idealna choinka

Choinka jest nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Każdego roku przystrajamy drzewka, które umieszczamy w naszych domach czy posesjach. Wybranie świątecznego drzewka to nie lada wyzwanie. Na co zwrócić uwagę, by nasza choinka była idealna? Sprawdźcie nasz praktyczny poradnik!

Idealna choinka

Tradycja świątecznego drzewka przywędrowała do nas z Niemiec. Dawniej tylko w miastach można było spotkać udekorowane choinki. W większości domów wieszano pod sufitem gałązki sosny czy świerku, czyli tzw. podłaźniczkę. Gałązki dekorowano, a tradycję ich ubierania przeniesiono następnie na całe drzewko. I tak, wciąż od lat, tuż przed Bożym Narodzeniem ubieramy choinkę. Nawet ozdoby wieszane na niej mają swoją symbolikę. Każdego roku sprzedaje się mnóstwo tego typu drzew na święta. Ale jak wybrać tę najpiękniejszą?

Żywa choinka

Najpiękniejsze są żywe choinki, które pachną lasem. Ich sprzedaż zaczyna się już na dwa tygodnie przed świętami, nie tylko ze względów marketingowych. Choinkę najlepiej kupić wcześniej, a nie na ostatnią chwilę, w dniu Wigilii. Dlaczego? Powód jest prosty. Drzewka, które są dostępne w sprzedaży, zwłaszcza cięte, przez 2 tygodnie leżą na stoisku, więc po tym czasie nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Najlepiej nabyć drzewko 10 dni przed świętami. Późno kupiona, odstana choinka postoi w naszym domu dość krótko. Szybko zgubi igły i przestanie cieszyć oczy. Zanim wniesiemy ją do mieszkania, warto ją zahartować, zostawiając na jeden dzień w chłodnym pomieszczeniu, np. w piwnicy. Do wyboru mamy kilka gatunków, które nieustannie cieszą się duża popularnością. Wśród nich jest świerk, jodła czy świerk srebrny, który wyróżnia się oryginalną barwą. Zdrowa choinka powinna mieć zielone, ładne wybarwienie, symetryczne gałęzie. Nie może być przerzedzona czy widocznie ruda na końcach. Czubek choinki również nie może być zbyt długi, bo trudno nam będzie zamocować ozdobę. Najtrwalsze są jodły, więc jeśli chcemy, by nasza choinka została z nami na dłużej, wybierzmy ten gatunek.

Transport i przechowywanie

Wybór i zakup choinki to jedno, ale jakoś musimy przetransportować ją do miejsca docelowego. Najlepiej, jeśli drzewko będzie opakowane w specjalny materiał lub siatkę. Podczas transportu nie uszkodzimy wtedy gałęzi, nawet przewożąc ją samochodem. Choinkę wnosimy pieńkiem skierowanym do frontu, by także nie uszkodzić gałęzi, zahaczając o ściany czy meble. Ustawiamy ją z dala od kaloryferów czy kominków, ponieważ ciepło sprawi, ze choinka szybciej zgubi igły i wyschnie. To bardzo ważne, ponieważ przez to można w łatwy sposób doprowadzić do pożaru w mieszkaniu. W ciągu kilku sekund choinka zostaje zajęta przez ogień, wypełniając pomieszczenie dymem. Uważać należy także na światełka czy sztuczne drzewka, które dodatkowo podczas pożaru będą wydzielały toksyczne opary. Cięte drzewko przechowujemy w pojemniku z wodą, które dostępne są w supermarketach i punktach sprzedaży choinek. Innym rozwiązaniem jest zakup choinki w doniczce. Wtedy wystarczy ją podlewać, a po świętach można posadzić ją w ogrodzie czy na działce. Uważajmy jednak na oszustów, którzy przesadzają choinki z gruntu do doniczek, przycinając ich korzenie. Tak potraktowane drzewko nie przetrwa długo, dlatego upewnijmy się, że wybrana przez nas choinka od początku rosła w donicy. Po taką choinkę polecamy wybrać się do sklepu ogrodniczego.

Choinka tylko z pewnego źródła

Wycinanie choinek z lasu, bez pozwolenia jest nielegalne i tym samym karalne. Drzewka sprzedawane w punktach muszą pochodzić z legalnych źródeł, takich jak plantacje choinkę czy szkółki roślin. Każda choinka powinna mieć takie oznaczenie, co należy sprawdzić przy zakupie. Wówczas będziemy mieli pewność, że legalnie nabyliśmy świąteczne drzewko. Sprzedawca ma obowiązek pokazać nam taki dokument. Wybierając choinkę z pewnego źródła, przyczyniamy się do ochrony roślin. Zapomnijmy więc o wycieczce z siekierą czy piłą do lasu, niech tamtejsze choinki zostaną w swoim naturalnym środowisku.

choinkaChoinka cięta, w doniczce czy sztuczna, z pewnością dostarczy nam wiele pięknych emocji. Postarajmy się udekorować ją z najbliższymi, by wspólnie cieszyć się świąteczną atmosferą. Nasze drzewko będzie prezentować się pięknie, jeśli tylko o nie zadbamy.

Katarzyna Antos