halluksy-objawy

Halluksy są schorzeniem podologicznym. Polega ono na deformacji stopy w taki sposób, że jej duży palec jest odchylony w sąsiednim kierunku. Z kolei kości śródstopia odchylają się do wewnętrznej części stopy.

Zmianom w wyglądzie stopy towarzyszą również ból i zaczerwienienie. Rozwija się bowiem stan zapalny, a wraz z nim – obrzęk. Objawy te stopniowo ulegają eskalacji – nie ma mowy o samoistnym ustąpieniu. Dlatego konieczne jest natychmiastowe zasięgnięcie porady lekarskiej i rozpoczęcie leczenia.

Halluksy utrudniają poruszanie się. Częściej dotykają kobiet – co ma związek z odmienną budową kobiecych stóp. Halluksy mogą mieć pochodzenie genetyczne lub wynikać ze stylu życia (powstawaniu deformacji sprzyjają nadwaga, noszenie niewłaściwego obuwia, zawodowy taniec). U wielu pań pojawiają się dopiero w okresie menopauzy(czynnikiem decydującym jest dotychczasowe dbanie o stopy, jednak również zmiany hormonalne mają tutaj znaczenie).

Nie warto czekać, aż objawy halluksów staną się naprawdę uciążliwe, a ból i obrzęk – duże. Deformacja stopy postępuje bowiem sukcesywnie, a ból przybiera na sile.

O ile w początkowej fazie można normalnie funkcjonować z tym schorzeniem, to z czasem jest coraz trudniej.

Warto w ramach profilaktyki sprawdzać odchylenie palucha od wewnętrznej krawędzi stopy (jeśli wynosi więcej niż 5 mm – choroba już się rozpoczęła, jednak jest w początkowej fazie). Wtedy najlepiej skorzystać z pomocy ortopedy.

Redakcja