Jak dobrze rozpocząć rozmowę

Rozmowa stanowi podstawę budowania jakichkolwiek relacji międzyludzkich. Dzięki niej bliżej poznajemy drugiego człowieka, jego potrzeby, radości i zmartwienia. Bez niej nie da się zbudować prawdziwej przyjaźni ani związku. Jak dobrze rozpocząć rozmowę?

Jak nie rozpoczynać rozmowy?

Ten problem rzadziej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jednak zdarza się także im. Istnieje lista pytań, która jest niezwykle irytująca. Nie lubimy, gdy ktoś zaczyna rozmowę od następujących pytań:

  • Co tam?
  • Co porabiasz?
  • Co słychać?
  • Jak się masz?
  • Co nowego?
  • Jak mija dzień?

Dlaczego te pytania tak bardzo irytują wiele z nas? Bo świadczą o kilku rzeczach. Po pierwsze, druga osoba kompletnie się nami nie interesuje, bo nie umie wymyślić ambitniejszego pytania.  Od tego typu pytań aż wieje nudą na kilometr. Po drugie, prawdopodobnie ma interes i wcale nie chce wiedzieć, co porabiamy, ma nas w głębokim poważaniu, ale wypada jakoś zacząć, by przejść do interesu. Po trzecie, skoro piszesz, to chcesz porozmawiać, więc zacznij tę rozmowę, a nie stawiaj drugą osobę w roli giermka, który ma za zadanie zabawiać się rozmową i wysilać się na znalezienie interesującej odpowiedzi na pytanie.

Czasem lepiej zapytać wprost

Oczywiście nie chodzi tutaj o wyskakiwanie z czymś z grubej rury, ale bardzo często kobiety między sobą piszą: co tam?, gdy chcą dowiedzieć się, kto robi fajnie paznokcie lub farbuje włosy. Tutaj o wiele lepiej jest po prostu na wstępie zapytać: Cześć! Jakiego fryzjera polecasz? Zależy mi na farbowaniu.  Nie traćmy czasu swojego i innych na bezsensowne pytania, które nic nie wnoszą do rozmowy. Jeśli naprawdę nie interesuje cię, co robi druga osoba, to nie pytaj o to, tylko przejdź od razu do sedna, czyli fryzjera, którego szukasz.

Nie zadawaj pytań, jeśli nie zamierzasz odnieść się do odpowiedzi

Czasem lepiej jest po prostu do kogoś zadzwonić i opowiedzieć swoją historię, która wzbudziła danego dnia ogromne emocje.  Nie zadawaj pytań, skoro nie zamierzasz odnosić się do odpowiedzi drugiej strony.  Np. nie pytaj koleżanki o to, czy dogadała się ze swoim facetem, jeśli chcesz jej opowiedzieć o swojej pracy. Nie ma nic bardziej irytującego od zadania pytania, uzyskania odpowiedzi, olania jej i przejścia do swoich spraw oraz interesów. Lepiej jest od razu do nich przejść. Wygadać się, a potem zapytać szczerze o sprawy drugiej osoby.

Nie rozpoczynaj rozmowy od wysyłania cudzych relacji itp.

Okej, jeśli jest to relacja wspólnego przyjaciela, kogoś, z kim spotyka się twój przyjaciel/przyjaciółka, to jest to zrozumiałe. Ale po co koleżanka przesyła ci relacje wszystkich swoich znajomych z Instagramu? To już jest spam. Problem ten dotyczy też facetów. Mężczyźni też potrafią przesyłać relacje wszystkich niedoszłych partnerek. Gdybyś chciała to wszystko oglądać, to zabrakłoby ci czasu na jedzenie i sen.

Jak dobrze rozpocząć rozmowę?

Aby dobrze rozpocząć rozmowę, najlepiej jest odnieść się do czegoś konkretnego. Np. zapytać, czy druga osoba wróciła do biegania, czy już pracuje w biurze czy zdalnie, gdzie jeździ do lasu, jak udały się jej zakupy w galerii, czy znalazła dla siebie idealne sandały etc.  Konkretne pytanie pokazuje, że naprawdę interesujesz się drugą osobą, a nie realizujesz swój interes, idąc po najmniejszej linii oporu przy rozpoczynaniu rozmowy. Jeśli pytasz, to wysłuchaj, ustosunkuj się do odpowiedzi. W przeciwnym wypadku zadawanie przez ciebie pytań nie ma najmniejszego sensu, bo nie jesteś zainteresowany odpowiedzią.