Leczenie osteoporozy Osteoporoza

Groźne złamania

grozne-zlamania

Wystarczy chwila nieuwagi i już nieszczęście gotowe – czyli złamana kość. Im jesteśmy starsi, tym ryzyko złamań jest coraz większe.

Rodzaje złamań

Złamanie opisuje się jako całkowite przerwanie ciągłości kości. Można wymienić różne rodzaje złamań – w zależności od tego, jakie przyjmiemy kryteria. I tak na przykład dzieląc złamania w zależności od mechanizmu urazu możemy wymienić złamania na skutek:
•zgięcia,
•przesunięcia,
•skręcenia,
•oderwania.
Inny podział – ze względu na przebieg szczeliny złamania – wyróżnia złamania:
•skośne,
•poprzeczne,
•spiralne,
•wieloodłamowe.
Jednak najpowszechniejszym podziałem jest ten mówiący o złamaniach prostych i złożonych.

Przyczyny złamań

Przyczyny złamań są różne, jednak zazwyczaj są one skutkiem upadków i drobnych, domowych wypadków. Wystarczy potknąć się na dywaniku, poślizgnąć w trakcie wychodzenia z wanny czy poślizgnąć na oblodzonym chodniku w drodze do sklepu.
Do złamań może dojść także podczas uprawiania sportów – nawet gimnastyka bez odpowiedniego rozciągnięcia ciała może skończyć się urazem i złamaniem. Częstym błędem jest także nadmierne obciążanie kości, które niestety nie wytrzymują tego i pękają.

Tekst sponsorowany

Wystarczy chwila nieuwagi i już nieszczęście gotowe – czyli złamana kość. Im jesteśmy starsi, tym ryzyko złamań jest coraz większe.

Jednak są i inne przyczyny złamań, np. osteoporoza. Osoby, które cierpią na tę chorobę kości, muszą szczególnie uważać, bowiem są one w grupie podwyższonego ryzyka. Ich kości są słabe i zniszczone, tak więc nawet zwykłe potknięcie może skończyć się skomplikowanym złamaniem i długotrwałym leczeniem. Takie kości nie zrastają się tak szybko jak kości zdrowego człowieka, dlatego też ten czas dochodzenia do zdrowia znacznie się wydłuża.
Kolejne przyczyny to guzy kości i szpiku kostnego. Te choroby dotykają jednak znacznie mniej osób niż wspomniana powyżej osteoporoza.

Powikłania po złamaniach

Złamania są niebezpieczne dlatego, iż ich konsekwencją mogą być różnego rodzaju powikłania. Jeśli osoba po wypadku straci dużo krwi, to może doznać wstrząsu pourazowego. W przypadku, kiedy złamana kość uszkodzi naczynia krwionośne, mięśnie czy nerwy, mogą u poszkodowanego wystąpić zaburzenia czucia. Częstym powikłaniem są także zakażenia, szczególnie w przypadku złamań otwartych. Bardzo groźnym powikłaniem są zatory tłuszczowe, które mogą doprowadzić nawet i do zawału. Zdarza się również, iż złamana kończyna nie zrasta się prawidłowo. A bardzo częstym skutkiem jest osłabienie mięśni – szczególnie odczuwalne wtedy, kiedy kończyna była w gipsie.

Tekst sponsorowany

Wystarczy chwila nieuwagi i już nieszczęście gotowe – czyli złamana kość. Im jesteśmy starsi, tym ryzyko złamań jest coraz większe.

Złamania u starszych osób

Im człowiek starszy, tym jego ciało jest mniej odporne na różne czynniki. Także i w tym przypadku starsze osoby są bardziej narażone na złamania i ich przykre konsekwencje. Przyczyną jest wspomniana osteoporoza, na którą cierpi wiele osób w średnim wieku, a także to, iż kości nie zrastają się tak szybko, jak u młodych osób.
Szczególnie niebezpieczne jest złamanie szyjki kości udowej. Jest to bardzo bolesny uraz, który zniekształca biodro, powoduje ogromny ból, a często unieruchamia osobę poszkodowaną. W tym przypadku osoba chora musi być pod właściwą opieką, bowiem taka kontuzja może się skończyć poważnymi powikłaniami, trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Nie można również lekceważyć nawet drobnego upadku – każda osoba, szczególnie starsza, która się przewróciła, powinna być kompleksowo zbadana.

Żadnego upadku nie możemy lekceważyć, bowiem konsekwencje tego mogą być groźne. W zimowe dni, kiedy chodniki są oblodzone, niestety często dochodzi do takich urazów. Nie warto jednak rezygnować z wizyty na pogotowiu ze względu na długie kolejki – o swoje zdrowie trzeba dbać. Należy pamiętać również o regularnym uzupełnianiu wapnia w diecie, przy użyciu preparatów takich jak CaDiK{nofollow}. Preparat ten zawiera aż 1000 mg wapnia oraz witaminy D3 i K2, więc znacząco ułatwia zachowanie odpowiedniej gęstosci kości.

Tekst sponsorowany

Komentarze (5)

pati25

7 lat temu

Wszystkie złamania są okropne…Może dojść do wielu groźnych komplikacji.Ja miałam kilka kontuzji.Ale na szczęście nie doszło nigdy do złamań.Dbbam o mocne kości.

filodendron

7 lat temu

Wszystkie złamania są okropne,ale chyba najgorsze to złamanie obu rąk – bo juz wtedy człowiek nic nie może przy sobie zrobić,albo złamanie kości udowej i zniszczenie stawu biodrowego. To ostatnie miała moja mama i mimo ,że wypadek był kilka lat temu cały czas nie jest dobrze i lepiej chyba nie będzie.

Tess

7 lat temu

Jest wiele przypadków złamań i te groźne mnie przerażają. Kiedyś nie było lekarza na wyciągnięcie ręki. Ze wsi trudno było dotrzeć do szpitala. Złamałam nogę gdy byłam dziewczynką, złamanie chyba było proste bo tylko mi usztywnili i zrosło się. Ale teraz też nic innego nie robią, zakładają gips. Niestety ta noga na zmianę pogody boli i to coraz więcej wraz z wiekiem.

drobina

7 lat temu

Interesujący artykuł. Nie wiedziałam , że wyróżnia się aż tyle złamań. Na szczęście mimo wielu różnych upadków i kontuzji, nie miałam jeszcze nic złamanego. Mam nadzieję, że tak zostanie.:-X

Emilly27k

7 lat temu

Ostatnio doświadczyłam właśnie upadku. Skończyło się na drobnym stłuczeniu ręki, ale na szczęście moje ręce są w ciągłym ruchu i to zabezpiecza dłoń, Nie nadwyrężam jej, ale troszkę odczuwalny jest ból.

Zostaw komentarz