Jak zapobiegać? Profilaktyka

Higiena wzroku

higiena-wzroku

Każdego dnia nasze oczy narażone są na działanie wielu czynników zewnętrznych. Niestety, bardzo często pojawiają się tego przykre konsekwencje, czyli różnego rodzaju podrażnienia i uszkodzenia. Nie możemy zapominać, że nasze oczy mają nam służyć przez całe życie. I właśnie dlatego tak ważna jest właściwa higiena wzroku. A na czym ona polega? O tym poniżej.

Jak dbać o oczy? Profilaktyka

Jak zawsze najlepiej jest chuchać na zimne, dlatego w trosce o wzrok, polecana jest profilaktyka, dzięki której można zapobiec wielu dolegliwościom. Co robić, aby chronić oczy? Okazuje się, że o nasz wzrok możemy zadbać na różne sposoby. Wystarczy stosować się do pewnych zaleceń, aby oczy były wypoczęte i właściwie nawilżone.

Zasady profilaktyki wzroku

  • Częste wietrzenie mieszkania.
  • Unikanie dymu tytoniowego oraz dymy powstałego np. podczas smażenia potraw o intensywnym zapachu.
  • Ograniczenie pracy przy komputerze. Maksymalny czas, który możemy spędzić przed monitorem, to 8 godzin dziennie. Ważne też, abyśmy w trakcie pracy robili kilkuminutowe przerwy.
  • Właściwe czyszczenie oczu. W tym celu powinniśmy czyścić powieki myjąc je dwa razy dziennie szamponem dla dzieci bądź mydłem przeznaczonym dla dzieci.

  • Stosowanie okładów na oczy. W tym celu najpierw w gorącej wodzie moczymy waciki, wyciskamy z nadmiaru wody i jeszcze ciepłe kładziemy na zamknięte powieki na 15. minut, a następnie przykrywamy je folią i ręcznikiem. Po upływie 15. minut okład zdejmujemy, a powieki masujemy na poziomie nasady rzęs pałeczkami higienicznymi zamoczonymi w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego szamponu dla dzieci. Na koniec musimy przepłukać oczy.
  • Stosowanie kropli nawilżających. Krople nawilżające chronią naszą rogówkę przed wysuszeniem, dlatego też powinniśmy je stosować każdego dnia, a już na pewno wtedy, kiedy czujemy pieczenie bądź szczypanie oczu.

Sabina Sosnowska

Każdego dnia nasze oczy narażone są na działanie wielu czynników zewnętrznych. Niestety, bardzo często pojawiają się tego przykre konsekwencje, czyli różnego rodzaju podrażnienia i uszkodzenia. Nie możemy zapominać, że nasze oczy mają nam służyć przez całe życie. I właśnie dlatego tak ważna jest właściwa higiena wzroku. A na czym ona polega? O tym poniżej.

  • Uprawianie gimnastyki oczu. Jest to jeden ze sposobów na to, aby nasze oczy odpoczęły. Najlepsza gimnastyka to taka, kiedy najpierw patrzymy w punkt położony blisko oka, a później skupiamy się na jakimś punkcie w oddali. Jeśli jest taka możliwość, to warto, abyśmy popatrzyli na zieloną trawę bądź drzewa, ewentualnie na zieloną ścianę czy jakiś obraz.
  • Zakup dobrych okularów przeciwsłonecznych. Warto, abyśmy zainwestowali w dobre okulary chroniące nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy jesteśmy uczuleni na pyłki roślin. Dobre okulary chronią oczy przez rozwojem zaćmy oraz przed zwyrodnieniem plamki żółtej.
  • Właściwe odżywianie. Higiena wzroku to także spożywanie właściwych produktów, czyli m.in.: pomarańczy, ryb morskich, pomidorów, marchwi, papryki, masła czy jaj.

Nie trzeba wiele, aby nasze oczy były wypoczęte i zdrowe. To od nas zależy, w jakim stanie będą nasze oczy za 10 czy 15 lat. Warto więc zapoznać się z powyższymi zasadami i zacząć się do nich stosować, aby cieszyć się dobrym wzrokiem jeszcze przez długi czas.

Sabina Sosnowska

Komentarze (6)

pati25

8 lat temu

Temat bardzo ważny.I nie każdy pamięta o podstawowej profilaktyce,o dbałości o oczy.:( Rady jak najbardziej potrzebne.Niektóre z nich stosuję.Muszę przyznać,że z kropelkami jestem raczej ostrożna i nie kupuję bez specjalnego zalecenia lekarza

Tess

8 lat temu

Od wielu lat moje oczy są na pierwszym miejscu w dbaniu o zdrowie. Także o codziennych kropelkach nie zapominam. Pomyślę jeszcze o gimnastyce oczu, bo o tym nie pamiętałam.

filodendron

8 lat temu

Ja o oczy mało dbam i muszę się poprawic. Fakt ,że je czasem gimnastykuję ,ale niczym nie zakrapiam i nie smaruję, a odczuwam szczypanie pewnie od klimatyzacji.

drobina

8 lat temu

Ciekawe rady. Dbam o oczy, między innymi zawsze przemywam je wacikami zmoczonymi w ciepłej wodzie, używam też kremu ze świetlikiem. Nie pomyślała jednak o kroplach nawilżających, ani o gimnastyce oczu.:-*

Mindi

8 lat temu

Staram się o dobrą kondycję oczu ale teraz i tak mam podrażnione oczy od temperatury i klimatyzacji. Wybiorę się do apteki po te zalecane krople.

Zostaw komentarz