Uroda

Jak dbać stopy?

Jak dbać stopy

Zdjęcie autorstwa Cats Coming z Pexels

Pielęgnacja stóp to temat, któremu poświęcamy zdecydowanie za mało uwagi. Nierzadko wychodzimy z założenia, że wystarczy założyć pełniejsze buty, aby nikt nie widział ich kiepskiej kondycji. Tymczasem stopy każdego dnia noszą na sobie ogromny ciężar. W naszym artykule podpowiadamy, jak dbać o stopy.

Spis treści:

  1. Jaki ciężar każdego dnia dźwigają stopy?
  2. Odpowiednia pielęgnacja stóp to konieczność
  3. Niewygodne obuwie a zmiany zwyrodnieniowe stóp
  4. Dlaczego warto sięgać po krem do stóp z mocznikiem?
  5. Kosmetyki do pielęgnacji stóp. Dlaczego warto szukać tych z alantoiną?
  6. Jak dbać o stopy?

Jaki ciężar każdego dnia dźwigają stopy?

Czy wiesz, że przeciętna osoba, która każdego dnia przemieszcza się pieszo na odcinkach kilkukilometrowych, zmusza swoje stopy do dźwigania 2500 ton? Sportowcy, którzy regularnie ćwiczą i biorą udział w zawodach, zapewniają im jeszcze większe obciążenie. Warto pamiętać o tym, że skoro rola stóp jest tak ważna, to zasługują one również na odpowiednią pielęgnację. Tymczasem o tej ostatniej bardzo często zapominamy.

Odpowiednia pielęgnacja stóp to konieczność

Czy wiesz, że zaniedbania w pielęgnacji stóp prowadzą do ich przesuszenia, nadmiernego rogowacenia i pękania? Z kolei ranki, które pojawiają się na tej części ciała, wymuszają na nas przyjmowanie nietypowej postawy ciała. Poruszamy się w bardzo specyficzny sposób po to, aby nie obciążać tej części stopy, która została uszkodzona i boli. Niestety, w ten sposób narażamy się na kontuzje oraz różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe.

Niewygodne obuwie a zmiany zwyrodnieniowe stóp

Pielęgnacja stóp to jedno. Drugą niemniej istotną kwestią jest dobór obuwia. Niestety, wiele z nas kieruje się względami estetycznymi oraz ceną. Stawiamy na ładne buty lub takie, które są stosunkowo tanie. Niestety, jedne i drugie rzadko spełniają wymagania niezbędne dla zdrowia stóp.  Niewygodne obuwie powoduje otarcia, pęcherze i przesuszenie naskórka. W rezultacie pojawia się ból, który po raz kolejny wymusza na nas przyjęcie nietypowej postawy ciała, co grozi kontuzjami i zmianami zwyrodnieniowymi.

Dlaczego warto sięgać po krem do stóp z mocznikiem?

Czy wiesz, że mocznik, który powstaje w wyniku przemian enzymatycznych białek, które spożywamy każdego dnia, ma za zadanie nawilżać i regenerować naszą skórę? To naturalna substancja, która świetnie sprawdza się w swojej roli. Musimy jednak pamiętać o tym, że z wiekiem zdolność do syntezy mocznika spada. W rezultacie musimy zacząć go dostarczać z zewnątrz, sięgając po odpowiednie kosmetyki. Pielęgnacja stóp powinna opierać się na kremach z mocznikiem. Ten składnik, choć w przypadku specyfików pielęgnacyjnych ma pochodzenie syntetyczne, jest doskonale przyswajalny i sprawdza się równie dobrze jak ten produkowany przez organizm. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że kosmetyki z mocznikiem różnią się działaniem. Wszystko bowiem zależy od stężenia tego składnika. Kosmetyki z mocznikiem o stężeniu 5% nawilżają i zmiękczają skórę. Natomiast gdy stężenie tego składnika zamyka się w przedziale 10-50%, wykazuje on działanie złuszczające i keratolityczne. Oznacza to, iż pozbywamy się martwych komórek naskórka i pozwalamy wniknąć głębiej substancjom aktywnym pochodzącym z innych specyfików. Kosmetyki z mocznikiem przynoszą też świetne rezultaty przy łagodzeniu objawów alergii.

Kosmetyki do pielęgnacji stóp. Dlaczego warto szukać tych z alantoiną?

Co ciekawe, podobne działanie jak mocznik, wykazuje alantoina. Związek ten jest pochodną mocznika. Niektóre organizmy, w tym gatunki motyli, posiadają specjalne enzymy, które umożliwiają syntezę alantoiny.  Krem do stóp z mocznikiem i alantoiną to najlepszy kosmetyk, jaki możemy zafundować tej części swojego ciała.

Jak dbać o stopy?

Ponadto powinniśmy stawiać na wygodne buty z naturalnej skóry, które są miękkie i przewiewne. W rezultacie zmniejszają ryzyko powstania grzybicy stóp i paznokci. Jednocześnie dzięki miękkości skóry nie powodują otarć i pęcherzy. Noszenie obuwia z naturalnej skóry jest niezwykle komfortowe. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o stopy, powinnaś też w miarę możliwości chodzić boso po domu. Niemniej istotny jest regularny pedicure oraz ruch na świeżym powietrzu, który pozwala zachować prawidłową masę ciała. Nadwaga i otyłość stanowią spore obciążenie dla stóp, mogą też generować zmiany zwyrodnieniowe stóp.

Dodaj komentarz