Higiena okolic intymnych Intymnie

Higiena intymna – czy owłosienie łonowe jest higieniczne?

higiena intymna

Higiena intymna jest kwestią indywidualną. Wiemy, że należy o nią dbać, ale w temacie owłosienia, opinie są podzielone. Czy owłosienie łonowe jest higieniczne?

Higiena intymna kobiet

Utrzymanie prawidłowej higieny intymnej jest bardzo ważne, ponieważ wiąże się z naszym zdrowiem. Miejsca intymne są wrażliwe i narażone na działanie szkodliwych bakterii. Nieodpowiednia bielizna, brak właściwych kosmetyków czy korzystanie z publicznych toalet, basenów i saun – to czynniki, które oddziałują na nasze zdrowie intymne. Do tego możemy doliczyć przygodny seks i brak zabezpieczenia. Higiena intymna kobiet to nie tylko codzienne mycie przy pomocy płynów do higieny intymnej, ale także depilacja okolic bikini lub jej brak. Tutaj zdania są podzielone.

Czy owłosienie łonowe jest higieniczne?

Mamy włosy na głowie, pod pachami, na nogach, oraz w miejscach intymnych. Nie bez powodu, ponieważ owłosienie łonowe nie tylko świadczy o naszej dojrzałości płciowej lecz chroni przed zanieczyszczeniami. Włosy zatrzymują brud oraz bakterie, które mogłyby przedostać się do sromu i naszej pochwy. Wtedy łatwiej o infekcje, a te intymne bywają bardzo nieprzyjemne i bolesne. Niektórzy twierdzą, że rezygnacja z depilacji w miejscach intymnych jest niehigieniczna. To nieprawda, nawet ginekolodzy potwierdzają, że obecność owłosienia łonowego sprzyja ochronie pochwy. Oczywiście niektóre kobiety decydują się na całkowitą depilację brazylijską. Takie rozwiązanie może się podobać, ale zwiększa ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych. Nie oznacza to, że panie muszą całkowicie rezygnować z golenia miejsc intymnych. Wystarczy, że odpowiednio zadbają o fryzurę intymną, tak by czuły się w pełni komfortowo. Skrócenie włosów łonowych nie odbierze nam naturalnej bariery ochronnej, a będzie wygodnym rozwiązaniem. Liczne teorie, dotyczące owłosienia łonowego wskazują na różne jego funkcje. Jedną z nich jest zmniejszenie tarcia podczas zbliżeń czy zapobieganie wychłodzeniu wrażliwej skóry. Dbając o czystość miejsc intymnych, nie musimy obawiać się tego, że nasze owłosienie nie jest higieniczne. To od nas samych zależy, czy chcemy je golić, czy też nie.

Dlaczego usuwamy owłosienie łonowe?

owłosienie łonoweW obecnych czasach przywiązujemy znacznie większą uwagę do higieny intymnej. Depilacja stała się czymś naturalnym, praktykowanym zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wiele osób depiluje miejsca intymne ze względu na partnera. Pragnienie bycia bardziej atrakcyjną osobą skłania do pozbycia się nadmiernego owłosienia. To kwestia gustu i poczucia komfortu. Fryzury intymne były swojego czasu trendem. Owłosienie łonowe usuwamy także dla poczucia estetyki i wygody, by dobrze prezentować się w bikini czy skąpej bieliźnie. Wszystko zależy jednak od naszych preferencji.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

pati25

7 lat temu

Owłosienie miejsc intymnych jest potrzebne.Dlatego jak Wy koleżanki nie depiluję miejsc intymnych lecz skracam włoski.Dla lepszego komfortu.

Emilly27k

7 lat temu

Dobrze ,że ja jestem sobą i dbam o swój wygląd. Nowoczesność przeważa w ładnym wyglądzie. Nie usunie się wszystkiego- naturka mała pozostanie.

memorka

7 lat temu

Ale ulga, dziewczyny-dołączam do Waszego klubu w tym zagadnieniu, a nieraz obawiałam się, że odstaję z tym od innych kobiet.

Mindi

7 lat temu

POdobnie jak Dulcynea i Filo nie depiluję miejsc intymnych bo uważam, że nie ma co sprzeciwiać się naturze. Depiluję sie tylko te miejsca, które mogą być widoczne. Miałam ostatnio trochę wątpliwości przed wizytą u ginekologa ale ten artykuł utwierdził mnie, że moje odczucia są dobre.

filodendron

7 lat temu

Ja podobnie jak Dulcynea depiluję tylko okolice bikini, nogi, pachy. Skoro tak nas natura stworzyła ,żeby mieć włosy w miejscach intymnych to na pewno ma znaczenie i jest potrzebne.

dulcynea

7 lat temu

Nie jestem aż tak nowoczesna ! Nie depiluję miejsc intymnych , tylko okolice bikini . Ażeby estetycznie wyglądać na plaży i na basenie.
Depiluję nogi , doły pachowe i dla mnie już wystarczy 🙂

Zostaw komentarz