze podejrzenia. Okazuje się bowiem, że nasz potencjalny klient chce, abyśmy przez pierwsze 3 miesiące pracowali dla niego za darmo. Po chwili wychodzi z niego roszczeniowość. W takiej sytuacji należy dać intuicji komunikat, że miała rację. Można też zastanowić się racjonalnie, dlaczego ten mężczyzna od razu został przez nas trafnie oceniony. Może o jego roszczeniowości świadczył tembr głosu lub sposób formułowania wypowiedzi? Od początku traktował nas z góry?

Jak korzystać z intuicji w nieznanych wcześniej okolicznościach?

Intuicja zazwyczaj świetnie się sprawdza w warunkach, które znamy. Czasem jednak wchodzimy na nowe „tereny” i tutaj musimy zdać się na nią oraz naszą inteligencję i kreatywność. Jeśli np. nigdy nie zawierałyśmy umowy na internet mobilny, to nie wiemy, na jakie parametry zwrócić uwagę. Możemy jednak wyczuć, gdy sprzedawca coś kręci i poszukać wskazówek w internecie. Następnie zadać mu pytania, jakie nam się nasuną i ewentualnie zrezygnować z niekorzystnej dla siebie umowy.

Dlaczego myślenie intuicyjne jest lepsze od analitycznego?

Dlaczego umysł tak chętnie korzysta z intuicji? Wynika to z wydatków energetycznych. Pragnie on minimalizować zużycie energii na procesy myślowe. Decyzje analityczne wymagają jej więcej, ponadto zdolności naszego mózgu do prowadzenia głębokich przemyśleń są ograniczone.  Natomiast decyzje intuicyjne pozwalają zmniejszyć wydatki energetyczne. Ponadto nieświadomie jesteśmy w stanie przetworzyć znacznie więcej informacji niż świadomie.  Zresztą warto sobie przypomnieć sytuacje, gdy intensywnie myśleliśmy nad jakimś problemem. W pewnym momencie czuliśmy się nim przeciążeni.

Przekonanie graniczące z pewnością, czyli jak odczytywać podszepty intuicji?

Intuicja nie zawsze jest pewna tego, co nam podpowiada. W wyniku procesów myślowych o charakterze nieświadomym mamy czasem przekonanie graniczące z pewnością, że podejmujemy słuszną decyzję. W takiej sytuacji warto zdać się na intuicję. Czasem jest ona prawie pewna swego, tutaj wystarczy drobna korekta analityczna. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy wydaje nam się, że coś raczej jest dobrym rozwiązaniem, ale potrzebujemy więcej danych, aby ostatecznie podjąć decyzję.  Wysiłki naukowców obecnie koncentrują się na stworzeniu urządzenia pomiarowego, które pokaże nam, jak bardzo możemy zaufać swojej intuicji w danej kwestii.

Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy a silnie rozwinięta intuicja

Jeśli zastanawiasz się, jak korzystać z intuicji, musisz wiedzieć, że osoby, które posiadają wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy są bardziej wyczulone na bodźce. W rezultacie procesy intuicyjne zachodzą w nich dużo szybciej i ze znacznie większą precyzją. Wysoka wrażliwość to cecha 20% społeczeństwa. Co piąty z nas może polegać na swojej intuicji jak na Zawiszy, ponieważ ta jest świetnie wyszkolona.

Myślenie intuicyjne – jego przewaga nad analitycznym

Intuicji warto słuchać, ponieważ zazwyczaj ma rację. Dysponuje dużo większą bazą wiedzy nieświadomej niż my jesteśmy w stanie racjonalnie przeanalizować. Czasem jednak mamy mętlik w głowie, nieświadoma część mózgu pracuje na zwiększonych obrotach. W takiej sytuacji warto oderwać się od problemu, wyjść na spacer, do znajomych czy się przespać. Za jakiś czas dobre rozwiązanie samo zaświta w naszej głowie.