Kultura Styl życia

Improwizuj – Emma Isaacs

Improwizuj – Emma Isaacs

My, kobiety, często mamy wielkie marzenia, których nie ośmielamy się zrealizować. Często brakuje nam bowiem wiary w siebie. Zamiast przystąpić do działania, odkładamy pewne sprawy na bliżej nieokreśloną przyszłość, gdy będziemy czegoś na 100% pewne, poprawi się sytuacja gospodarcza, wychowamy dzieci etc. Emma Isaacs w swoim poradniku Improwizuj przekonuje nas, że bardzo często przyjmujemy niewłaściwą drogę prowadzącą do celu.

Dlaczego kobiety są zachowawcze przy podejmowaniu decyzji?

Mężczyźni dużo mniej analizują każdą decyzję niż kobiety. Panie wykazują się większą zachowawczością przy podejmowaniu decyzji. Zbyt mocno obawiają się porażki. Paraliżuje je również strach związany z tym, iż nie są dostatecznie dobre w jakiejś dziedzinie i nie poradzą sobie z wyzwaniem. Boimy się porażki i kompromitacji. Na dodatek do wszystkiego chcemy się perfekcyjnie przygotować, a przecież tak się nie da.

Ustalenie priorytetów w życiu przybliża nas do sukcesu

Improwizuj to poradnik stworzony przez Emmę Isaacs, która łączy prowadzenie własnego biznesu z wychowywaniem kilkorga dzieci. Autorka zachęca nas do ustalenia priorytetów w swoim życiu. Wiele z nas chce zbyt wiele, a przecież doba ma tylko 24 godziny. Chcemy być perfekcyjnymi mamami, gotować dla swojej rodziny zdrowe obiady, sprawdzać się w roli businesswoman, regularnie odwiedzać swoich rodziców i pomagać im w codziennych sprawach. Do tego dochodzi walka o idealny wygląd i tytuł perfekcyjnej kochanki. Jeśli jednak wytyczymy sobie zbyt wiele celów naraz, to będzie nam dużo trudniej zrealizować swoje marzenia. Lepiej skoncentrować się na kwestiach nadrzędnych, np. karierze zawodowej i własnej rodzinie. Dobrze prosperujący biznes generuje dochody, które pozwalają na pokrycie kosztów cateringu dietetycznego czy firmy sprzątającej mieszkanie.

Nadmierne planowanie zmniejsza szanse na sukces

Emma Isaacs w swojej książce Improwizuj przekonuje nas, byśmy nie próbowały planować wszystkiego. Tracimy na to zbyt wiele czasu, a na dodatek ewentualna porażka boli dużo bardziej, bo włożyłyśmy w przygotowania sporo energii. Poza tym wszystkiego nie zaplanujemy. Emma Isaacs zobrazowała to przykładem wynajętego samochodu. Przypadł jej w udziale taki z ręczną skrzynią biegów, której nie umiała obsługiwać. Jednak się nie poddała, nie zrezygnowała z ważnego spotkania, dojechała na nie z pewnymi trudnościami, ale ostatecznie opanowała ręczną skrzynię biegów.

Co daje nam umiejętność improwizacji?

Przykład z samochodem pokazuje, że w większości przypadków jesteśmy w stanie sobie jakoś poradzić. Nie musimy dysponować szeroką wiedzą w każdej dziedzinie życia. Wystarczy nam umiejętność improwizacji. Jeśli ją opanujemy do perfekcji, to na podstawie dostępnej wiedzy oraz posiadanych umiejętności podejmiemy stosowne działania. Umiejętność improwizacji czyni nas też elastycznymi, co odgrywa kluczową rolę we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie.

Improwizuj – doskonały poradnik motywacyjny

Emma Isaacs w swoim poradniku Improwizuj przekonuje nas, że improwizacja nie jest równoznaczna z całkowitym brakiem wiedzy, działaniami chaotycznymi czy niebezpiecznymi. Czasem po prostu trzeba maksymalnie wykorzystać to, co już mamy, zacząć działać i na bieżąco pokonywać pojawiające się trudności, bazując na wcześniejszych doświadczeniach i intuicji.  Kobiety wybierające taką ścieżkę działania, mają ogromne szanse na realizację marzeń, w tym zrobienie zawrotnej kariery zawodowej czy założenie własnej firmy.

Dodaj komentarz