Jak dbać o ręce

W czym tkwi sekret pięknych, delikatnych i zdrowo wyglądających dłoni? W systematyczności i odpowiedniej trosce. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad.

Rękawiczki to podstawa

Nasze ręce są pokryte cienką i niezwykle wrażliwą skórą. Praktycznie nie ma w niej żadnych gruczołów łojowych. A te z kolei odpowiadają za naturalną ochronę. Mimo że skóra dłoni jest jedną z najdelikatniejszych na całym dziele, to codziennie narażamy ją na działanie szkodliwych detergentów. Pierzemy, zmywamy, myjemy okna, wycieramy kurz… Z pewnością już zauważyłyście, że po domowych pracach skóra na dłoniach jest wysuszona, czerwona i podrażniona.

Niejednokrotnie zdarzają się pęknięcia i ranki. Czy takich sytuacji da się uniknąć? Oczywiście! Wystarczy tylko do wszelkich prac domowych zakładać rękawiczki. Idealnym wyborem będą na przykład rękawiczki nitrylowe. To alternatywa dla tradycyjnych rękawic lateksowych. Syntetyczny kauczuk nitrylowy, z którego zostały wykonane, ma obojętne działanie na skórę, a więc wyklucza ryzyko pojawienia się alergii. Z tego też powodu tak chętnie wykorzystywane są nie tylko w domu, ale i w szpitalach, ratownictwie medycznym, poradniach diagnostycznych, ambulatoriach, laboratoriach, w przetwórstwie spożywczym, w studiach tatuażu, w salonach fryzjerskich czy gabinetach kosmetologicznych.

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne

Na dodatek kilkanaście razy na dobę myjemy dłonie mydłem. Nie zwracamy też uwagi na to, czy z kranu leci zimna, czy gorąca woda. I to błąd! Dłonie powinniśmy myć pod letnim strumieniem – jeśli sięgamy po mydło, czy żel to wybierajmy tylko produkty, które mają obojętne bądź kwaśne pH. Od razu zrezygnujmy z tych, które nie mają właściwości odżywczych i nawilżających. Często zdarza nam się wyjść z łazienki nie wycierając dłoni. To kolejny błąd. Dlaczego? Bo wilgoć powoduje szybsze wysuszanie i pierzchnięcie skóry. Po każdym myciu dłoni pamiętajmy, aby posmarować je kremem do rąk. Powinno to wręcz wejść nam w krew.

Przygotuj własny peeling

Poza tym nie zapominajmy o peelingach. To właśnie dzięki niemu pozbędziemy się martwego naskórka, który powoduje nieprzyjemną w dotyku chropowatość. Peeling możemy kupić w drogerii. Pamiętajmy jednak, aby był mniej inwazyjny niż ten, którego używamy do ciała. Najlepszym wyborem będą więc specjalne peelingi dostosowane do skóry dłoni lub twarzy. Jeśli nie wiemy, który wybrać… rozwiązanie jest proste. Peeling możemy przygotować samodzielnie w domu. W tym celu wykorzystamy całkowicie naturalne składniki. Najprostszy przepis to zmieszanie dwóch łyżek cukru z jedną łyżką oliwy z oliwek.

Nieco bardziej aromatyczny będzie peeling kawowy. Jak go przygotować? Fusiastą kawę zalewamy dużą ilością wrzątku. Po ostygnięciu, odlewamy wodę. Do pozostałych fusów dodajemy cynamon, miód i oliwę. Powstały w ten sposób kosmetyk należy delikatnie wmasować kolistymi ruchami w skórę dłoni. Tak jakbyśmy myły ręce przy użyciu mydła. Po zakończonym zabiegu zmywamy peeling pod bieżącą wodą i obowiązkowo nakładamy krem nawilżający. Czynność należy wykonywać raz na dwa tygodnie. Z częstotliwością peelingów nie ma co przesadzać – nie chcemy przecież doprowadzić do podrażnień. Skóra musi mieć czas na regenerację.