ja-wlasnym-szefem

Jeśli masz już dość pracy w instytucji, placówce lub firmie, która nie pozwala Ci się rozwijać, ogranicza możliwości, zmusza do współpracy z ludźmi za którymi nie przepadasz, do posłuchu wobec przełożonych, których nie szanujesz, albo zwyczajnie- nie daje godnego wynagrodzenia za wykonywaną przez Ciebie pracę- to prawdopodobnie poczujesz się lepiej stając się swoim własnym szefem.

Prowadzenie swojej działalności gospodarczej ma niewątpliwe plusy i minusy. Jeśli rozważasz Założenie własnej firmy, powinnaś przeanalizować najistotniejsze „za” i „przeciw”.

Do wad możesz zaliczyć konieczność ogarnięcia większej ilości spraw. Musisz bowiem odpowiadać za swoją firmę od początku do końca . Na początek warto więc zastanowić się jak podzielić obowiązki, by nie zostać przytłoczonym ich nadmiarem. Musisz dobrze przemyśleć potrzeby rynku oraz wziąć pod uwagę prawa, jakimi się kieruje. Najwięcej dowiesz się ze stron internetowych, które krok, po kroku opisują zakładanie własnej działalności. Warto również sprawdzić czy interesujące nas kursy i szkolenia. Coraz częściej są one bezpłatne i finansowane np. przez urząd pracy.

Otworzenia własnej działalności, czyli bycie samej sobie „sterem, żaglem i okrętem przynosi wiele korzyści: samodzielny wybór działalności, odpowiadający Tobie czas pracy i zakres wykonywanych obowiązków, dowolny dobór współpracowników, podział pracy. Ale prawdziwe korzyści z bycia własnym szefem to korzyści natury psychologicznej, wśród których na pierwszym miejscu plasuje się możliwość wybrania takiego obszaru działalności, który odpowiada twojej osobowości, realizuje Twoje pasje, spełnia marzenia, pozwala na rozwój i robienie tego, co lubisz. Dzięki temu twoja efektywność w pracy wzrośnie.

Od strony psychologicznej niewątpliwą zaletą jest większa satysfakcja, zarówno z wykonywanej pracy, jak i jej efektów. Wpływa ona na co ogólne zadowolenia życiowe, poczucie dobrostanu, a nawet zdrowie. Ukontentować może Cię również fakt, że własna działalność pozostawia w świecie ślad oraz daje możliwość pozostawienia po sobie czegoś dla przyszłych pokoleń.
Ponieważ obecnie zakładanie działalności jest w dużej mierze dotowane przez urzędy pracy, oraz Unię Europejska, nie tracisz wiele podejmując próbę. Ryzyko w porównaniu z korzyściami jest minimalne, a sukces, który możesz odnieść, wart starań.

Joanna P.