Jak dobrze być singlem – Catherine Gray

Jak dobrze być singlem to książka, która bardzo różni się od innych poradników psychologicznych dostępnych na rynku. Zazwyczaj osoby, które nie są w związku, zachęca się, aby aktywnie poszukiwały swojej drugiej połówki. Otworzyły się na miłość i nowe znajomości. Tymczasem Catherine Gray zwraca uwagę na pozytywne aspekty bycia singlem.

Czy bycie singlem czyni cię gorszym?

Zostaliśmy wychowani w przeświadczeniu, że życie w pojedynkę jest gorsze od życia we dwoje. Tymczasem liczne badania naukowe pokazują, że kobiety, które nie mają partnera i dzieci, czują większą satysfakcję. Ich życie jest szczęśliwsze i wolne od licznych konfliktów, z którymi na co dzień zmagają się pary. Singielki żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem. Catherine Gray zwraca uwagę, że liczba singli w Wielkiej Brytanii wzrasta z roku na rok. Obecnie stanowią oni lekko ponad połowę społeczeństwa.

Uzależnienie od miłości

Sama Catherine Gray nie zawsze potrafiła docenić życie w pojedynkę. Swego czasu była uzależniona od stanu zakochania. Sporo randkowała, często chodziła z nowo poznanymi mężczyznami do łóżka, a po wszystkim budziła się z ogromnym kacem moralnym, która próbowała zatuszować. Autorka poradnika Jak dobrze być singlem nie potrafiła stawiać jasnych wymagań. Często walczyła o uwagę mężczyzn, którzy na nią nie zasługiwali.

Zakochanie sprawia, że tracimy zainteresowanie pracą

Catherine Gray zwraca uwagę na to, jak uczucie potrafi być wyniszczające dla naszej psychiki. Gdy się w kimś zakochujemy, zaczynamy z niecierpliwością wypatrywać wiadomości od drugiej osoby. Ta czasem nie nadchodzi, a nasz nastrój gwałtownie się obniża. Na dodatek całe dnie marnujemy na to, aby sprawdzać, co druga osoba wrzuciła na social media, zamiast zająć się sobą i swoimi sprawami.

Pogoń za męską akceptacją

W książce Jak dobrze być singlem autorka odnosi się do swojego dzieciństwa. Zauważa, że jej głód uwagi i potrzeba akceptacji ze strony mężczyzn wynika z jej relacji z ojcem oraz ojczymem. Po rozwodzie rodziców chciała zamieszkać z tatą, ale ten nie wyraził na to zgody. Pierwszy ojczym traktował Catherine jak intruza.  Nie okazywał jej przychylności. Rozpaczliwe poszukiwanie miłości, które nierzadko trąci desperacją, często znajduje uzasadnienie w naszym dzieciństwie. Aby wyrwać się z tego niedobrego kręgu, trzeba uświadomić sobie pewne mechanizmy.

Społeczna presja na życie w związku

Wiele osób tak naprawdę lepiej czuje się w roli singla. Niestety, społeczeństwo, w tym rodzice, wmawiają nam, że powinniśmy szukać swojej drugiej połówki. Bez niej jesteśmy niepełni, marnujemy sobie życie. Zegar biologiczny tyka i wypadałoby coś z tym zrobić. Jak dobrze być singlem to książka napisana na przekór tego, co wmawiają nam bliscy, media i popkultura. Poradnik ten niesie ze sobą wiele wartościowych treści. Catherine Gray napisała książkę przystępnym i zabawnym językiem, dzięki czemu czyta się ją naprawdę przyjemnie.