Kobiece dolegliwości Zdrowie

Histerektomia – ważne pytania

histerektomia

Histerektomia, czyli zabieg usunięcia macicy, budzi wiele kontrowersji i obaw. W związku z tym tematem rodzi się wiele pytań: nie tylko o przebieg operacji, ale także o to, co czeka nas potem. Odpowiadamy na najważniejsze z nich.

Czy ta operacja jest konieczna?

Zabieg histerektomii najczęściej przeprowadzany jest w przypadku nawracających mięśniaków, czyli niezłośliwych zmian w macicy, jednak wykonuje się go również wtedy, gdy lekarz rozpozna u nas złośliwe zmiany: nowotwory szyjki lub trzonu macicy czy jajowodu. W większości przypadków stosuje się go wtedy, gdy zawiodą inne metody leczenia.

Zabieg ten wykonuje się również w przypadku wypadania narządów rodnych czy obniżenia macicy u starszych kobiet. Jest też jedynym sposobem na przerost błony śluzowej macicy.

Czy usuwa się też jajniki?

Jajniki się zazwyczaj zostawia, jeśli problem chorobowy ich nie dotyczy. Zapewniają one naszemu organizmowi równowagę hormonalną, dlatego profilaktycznie usuwa się je tylko u kobiet, które już przeszły menopauzę i narząd ten nie jest im potrzebny.

W przypadku chorób nowotworowych usunięcie ich zwiększa radykalnie szanse na pełne wyzdrowienie.

Jak przygotować się do operacji?

Kiedy zapada decyzja o zabiegu, mamy za sobą już wszystkie możliwe badania ginekologiczne, więc nie trzeba robić nic dodatkowo. Warto jednak, jak przed każdym pobytem w szpitalu, zaszczepić się przeciw zapaleniu wątroby typu B. Należy jednak pilnować, by odpowiednio wcześniej przyjąć dawki szczepionki.

Joanna Pastuszka-Roczek

Histerektomia, czyli zabieg usunięcia macicy, budzi wiele kontrowersji i obaw. W związku z tym tematem rodzi się wiele pytań: nie tylko o przebieg operacji, ale także o to, co czeka nas potem. Odpowiadamy na najważniejsze z nich.

Czy dostanę znieczulenie ogólne?

Zabieg usunięcia macicy jest bardzo obciążający dla organizmu, więc przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. W przypadku histerektomii metodą laparoskopową, lekarz może zalecić znieczulenie wprowadzane przez kręgosłup – wtedy jesteśmy przytomne, ale nie czujemy bólu.

Jakie są powikłania po operacji?

Do powikłań po histerektomii dochodzi bardzo rzadko i zazwyczaj dotyczą procesu gojenia się rany. Do najpoważniejszych problemów należy uszkodzenie moczowodu, pęcherza moczowego lub jelita, jednak dochodzi do nich zaledwie u paru procent kobiet.

Objawami powikłań są krwawienia z pochwy, wysoka gorączka, silny ból w podbrzuszu. Zazwyczaj występują one bardzo szybko, jeszcze podczas pobytu w szpitalu, więc mamy zapewnioną fachową opiekę na miejscu.

Czy zostanie mi brzydka blizna?

Niestety, każda operacja zostawia bliznę. Jej wielkość i wygląd zależą od tego, jak skomplikowany był zabieg i jak rozległy, od umiejętności chirurga oraz od tego, jak się goiła rana. Jeżeli macica była usuwana przez pochwę, blizna nie będzie widoczna. Metoda laparoskopowa zostawia trzy blizny w miejscach wprowadzenia laparoskopu.

Joanna Pastuszka-Roczek

Histerektomia, czyli zabieg usunięcia macicy, budzi wiele kontrowersji i obaw. W związku z tym tematem rodzi się wiele pytań: nie tylko o przebieg operacji, ale także o to, co czeka nas potem. Odpowiadamy na najważniejsze z nich.

Co z moim życiem seksualnym?

Usunięcie macicy w żaden sposób zmniejsza radości ze zbliżenia! Często nawet zwiększa satysfakcję ze współżycia, gdyż wcześniej kobieta nieustannie była obolała i chora, nie czuła się komfortowo w sytuacji intymnej. Ważne są jednak odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Nie tylko zapobiegają one problemami z nietrzymaniem moczu, które mogą się zaostrzyć po histerektomii, ale bardzo usprawniają życie seksualne.

Czy konieczne jest branie hormonów?

Jeśli wraz z macicą zostały usunięte jajniki, może to być koniecznością. Problem ten nie dotyczy kobiet, które są w wieku pomenopauzalnym, gdyż ich jajniki skończyły wcześniej swoją pracę. Jeśli jednak usunięta została sama macica, raczej nie trzeba będzie przyjmować dodatkowo hormonów.

Co po wyjściu ze szpitala?

Przede wszystkim nie należy się przemęczać i udowadniać, że już się jest zdrowym. Może ból ustąpił, ale proces gojenia jest długi i łatwo o uszkodzenia. Nie należy dźwigać ciężarów, toreb z zakupami, podnosić ciężkich rzeczy. Nie wskazane są przysiady, skłony, rozciąganie. Najlepiej poradzić się lekarza, który określi, na ile możemy sobie pozwolić.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (10)

karma

5 lat temu

Przeszłam histerektomię i na dodatek z równoczesnym usunięciem jajników . W moim przypadku oczekiwanie na „uschnięcie” mięśniaków skończyłoby się zejściem z powodu krwotoku.Napiszę szczerze że poczułam się delikatnie mówiąc , nieswojo czytając komentarze …nie czuję ,że zostałam okaleczona , bo operacja raczej przyczyniła się do poprawy mojego funkcjonowania.Z tego co się zorientowałam embolizacja sprawdza się , ale nie w każdym przypadku i czasami może spowodować więcej szkody niż pożytku.

dulcynea

8 lat temu

Kilka razy podchodziłam do tego tematu.Zawsze mnie interesował . Moja mama miała taką operację dwadzieścia parę lat temu. Dziś sądziłam ,że wykonuje się raczej operacje oszczędzające macicę.Kiedyś czytałam taki artykuł w TS na temat leczenia mięśniaków ,przez tzw.”głodzenie”ich w macicy . Polega to na odcięciu dopływu krwi do mięśniaka ,co powoduję ,że odcięty od substancji odżywczych – mięśniak zasycha i zmniejsza się. Wykonuje te zabiegi w Polsce jeden ośrodek ( chyba Lublin),to się nazywa embolizacja ( jeśli nie przekręciłam nazwy).

memorka

8 lat temu

Wniosek jest jeden- poważne schorzenie trzeba skonsultować co najmniej u dwóch lekarzy. A z tymi pieniędzmi, to Filo ma rację. Mamona potrafi przysłonić wszelkie etyczne zasady:(

filodendron

8 lat temu

Miałam 3 małe mięśniaki ,lekarka w Polsce natychmiast kazała mi macicę usunąć.Bardzo się wystraszyłam ,bo to ciężka operacja.Poszłam do ginekologa w Holandii, a on powiedział ,że operacja wcale nie jest potrzebna ,że mięśniaki z czasem usychają i nie ma potrzeby cokolwiek robić.I powiedział,że nie powinno się okaleczać kobiety .Czasami mam wrażenie ,że niektórym ginekologom bardziej zależy na pieniądzach niż na pacjentce.Te mięśniaki naprawdę wyschły ,dobrze ,że się nie zdecydowałam na tą operację.

filodendron

8 lat temu

Ja nie wiem dlaczego ginekologom w Polsce tak zależy na wycinaniu macic.Kiedyś słyszałam,że szpital dostaje za każdy taki zabieg spore pieniądze, mam nadzieję ,że to nie jest prawda.Chyba sobie budżetu w ten sposób nie podreperowują.

memorka

8 lat temu

Mojej koleżance lekarz proponował wycięcie macicy, miała jakieś problemy z szyjką. Poszła do innego lekarza, a ten kazał na razie obserwować i stwierdził, że jak na razie taka operacja jest zbędna. I bądź tu człowieku mądry! :-s

pati25

8 lat temu

Taka operacja to dla każdej kobiety trudna i ciężka decyzja.
Kobiety zadają sobie szereg pytań o operację.Co będzie dalej?Warto zapoznać się z tym artykułe,aby rozwiać wątpliwości

kaczuszka

8 lat temu

Wiele moich znajomych jest po zabiegu – pamiętam, jak się bały, jak mało było wiadomo na ten temat, jaki bajki sobie nawzajem opowiadano (na przykład, że lekarz na prośbę pacjentki zrobi jej plastykę pochwy). Dzięki takim artykułom wreszcie można się czegoś sensownego dowiedzieć.

filodendron

8 lat temu

W moim skierowaniu do szpitala pomylili się i zamiast badania wnętrza macicy i wycinania polipów ,wpisali właśnie histerektomię. Musiałam pilnować,żeby mi przez pomyłkę macicy nie wycięli ,dlatego nawet nie kazałam się znieczulić.

Zostaw komentarz