Moda

Jak dbać o ubrania, by służyły nam przez lata?

Jak dbać o ubrania, by służyły nam przez lata

Zapewne nie raz podziwiałaś bluzkę koleżanki, która okazała się mieć swoje lata. Klucz do sukcesu stanowi odpowiednia pielęgnacja odzieży. Podpowiadamy, jak dbać o ubrania, by służyły nam przez lata.

Pierz w trybie odświeżania

Tak naprawdę większość ubrań wymaga jedynie odświeżenia, ponieważ podczas noszenia przesiąkły naszym potem. Nie istnieje potrzeba ich prania w pełnym trybie, który zwiększa zużycie wody i prądu. 20-minutowe odświeżanie jest także korzystne dla naszych tkanin. Te nie ulegają tak szybko blaknięciu.

Dodawaj płyny do płukania

Gdy nosimy ubrania i je pierzemy, splot materiału czasem ulega drobnym zmianom, przez co ubranie się kulkuje lub mechaci. Można temu zapobiec, przywracając tkaninom odpowiednie naprężenie nici poprzez dodatek płynu do płukania. Co ciekawe, istnieją specjalne preparaty do pielęgnacji ubrań wełnianych.

Uważnie wieszaj ubrania

Gdy wieszasz pranie, upewnij się, że suszarka nie jest brudna, przyrdzewiała itp., aby nie poplamić odzieży. Pamiętaj też, aby zdejmować ubrania od razu po ich wyschnięciu. Zbyt długi kontakt z promieniami słonecznymi może prowadzić do ich płowienia.

Ubrania przechowuj tak, aby nie ulegały trwałym uszkodzeniom

Jeśli masz w szafie ramoneskę lub sukienkę z ekoskóry, zapewnij im odpowiednio dużo miejsca. Takie ubrania nie powinny być przygniatane przez pozostałą odzież. Należy też uważać, aby sukienka nie dotykała dna szafy, gdyż może się trwale odkształcać.

Nie korzystaj z suszarki bębnowej

Suszarka bębnowa pozwala wyciągnąć suche ubrania, ale też bardzo je niszczy. Te szybciej się prują, dziurawią, mają mniejszą odporność mechaniczną.  Jeśli nie chcesz niszczyć swoich ubrań, pozwól im wyschnąć w tradycyjny sposób.

Dziel pranie na kolory

Nigdy nie pierz czerwonych ubrań z jasnymi, gdyż te drugie mogą się zrobić różowe. Niestety, wiele ubrań z sieciówek nawet po kilku praniach nadal puszcza farbę, brudząc wszystko dookoła. Warto to mieć na względzie i osobno puszczać biel, osobno czerwień i osobno czerń.

Prasuj w dozwolonej temperaturze

Po to producent zamieszcza boczne metki na ubraniach, abyśmy wiedzieli, jak je prać i prasować. Jeśli tkanina nadaje się do prasowania w temperaturze minimalnej, nie prasuj jej na dwóch kropkach, gdyż możesz ją spalić.

Dodaj komentarz