IBD - co to takiego
Andrea Piacquadio z pexels

Choroba zapalna jelit, czyli IBD (ang. Inflammatory Bowel Disease), należy do grupy chorób, które charakteryzują się przewlekłym stanem zapalnym przewodu pokarmowego, głównie jelita cienkiego i grubego. Do podobnego schorzenia należy zespół jelita drażliwego (IBS), który jednakże ma znacznie lżejszy przebieg.

IBD

Do chorób IBD należą:

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC) – stan zapalny może obejmować: całe jelito grube, wyłącznie odbytnicę lub odbytnicę i lewą część jelita grubego;
  • choroba Leśniowskiego-Crohna – stan zapalny występuje najczęściej punktowo i może obejmować dowolny odcinek przewodu pokarmowego – od jamy ustnej, aż po odbyt. W porównaniu do UC może rozprzestrzenić się do głębokich warstw ścian jelita.

Obie choroby łączy to, że w swoim przebiegu mają fazy ostre i remisje. Do diagnozy IBD niezbędne jest przede wszystkim badanie krwi i kału, a także endoskopia. Następnie wykonywane jest badanie obrazowe, celem oceny rozległości stanu zapalnego.

Jakie są przyczyny IBD?

Nieznana jest dokładna przyczyna powstawania chorób zapalnych jelit. Wiadomo natomiast, co wpływa na rozwój choroby. Są to:

  • Czynniki genetyczne – istnieją geny, które predysponują do rozwinięcia się IBD. Ryzykiem są obciążone przede wszystkim osoby, których bliski krewny choruje na UC lub chorobę Leśniowskiego-Crohna.
  • Czynniki środowiskowe – wpływ ma przede wszystkim dieta, palenie tytoniu, przyjmowane leki, stres. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się w przypadku osób, które zamieszkują obszary zurbanizowane.

Jakie są objawy IBD?

Choroby IBD, ze względu na to, że zmiany zapalne mogą pojawić się w różnych miejscach, dają różne objawy:

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna: bolesne przełykanie, ból dziąseł, owrzodzenia jamy ustnej i afty, osłabienie, gorączka, bóle brzucha, nudności, wymioty, przewlekła biegunka, utrata apetytu oraz spadek masy ciała, przetoki i owrzodzenia w okolicy odbytu.
  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC): bóle brzucha, spadek masy ciała, przewlekła biegunka (z treścią ropną, śluzem, krwią), bolesne parcia na stolec, wzdęcia, okresowe stany podgorączkowe. Nieleczona choroba może spowodować do silnego odwodnienia organizmu, zaburzeń elektrolitowych, a w konsekwencji do między innymi: uszkodzenia nerek, zapalenia trzustki, osteoporozy.

Osoby chorujące na IBD mogą zauważyć, że niektóre rodzaje pokarmu znacznie zaostrzają objawy: są to między innymi tłuste, pikantne potrawy, nabiał, kofeina, a także jedzenie bogate w błonnik.

Jak leczyć IBD?

IBD należą do chorób przewlekłych, zatem osoby zmagające się zarówno z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, jak i chorobą Leśniowskiego-Crohna, będą musiały zmagać się z objawami przez całe życie. Ścisła współpraca z lekarzem, jak również odpowiednia dieta, znacznie poprawi jakość życia pacjenta, niwelując przykre objawy choroby. Profesjonalną pomoc w opracowaniu dietoterapii przy chorobach IBD zapewnia Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie – więcej na https://medyk-szpital.pl/

Leczenie IBD polega przede wszystkim na zapobieganiu nawrotom choroby i łagodzeniu jej symptomów. Stosowane jest przede wszystkim leczenie farmakologiczne i immunobiologiczne. W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się także operacja chirurgiczna, polegająca na usunięciu odcinka jelit, który został objęty stanem zapalnym.