hormonalna terapia zastępcza

Po przekroczeniu 40. roku życia przed każdą kobietą staje widmo menopauzy, która niedługo nastąpi. Nie jest to rzecz dziejąca się z dnia na dzień, lecz cały proces rozłożony nawet na 10 lat. Jego ostatecznym efektem jest zanik jajeczkowania i tym samym koniec miesiączek. Jest to proces związany ze zmianami w gospodarce hormonalnej, wywołujący w organizmie liczne zawirowania, na które trzeba odpowiednio zareagować. Na szczęście hormonalna terapia zastępcza może złagodzić dokuczliwe objawy przekwitania. 

Uzupełnianie hormonów

Podczas klimakterium dochodzi do licznych zmian w gospodarce hormonalnej kobiety. Oznacza to przede wszystkim stopniowe zmniejszanie się ilości estrogenu tzw. kobiecego hormonu. Wytwarzają go przede wszystkim jajniki i przez 30-40 lat reguluje on występowanie miesiączek, cechy płciowe, możliwość zajścia w ciążę. Z biegiem czasu ilość estrogenu zaczyna spadać, co powoduje problemy związane z przekwitaniem: uderzenia gorąca, nerwowość, zanik miesiączki, podatność na choroby układu krwionośnego, osteoporozę.

Aby problemy związane z klimakterium nie były zanadto uciążliwe konieczne jest uzupełnianie niedoborów hormonu poprzez hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Do jej rozpoczęcia potrzebna jest konsultacja lekarska, ponieważ samodzielne przyjmowanie leków z hormonami, może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Rodzaje hormonalnej terapii zastępczej

Istnieje kilka różnych sposobów podawania estrogenów oraz rodzajów podawanego hormonu. Dzięki temu lekarz ginekolog razem z pacjentką może wybrać najlepszą dla jej zdrowia opcję. Na rynku dostępne są dwa rodzaje estrogenu, jeden pochodzenia roślinnego tzw. fitoestrogeny, drugi pochodny estrogenu naturalnego, tzw. beta estradiol. Można je przyjmować doustnie, w formie tabletek, pod postacią plastrów, implantów podskórnych, żeli lub globulek dopochwowych.

Tabletki hormonalne na menopauzę

Przyjmowanie tabletek hormonalnych to najpopularniejsza metoda uzupełniania estrogenu. Jest wygodna i ma najlepiej potwierdzoną skuteczność. Lek jest dobierany indywidualnie, po przeprowadzeniu badań hormonalnych, które pozwalają ocenić stan estrogenu w organizmie oraz jego ubytki. Po badaniach lekarz przepisuje odpowiedni preparat, który powinien być regularnie przyjmowany. Szybkie rozpoczęcie terapii łagodzi objawy związane z menopauzą, jak również chroni przed osteoporozą, chorobami układu krwionośnego, spadkiem libido. Jeśli HTZ zostanie rozpoczęta później skuteczność hamowania ewentualnych schorzeń jest mniejsza.

Hormonalna terapia zastępcza  w plastrach

Przyjmowanie tabletek z estrogenem, choć wygodne, nie jest niestety dla wszystkich.  Panie cierpiące na schorzenia wątroby, zakrzepicę żył albo kamicę pęcherzyka żółciowego nie powinny stosować doustnej terapii hormonalnej. Znacznie lepsza oraz bezpieczniejsze będą dla nich plastry zawierające hormony. Stosuje się je tak samo, jak plastry antykoncepcyjne, naklejając na wybrane miejsce ciała, najlepiej na ramię lub plecy, gdyż tam skóra się nie marszczy i plaster nie odklei się. Tak, jak tabletki, plastry zawierają dostosowaną do kobiety dawkę estrogenu. Są bezpieczniejsze dla osób z problemami zdrowotnymi, ponieważ nie obciążają wątroby.

Karolina Skrzek