Alternatywna medycyna Natura i eko

Homeopatyczna polemika

homeopatyczna-polemika

Homeopatia jako metoda leczenia ma chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Zanim zajmiesz stanowisko, poznaj racje obu stron.

Coś więcej niż placebo?

To, co jedni podkreślają jako znaczący plus, czyli fakt, iż preparaty homeopatyczne nie powinny wywoływać negatywnych skutków dla organizmu pacjenta, krytycy interpretują inaczej. Wskazują oni, że skoro taki preparat nie zawiera żadnej substancji aktywnej, a podawany jest w śladowych ilościach, to ciężko oczekiwać, aby wywoływał jakieś efekty uboczne.

Istnieją badania, które niejako dowodzą efektu leczniczego, ale wiele środowisk naukowych uważa, iż spowodowane jest to efektem placebo.

Placebo polega na tym, że chory nie wie, że środek, który jest mu podawany, nie jest prawdziwym lekiem. Mimo pewności lekarza, że ów produkt nie ma żadnych właściwości leczniczych i jest obojętny dla organizmu, stan zdrowia pacjenta poprawia się. Dowodzi się, że w przypadku wielu chorób ważne jest pozytywne nastawienie chorego w trakcie prowadzonego leczenia, a efekt placebo pomaga je wywołać.

A. Złotkowska

Homeopatia jako metoda leczenia ma chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Zanim zajmiesz stanowisko, poznaj racje obu stron.

Jako że leki homeopatyczne nie posiadają udowodnionego naukowo działania, wielu sceptyków podpina ich skuteczność pod starą prawdę, iż wiara czyni cuda. Zwolennicy homeopatii zarzekają się jednak, iż chodzi o coś więcej.

Jako wykluczenie efektu placebo, powołują się na zaobserwowane działanie u koni. Zwierzęta bowiem nie wiedzą, że jest im podawane w paszy lekarstwo. Wskazują oni też na konkretne zależności między dolegliwościami i substancjami, oto przykład:

Użądleniu przez pszczołę towarzyszy zwykle obrzęk skóry, która staje się napięta i zaczerwieniona, do tego zaś dochodzi silny, piekący ból.

Otóż ten sam jad pszczeli (Apis mellifica) przyrządzony jako lek homeopatyczny, kiedy zostanie podany wewnętrznie lub zewnętrznie na miejsce ukąszenia, może spowodować zmniejszenie bólu oraz ustąpienie obrzęku i zaczerwienienia. Jad pszczeli zaleca się także przy anginie, półpaścu czy wysypkach skórnych, jest on składnikiem wielu leków homeopatycznych.

A. Złotkowska

Homeopatia jako metoda leczenia ma chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Zanim zajmiesz stanowisko, poznaj racje obu stron.

Bądź mądra

Nawet jeśli my same lub ktoś z naszych bliskich przekona się do danego leku homeopatycznego, należy pamiętać, że jak w każdy przypadku, gdy w grę wchodzi reklama i pieniądze, możemy natknąć się na specjalistów i oszustów. Dlatego też warto każde stosowanie nieznanego nam produktu skonsultować z lekarzem. Nie wszyscy wszak specjaliści mają negatywne podejście do tego rodzaju kuracji.

Sam prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – doktor Leszek Borkowski mówi: „Nie odrzucam leków tylko dlatego, że nie umiem wytłumaczyć, w jaki sposób działają.

A. Złotkowska

Komentarze (8)

goya1978

9 lat temu

Mojej koleżanki córka przez kilka lat nosiła na twarzy, w okolicach oczu, bardzo niestetyczne brodawki, które mało tego powiększaly się. Koleżanka chodziła z nią po lekarzach ale Ci byli bezradni, twierdząc że laserem w okolicach oczu nie można ingerować, itd.. Pewnego razu, jak już wspomniałam , po kilku latach, zaszła do sklepu z homeopatykami. Dostała tabletki, które córka lykala około 1 miesiąca. Wszystkie brodawki doslownie poodpadaly, oprócz jednej. Tabletek już nie miała a ostatnia brodawka została. Po miesiacu,dwóch, kupiła kolejne opakowanie, po czym ostatnia brodawka natychmiast odpadła! Czy to jest placebo? Nie sądzę! Serio, ten przypadek córki koleżanki udowodnił mi wystarczająco.

pati25

9 lat temu

Nie jestem przekonana do tej terapii.Nie mogę stwierdzić czy leki homeopatyczne naprawdę poznnmagają bo nie stosowałam tej terapii.Na pewno duże znaczenie ma tu pozytywne nastawienie chorego i wiara,że pomoże

Basiek

9 lat temu

Słońce, nikt mi nie wmówi, że jeśli wrzucę tabletkę aspiryny do basenu i zamieszam, a potem wezmę szklankę tej wody i wleję do drugiego basenu, to otrzymam lekarstwo, które będzie działać.
Homeopatia działa na zasadzie autosugestii i wewnętrznego przekonania. Tak samo ludzie dostają histerii wierząc, że w bananach jadowite pająki składają jajeczka. Czysta głowologia. Żadne badania z podwójną ślepą próbą nie udowodniły skuteczności homeopatii na poziomie wyższym, niż zwyczajne placebo.

Valdek64

9 lat temu

Witam szanowne Panie i Panow ..

Moze zaczne od kilku slow dotyczacych historii homeopatii poniewaz jest ona wazna w kontekscie calej historii medycyny a szczegolnie tej tzw nowoczesnej. Otoz Sameul Hahnemann lekarz medycy zyjacy ponad dwiescie lat temu jest jej ojcem. Ten genialny czlowiek odkryl byc moze przez przypadek stosujac jakies ziolo czy mineral jego wlasciwosci lecznicze. W pozniejszym okresie kiedy badania przeprowadzal w sposob naukowy odkryl pewne jakze cenne wlasciwosci niektorych ziol, mineralow oraz innych substancji ktore oddzialywaly na organizm ludzki kladac kres licznym dolegliwosciom. Tak powstalo cos co dzis nazywamy homeopatia. Samuel Hahnemann byl w okresie prac na swoim odkryciem przesladowany do tego stopnia ze musial sie przeprowadzac az 38 razy zeby skonczyc we Francji.
Dzisiejszy zamet wokol homeopatii wynika glownie ze skutecznosci i latwosci stosowania tej medycyny oraz faktu ze medycyna „nowoczesna” jest czesto bezskuteczna i wrecz niebezpieczna. Trzeba jednak nie zapominac ze, stoja za nia potezne koncerny farmaceutyczne ktore zrobia doslownie wszystko zeby zniszczyc homeopatie.
Sa jednak kraje takie jak Francja czy szczegolnie Szwajcaria gdzie zrozumiano skutecznosc tzw medycyny nie konwencjonalnej gdzie stosuje sie wszelkie inne jak np tradycyjna medycyna chinska ( ponad 4 tys lat ) po to tylko zeby nie obciazac budzetu panstwa – zdrowy obywatel = oszczednosci w budzecie panstwa ! Proste ale nie zrozumiale w Ministerstwie Zdrowia w Polsce.

Nie ukrywam ze, podstawa do skutecznego leczenia w homeopatii jest kompetencja i dostep do wszelkich lekow homeopatycznych co w Polsce niestety jest nie osiagalne lub prawie.

Nie wdaje sie w polemike dotyczaca tzw naukowych wartosci tej medycyny bo to nie ma sensu – zaraz sie znajdzie jakis „naukowiec” ktory bedzie udowadnial w jaki sposob jakas molekularna czasteczka moze byc skuteczna …. ale jest jednak i udowodniono to ponad dwiescie lat temu i do dzis …

Paniom cierpiacym na dolegliwosci w okresie menopauzy polecam leki homeopatyczne – jest ich na szczescie nieco na rynku polskim !

drobina

9 lat temu

Trudno mi ocenić skuteczność działania leków homeopatycznych, bo ich nie brałam, ale zgadzam się z autorką artykułu, że… w przypadku wielu chorób ważne jest pozytywne nastawienie chorego w trakcie prowadzonego leczenia.:-):-X

Mindi

9 lat temu

Miałam okazję korzystać z leków homeopatycznych, zarówno u siebie jak i u dzieci. Jestem przekonana, że to bardzo dobre leki, jednak nie dla każdego. Jedni bardzo dobrze reagują a inni wcale albo wręcz biegunką. Myślę, że warto spróbować ale na początku kuracji zalecałabym ostrożność, w zależności od schorzenia nawet kontakt z lekarzem.

dulcynea

9 lat temu

Nigdy nie stosowałam leków homeopatycznych.
Dużo o nich słyszałam , trochę czytałam.
Nigdy nikt mi nie proponował takiej terapii, choć rzadko chorowałam. Teraz częściej choruję, może zastosuję przy grypie taką naturalną terapię:-X

Zostaw komentarz