Kultura Styl życia

Nie ma innej ciemności – Sarah Hillary

nie ma innej ciemności

Nie ma innej ciemności to drugi tom z cyklu poświęconego komisarz Marnie Rome.  Osoby, którym do gustu przypadła powieść kryminalna W obcej skórze, z pewnością będą zadowolone z jej kontynuacji. Sarah Hillary nie tylko ukazuje wstrząsające zbrodnie, ale też tworzy niezwykle rozbudowane portrety psychologiczne głównych bohaterów. 

 

Nie ma innej ciemności – poruszająca powieść kryminalna

W powieści kryminalnej Nie ma innej ciemności Sarah Hillary porusza niezwykle istotny problem społeczny – bestialskie zabójstwa dzieci. Marnie Rome oraz Noah Jake zostają wezwani przez rodzinę, która na terenie swojej posesji odkrywa bunkier z ciałami dzieci. Zaawansowany stopień rozkładu wskazuje na to, że ofiary leżały pod ziemią przez co najmniej kilka lat. Marnie Rome wchodzi do bunkra, w którym unosi się fetor. Pani komisarz oprócz ciał dzieci dostrzega też zabawki i żywność konserwową wyprodukowaną przez nieznaną jej firmę. Wszystko wskazuje na to, że ten, kto zamknął dzieci w bunkrze, dokładnie zaplanował przestępstwo. Czy zamierzał zabić kilkuletnie maluchy? A może porwał je dla okupu, ale coś nie pozwoliło mu wrócić do bunkra, przez co dzieci zmarły? Co było bezpośrednią przyczyną zgonu? Głód, zatrucie czy groźna infekcja? Czy ten, kto zamknął dzieci w bunkrze, przyglądał się ich powolnej śmierci?

W trakcie śledztwa wychodzi na jaw, że ofiarami znalezionymi w bunkrze byli kilkuletni chłopcy. Fakt, iż umarli oni przytuleni do siebie, może świadczyć o bliskim stopniu pokrewieństwa. Choć śledczym wydaje się, że ustalenie tożsamości ofiar nie będzie stanowiło trudności, wszak nieczęsto się zdarza, że rodzice zgłaszają zaginięcie rodzeństwa, w rzeczywistości ten punkt przysparza najwięcej trudności. Okazuje się bowiem, że przed laty nikt nie poprosił policji o pomoc w znalezieniu dwójki zaginionych dzieci. Skoro krewni nie szukali chłopców, to może to właśnie oni zamknęli ich w bunkrze?

Sarah Hillary – mistrzyni kreślenia portretów psychologicznych

Sarah Hillary w powieści Nie ma innej ciemności stworzyła niezwykle interesujące portrety psychologiczne. Choć historia ukazana w wyżej wspomnianej książce jest fikcją literacką, mogłaby wydarzyć się w każdym kraju. Tak naprawdę nie ma dnia, aby media nie informowały o podobnej, równie brutalnej zbrodni, której ofiarą pada dziecko. Niektóre opisy w powieści Nie ma innej ciemności są tak mroczne i przerażające, że możemy poczuć, jak po całym ciele przebiegają nam ciarki.  To niewątpliwie jedna z bardziej wymagających pozycji literackich, mimo to nie sposób się od niej oderwać, ponieważ  pragniemy poznać tożsamość zabójcy. Pikanterii powieści Nie ma innej ciemności dodają wścibski dziennikarz oraz rodzina, która znalazła bunkier z ciałami chłopców. Marnie Rome ma instynkt i od początku czuje, że z tymi ludźmi jest coś nie tak. Noah Jake także podejrzewa, że rodzina, która znalazła bunkier, coś ukrywa przed policją. Czy podejrzenia śledczych się potwierdzą?

Irmina Cieślik

Komentarze (10)

kaczuszka

4 lata temu

Ta książka z pewnością jest bardzo wstrząsająca, już sam temat wskazuje na wymagającą, a zarazem ciekawą lekturę. Na pewno przeczytam tę powieść.

Irene_J

4 lata temu

Jak trzeba być okrutnym, żeby zabić niewinne dzieci… Najczęściej dokonują tego członkowie rodziny lub ich konkubenci.

Rosia58

4 lata temu

Temat na czasie – ostatnio ciągle się słyszy o dzieciobójcach. Rodzice zabijają własne dzieci, bo tracą pracę albo od początku ich nie chcą. W ogóle nie rozumiem, jak tak można postępować, ale inni chyba nie mają problemów z byciem bezwzględnymi…

Emilly27k

4 lata temu

Ciekawość pierwszy stopień do piekła jeśli chodzi o dziennikarzy. Goplana , a przeszkadza coś Tobie kiedy akcja dzieje dopiero po przeczytaniu kilku stron. To jest plus , gdy czyta się takie książki. Nie od razu wiemy jaki będzie przebieg. Uważam,że to może być dobra pozycja w kategorii literatury kryminalnej.

    Goplana

    4 lata temu

    Jak to tylko parę stron, to nie ma problemu. Gorzej jak jestem już na setnej stronie, a dalej nie wiadomo, o czym jest książka, bo nic się w niej nie dzieje.

Goplana

4 lata temu

Zapowiada się ciekawa lektura. Lubię takie powieści, które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Nie przepadam za książkami, w których akcja rozpoczyna się dopiero po przeczytaniu pierwszych stu stron.

Zyśka

4 lata temu

Lubię powieści psychologiczne, chętnie sięgam też po kryminały. „Nieobecna” Agnieszki Olejnik bardzo mi się spodobała, dlatego też zamierzam sprawić sobie tę książkę. Wydawnictwo Czwarta Strona jeszcze nigdy mnie nie zawiodło.

dulcynea

4 lata temu

Nie czytałam powieści kryminalnych tej autorki.
Lubię książki z rozbudowaną sferą psychologiczną.
Chętnie rozejrzę się za kryminałami S. Hilary , a pozatym mam dobre zdanie o książkach z wydawnictwa Czwarta Strona .

Zostaw komentarz