problemy z zajściem w ciążę

Chyba każda kobieta doświadczyła kiedyś przykrych skutków infekcji intymnych. Świąd i pieczenie okolic krocza, ból podczas stosunku czy nieprzyjemne upławy świadczą o zakażeniu. Przyczyną dolegliwości są szkodliwe drobnoustroje: bakterie, grzyby, wirusy lub pierwotniaki. Nieleczone i lekceważone infekcje intymne są groźne dla naszego zdrowia. Mogą prowadzić do zapalenia błony śluzowej macicy lub przydatków czy zakażeń dróg moczowych. Ich konsekwencją są także problemy z zajściem w ciążę.

Problemy z zajściem w ciążę mają różne podłoże. Niekiedy winna im jest niepłodność mężczyzn. Przyczyną mogą być również dolegliwości występujące u kobiet. Skuteczne zajście w ciążę utrudniają zaburzenia hormonalne, endometrioza, uczulenie na nasienie partnera czy nieprawidłowa budowa narządów rodnych. U około 25-30% pań za kłopoty z niepłodnością odpowiedzialne są infekcje intymne.

Infekcje intymne – czym są?

Infekcje intymne to powszechne schorzenia kobiecych dróg rodnych. Ich przyczyną jest namnażanie się patogennych drobnoustrojów prowadzące do zmian we florze bakteryjnej pochwy. Kobieca pochwa jest zamieszkiwana przez ponad sto rodzajów mikroorganizmów. Niektóre z nich, tak jak bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, są korzystne dla organizmu. Utrzymują niskie, kwaśne pH pochwy i chronią ją przed patogenami. Niewłaściwa higiena, antybiotykoterapia czy zaburzenia odporności sprzyjają jednak zakażeniom chorobotwórczymi drobnoustrojami. Należą do nich różne gatunki bakterii beztlenowych oraz drożdżaki z rodzaju Candida. Niektórym infekcjom winne są także pierwotniaki z gatunku Trichomonas vaginalis, wywołujące rzęsistkowicę.

Infekcje intymne a problemy z zajściem w ciążę

Infekcje intymne często są trudne do całkowitego wyleczenia. Nierzadko nawracają po skończonej farmakoterapii. Wiele kobiet martwi się, że zakażenia te staną się przyczyną ich niepłodności. Warto wiedzieć, że same infekcje nie stanowią takiego ryzyka. Jednak  towarzyszący im stan zapalny skutkuje zmianami jakości śluzu i podwyższeniem pH pochwy. Pojawiają się wtedy tymczasowe problemy z poczęciem dziecka. Istotne jest, by nie lekceważyć objawów zakażenia. Nieleczone prowadzi do zapalenia pochwy, błony śluzowej macicy, jajowodów lub jajników. W wyniku tych schorzeń w drogach rodnych pojawiają się zrosty, które utrudniają przemieszczanie się komórki jajowej. Pojawiają się wtedy problemy z zajściem w ciążę, a skrajnych przypadkach bezpłodność.

Które infekcje intymne są zagrożeniem dla płodności?

Stan zapalny towarzyszący zakażeniom intymnym jest czynnikiem utrudniającym poczęcie dziecka. Infekcja wyjątkowo zagrażająca naszej płodności jest wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis. Schorzenie to może rozwijać się bez żadnych objawów. Wiele pań dowiaduje się o nim dopiero, gdy bezskutecznie próbuje zajść w ciążę. Nieleczona chlamydioza prowadzi do powstawania zrostów w obrębie jajowodów. Niekiedy u pań pojawiają się przewlekłe bóle brzucha, ropne upławy oraz nawracające zapalenia pochwy. Podejrzenie choroby powinno skłonić nas do wykonania odpowiednich badań diagnostycznych. Także rzęsistkowica, waginoza bakteryjna, grzybica pochwy lub rzeżączka mogą prowadzić do niepłodności, jeżeli zaniedbamy ich leczenie. Dodatkowo zakażenia grzybicze oraz bakteryjne mogą skutkować poronieniem lub porodem przedwczesnym, gdy rozwiną się w czasie ciąży.

Planujesz ciążę? Zbadaj się!

infekcje intymne

Żadne zakażenie dróg rodnych nie jest obojętne dla płodności i przebiegu ciąży. Dlatego przed planowanym poczęciem dziecka warto wykonać szereg badań. Podstawą jest cytologia, która pozwala na wykrycie nadżerki i stanów zapalnych. Ich szybkie wyleczenie zapobiegnie powstawaniu zrostów czy rozwojowi nowotworu. Kolejnym istotnym badaniem jest określanie stopnia czystości pochwy. W jego trakcie ocenia się wydzielinę pobraną z pochwy pod kątem zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Wykrycie jakichkolwiek odstępstw od normy skłania lekarza do zapisania nam leków. Co ważne, choroby te muszą być leczone przez oboje partnerów. W przeciwnym razie osoba, która nie poddała się farmakoterapii, ponownie zarazi tę drugą. Wykonywane jest również USG narządu rodnego. Ma ono na celu wykrycie wad budowy macicy i ewentualnych jej guzów.

Zapobieganie infekcjom intymnym

O zdrowie intymne musimy dbać cały czas, nie tylko przed planowaną ciążą. Istotne jest stosowanie właściwej higieny intymnej. Do podmywania się warto używać łagodnych środków o kwaśnym pH, zawierających kwas mlekowy. Zwykłe żele i mydła podrażniają delikatną śluzówkę dróg rodnych, co sprzyja wnikaniu patogenów. Nie stosujmy za to irygacji pochwy. Zabieg ten doprowadza do wymywania prawidłowej mikroflory. Pozwala w ten sposób na namnażanie się drożdżaków czy beztlenowych bakterii. Wycieranie okolic intymnych zawsze zaczynamy od krocza, a potem przesuwamy się ku tyłowi. Dzięki temu nie rozprzestrzenimy bakterii z okolic odbytu. Nawracające zakażenia intymne mogą świadczyć o cukrzycy lub anemii. Schorzenia te możemy wykryć za pomocą badań krwi.

Karolina Solga