Historia pończoch
Fotografia dostarczona przez partnera

Czy wiesz, że pierwsze wzmianki o pończochach sięgają czasów starożytnych? Wtedy pełniły funkcję typowo praktyczną i zakładano je przede wszystkim do wszelkich prac przy domu, aby po prostu chronić nogi. Co ciekawe, jeszcze w wieku XV pończochy nosili przede wszystkim mężczyźni. Te aksamitne albo z jedwabiu na zimę podszywano futrem. Znane jako „nogawice” już w XVI wieku nazwano pończochami i od tego czasu stanowiły element upiększający nogi. Moda na pończochy, które początkowo stanowiły symbol bogactwa przyszła do nas z Hiszpanii i szybko skradła damskie serca.

Pończochy po I wojnie światowej

Historię pończoch, które znamy we współczesnej wersji, można opisywać od czasów zakończenia I wojny światowej. To właśnie w tych czasach kobiety walczące o swoje prawa chciały odsłaniać nogi, a zamiast spódnic o długości maxi coraz częściej wybierały te midi oraz mini.

Najlepszej jakości pończochy pochodziły z Francji, ale kobiety musiały za nie płacić krocie. Te najpopularniejsze w cielistym odcieniu kosztowały równowartość 50 kg cukru. Tańszą alternatywą dla Polek okazały się równie dobre pończochy produkowane w podwarszawskim Milanówku. Kosztowały one równowartość 20 kg cukru.

Trendy z pończochami w roli głównej po II wojnie światowej

Ponieważ w czasach trwania II wojny światowej pończochy były niezwykle trudno dostępne,  kobiety zaraz po zakończeniu walk chętnie wróciły do ich noszenia. Co więcej, przestały im wystarczać tradycyjne pończochy w klasycznym, cielistym odcieniu. Panie zaczęły zdobić pończochy, aby te mogły stanowić nie tylko dodatek praktyczny, ale w końcu i element dekoracyjny całych stylizacji. Malowały więc kwieciste ornamenty na pończochach w części ud albo dorabiały czarną linię, która przechodziła przez całą długość nogi w tylnej części, wydłużając je optycznie.

Rewolucja na rynku pończoch

Chociaż już w czasach II wojny światowej pończochy z jedwabiu zastąpiono praktycznym i znacznie tańszym nylonem, to ich produkcja szybko została wstrzymana, a sam nylon wykorzystywano do robienia spadochronów.

Branża pończosznicza rozkwitła dopiero po zakończeniu wojny, a w łódzkich zakładach rozpoczęto produkcję pończoch stylonowych, które okazały się prawdziwym hitem.

Popularność pończoch nie słabnie do dzisiaj. Stanowią doskonałą alternatywę dla nieco mniej wygodnych rajstop, ale są też świetnym uzupełnieniem stylizacji. Pończochy samonośne wzorzyste z powodzeniem można zakładać na wielkie wyjścia, imprezy z przyjaciółmi czy rodzinne uroczystości, te klasyczne nadają się zaś idealnie jako element formalnego outfitu. Pończochy mogą być odważnym dodatkiem, ale wpływają także na naszą atrakcyjność. Są sensualne, wręcz erotyczne, pobudzają wyobraźnię i zmysły. Dodają pewności siebie i drapieżnego akcentu, są doskonałe na randkę i upojny wieczór we dwoje.

Dzisiaj bez problemu można wybierać spośród pończoch gładkich, jak i tych wzorzystych, dostępne są pończochy samonośne albo te do pasa. Wybór konkretnego modelu należy do Ciebie.