halluksy-leczenie

Halluks jest deformacją stopy o złożonej etiologii. Leczenie tego schorzenia zależy zarówno od stopnia zniekształcenia oraz nasilenia dolegliwości, jak i od wieku oraz stylu życia (aktywności, zawodu itp.) chorego.

Halluksy mogą być leczone w różny sposób – zachowawczo bądź operacyjnie.

Leczenie nieoperacyjne halluksów obejmuje przede wszystkim kompleksową terapię. Ważna jest zmiana nawyków, stosowanie aparatów oraz ćwiczeń korygujących, jak i pielęgnację oraz (czasami) stosowanie preparatów farmakologicznych.

W wypadku niewielkich zniekształceń wystarczy zmienić obuwie na wygodniejsze, oraz stosować aparaty korekcyjne. Mogą to być na przykład wkładki ortopedyczne lub specjalistyczne aparaty przywracające stopie pierwotny kształt (do kupienia w aptekach bez recepty).

Można wybierać m.in. spośród: plastrów na halluksy chroniących bolesne miejsca; klinów i separatorów międzypalcowych korygujących ustawienie palców stopy oraz zmniejszających tarcie i ból; opasek na halluksy wykonywanych z żelowej wkładki chroniącej przed otarciami; aparatów korekcyjnych hamujących dalsze deformacje oraz szyn – korygujących płaskostopie poprzeczne (jedną z przyczyn halluksów).

Jeśli jednak odczuwane dolegliwości i stan zapalny mają większe natężenie ( a deformacje ulegają już częściowo skostnieniu) konieczne jest leczenie operacyjne. Może ono polegać na korekcji wyłącznie tkanek miękkich (torebki stawowej, ścięgien), ale też na wycięciu klina kostnego w obrębie kości i ewentualne jego usunięciu lub przemieszczeniu w inne miejsce.

Redakcja