HTZ Przeciwwskazania

HTZ a nadciśnienie

htz-a-nadcisnienie

Z biegiem lat zmieniają się nie tylko sposoby prowadzenia hormonalnej terapii zastępczej, ale także opinie o niej. HTZ jest stosowana u kobiet jako sposób na walkę z dolegliwościami menopauzy już od ponad pół wieku.

I choć wszystkich przeciwwskazań do jej stosowania, ani zagrożeń jakie może powodować, nie udało się jak dotąd wyeliminować, to jednak – badania nad HTZ wciąż zmierzają do jej udoskonalenia.

Dawniej na przykład stosowano estrogeny samodzielnie – wtedy występowało większe ryzyko występowania raka endometrium czy gwałtownego wzrostu ciśnienia. Współcześnie zmieniono skład preparatów (na estrogeny z progestagenami).

Do niedawna sądzono, że nadciśnienie tętnicze może być jednym z przeciwwskazań do stosowania HTZ. Tymczasem zawarte obecnie w preparatach hormonalnych estrogeny są pochodzenia naturalnego, i nie tylko nie powodują wzrostu ciśnienia, ale nawet mogą przyczyniać się do jego obniżania.

Kobiety z nadciśnieniem przechodzące menopauzę mają możliwość jednoczesnego korzystania z leków hormonalnych oraz leków hipotensyjnych. Powinny jednak prowadzić systematyczną kontrolę ciśnienia krwi. Bardzo istotny jest również wybór właściwej dawki estrogenów oraz sposobu ich zastosowania.

O ile pacjentka nie charakteryzuje się dużą nadwagą, to najlepszą metodą podawania HTZ przy nadciśnieniu pozostaje podanie przezskórne, w formie plastrów. Preparaty doustne mogą bowiem wywoływać nieznaczny wzrost ciśnienia.

Redakcja

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Mogę potwierdzićm,że HTZ w plasterkach nie ma wpływu na wzrost ciśnienia.Oczywiście stoosuję plasterki już przeszło 2 lata i nic niepokojącego nie zauważyłam 🙂

filodendron

8 lat temu

Czasem kobieta tak strasznie czuje się w czasie menopauzy ,że nie może obejść się bez leczenia hormonalnego. Nie mam HTZ, lecz moją ochroną przed endometriozą i krwotokami są właśnie hormony i bardzo się cieszę,że można się tak leczyć,bo w innym przypadku nie wiem co by ze mną było.

Mindi

8 lat temu

Wydaje mi się, że teraz mamy tak duży wybór w lekach hormonalnych, że można dobrać odpowiednie, które nie będą powodowały niebezpiecznych skutków ubocznych. Tylko trzeba kontaktować się z lekarzem i mówić mu o dolegliwościach czy pogorszonych wynikach.

Tess

8 lat temu

HTZ jak wszystkie leki mają skutki uboczne. Mnie się udało przejść bez tej terapii hormonalnej, było dość trudno ale kilka lat wcześniej mało się mówiło na ten temat.

Zostaw komentarz