Kultura Styl życia

Idealna żona – Katherine Scholes

idealna żona

Czy związek, który przeszedł poważny kryzys, staje się przez to mocniejszy i odporniejszy na drobne „trzęsienia ziemi”? Co zrobić, gdy pomimo najszczerszych chęci i licznych starań jedna ze stron zaczyna czuć, że małżeństwo nie spełnia jej oczekiwań?  Czy można uciec przed skandalem ze swoim udziałem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w powieści Idealna żona autorstwa Katherine Scholes.

Rozpaczliwa próba ratowania małżeństwa

Kitty przyszła na świat w Australii, dzięki finansowemu wsparciu swojej ciotki wyjechała do Anglii, gdzie odebrała staranne wykształcenie. To właśnie tam poznała swojego przyszłego męża, Theo Hamiltona. Mężczyzna wywodził się z kręgów arystokratycznych i pracował jako pilot wojenny.  Po skandalu z udziałem państwa Hamilton, małżonkowie postanawiają opuścić Anglię i udają się do Tanzanii, kraju, w którym Theo dostał zlecenie od rządu brytyjskiego. Kitty wierzy, że zmiana otoczenia i pobyt w Afryce pomogą jej odbudować małżeństwo.

Program Groundnut a pasja Kitty

Kitty zamierza uczestniczyć w drobnych pracach ochotniczych w ciągu dnia, a noce spędzać na umacnianiu intymnych relacji z mężem. Kobieta zdaje sobie bowiem sprawę, że to właśnie ona przez swoje zachowanie nadszarpnęła łączącą ich więź.  Mąż jednak nie zamierza tak łatwo wybaczyć żonie jej grzechów z przeszłości. Jest w stosunku do niej chłodny i zdystansowany, niechętnie spędza z nią czas. Woli zająć się misją, którą zlecił mu rząd brytyjski. Theo namawia Kitty, aby ta zajęła się czymś pożyteczniejszym aniżeli plotkowanie w London Club.  Kobieta przystępuje do programu Groundnut. Jego celem jest sadzenie orzeszków ziemnych na pustyni, a następnie uzyskiwanie z nich oleju arachidowego.  Kitty staje się coraz bardziej rozdarta między obowiązkami a pasją. Na dodatek jej małżeństwo coraz bardziej pogrąża się w kryzysie.

Katherine Scholes – specjalistka ds. Afryki

Powieść Idealna żona wiernie oddaje klimat Afryki. Jest to możliwe dzięki życiowemu doświadczeniu samej autorki. Katherine Scholes przyszła na świat w Tanzanii, gdzie jej ojciec, z zawodu lekarz, uczestniczył w misji humanitarnej. W związku z tym kobieta doskonale rozumie problemy, które od lat nękają Afrykę Wschodnią i jej mieszkańców.

Wybór między miłością a pasją

Idealna żona to powieść o opresji, jaką każdego dnia pada wiele kobiet. Mężczyźni często mają problem z zaakceptowaniem pasji swoich partnerek. Traktują je w kategoriach fanaberii i straty czasu. Kitty zostaje przez swojego męża zmuszona do porzucenia sztuki, którą kocha. Choć stara się być idealną żoną, nie odnosi sukcesu, ponieważ w głębi serca czuje pustkę.  Kitty nie potrafi zapomnieć o sztuce, która dostarczała jej tyle satysfakcji. Kobieta czuje się rozdarta wewnętrznie. Z jednej strony pragnie wieść udane życie u boku Theo, z drugiej wciąż żyje w niej pasja tworzenia.

W powieści Idealna żona Katherine Scholes bierze pod lupę także misje katolickie. Ukazuje dość rewolucyjną postawę Kitty, która w latach 40. XX wieku postanowiła nieść pomoc żołnierzom dotkniętym zespołem stresu pourazowego.  Scholes przedstawia też kulturę i przekonania rdzennych mieszkańców Tanzanii. Jednocześnie piętnuje korupcję, która stanowi plagę wśród osób sprawujących władzę w Afryce.

Irmina Cieślik

Komentarze (5)

Goplana

5 lat temu

Lubię takie powieści obyczajowe, jestem ciekawa, czy Kitty w końcu zdecyduje się postawić na swoją pasję. Kobiety aż tak bardzo nie powinny rezygnować ze swoich marzeń dla mężczyzn.

dulcynea

5 lat temu

Bardzo zainteresowała mnie ta powieść .
O bardzo ciekawej i bogatej fabule. Lubię książki o Europejczykach w Afryce oraz przedstaeienie kultury mieszkańców Tanzanii.

Zostaw komentarz