histerektomia

Histerektomia, czyli zabieg usunięcia macicy, budzi wiele kontrowersji i obaw. W związku z tym tematem rodzi się wiele pytań: nie tylko o przebieg operacji, ale także o to, co czeka nas potem. Odpowiadamy na najważniejsze z nich.

Czy ta operacja jest konieczna?

Zabieg histerektomii najczęściej przeprowadzany jest w przypadku nawracających mięśniaków, czyli niezłośliwych zmian w macicy, jednak wykonuje się go również wtedy, gdy lekarz rozpozna u nas złośliwe zmiany: nowotwory szyjki lub trzonu macicy czy jajowodu. W większości przypadków stosuje się go wtedy, gdy zawiodą inne metody leczenia.

Zabieg ten wykonuje się również w przypadku wypadania narządów rodnych czy obniżenia macicy u starszych kobiet. Jest też jedynym sposobem na przerost błony śluzowej macicy.

Czy usuwa się też jajniki?

Jajniki się zazwyczaj zostawia, jeśli problem chorobowy ich nie dotyczy. Zapewniają one naszemu organizmowi równowagę hormonalną, dlatego profilaktycznie usuwa się je tylko u kobiet, które już przeszły menopauzę i narząd ten nie jest im potrzebny.

W przypadku chorób nowotworowych usunięcie ich zwiększa radykalnie szanse na pełne wyzdrowienie.

Jak przygotować się do operacji?

Kiedy zapada decyzja o zabiegu, mamy za sobą już wszystkie możliwe badania ginekologiczne, więc nie trzeba robić nic dodatkowo. Warto jednak, jak przed każdym pobytem w szpitalu, zaszczepić się przeciw zapaleniu wątroby typu B. Należy jednak pilnować, by odpowiednio wcześniej przyjąć dawki szczepionki.

Joanna Pastuszka-Roczek