Fitness Jak ćwiczyć?

GPS – świetny gadżet dla aktywnych

gps-swietny-gadzet-dla-aktywnych

Spośród najbardziej zaawansowanych technologicznie gadżetów dla osób aktywnych fizycznie warto wyróżnić urządzenia GPS w postaci zegarka na rękę. To niesamowite, że jeszcze do niedawna tylko wojsko dysponowało nawigacją satelitarną i to urządzeniami całkiem sporych rozmiarów, a dziś nawigację może mieć każdy np. w telefonie komórkowym i w zegarku.

Maszerując z kijami, biegając, jeżdżąc na rowerze, rolkach, zjeżdżając na nartach czy po prostu spacerując po mieście – kiedy się zmęczymy często zadajemy sobie pytanie, ile kilometrów przemierzyliśmy? Obecnie nie tylko z dokładnością co do 1-5 m możliwa jest odpowiedź na to pytanie,lecz znacznie więcej. Możemy dowiedzieć się:

  • z jaką średnią prędkością poruszaliśmy się na trasie
  • w którym momencie osiągnęliśmy maksymalną i minimalną prędkość, i ile wynosiła
  • jakie różnice poziomów pokonaliśmy
  • jak podczas marszu pod górę reagował nasz organizm.

GPS w turystyce i rekreacji

Turystyczne urządzenia GPS wyświetlają nam mapę z położeniem, w którym się znajdujemy. Dzięki naprowadzaniu na wybrany punkt nie musimy obawiać się zbłądzenia. Dodatkowo, będąc na nartach lub chodząc po górach, możemy śledzić aktualną wysokość, na jakiej się znajdujemy. Aktualnie wyświetlany zestaw danych (dystans, prędkość itp. parametry wraz z ilością spalanych kalorii i stałym pomiarem tętna) motywuje do systematycznej pracy nad sobą. Tym bardziej, jeśli wykonany trening możemy przerzucić do specjalnego programu w komputerze i dokładnie zobaczyć swój wyrysowany ślad na mapie. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy poważnie podchodzą do treningu zdrowotnego i skrzętnie wszystko notują. W tym wypadku dzienniczek treningowy mamy w wersji elektronicznej, z szeregiem ciekawych danych, które można porównywać śledząc np. wzrost swojej formy. To urządzenie, które może być zarówno naszym wirtualnym partnerem do ćwiczeń, jak i trenerem.

Co ciekawe, również grzybiarze chwalą sobie odbiorniki GPS, ponieważ nie muszą obawiać się, że zbłądzą na leśnych drogach. Chociaż niektóre urządzenia w gęstym lesie mogą być zawodne z powodu braku widocznego nieba.

Rozsądny zakup

To niebywałe urządzenie wcale nie jest takie drogie, jak na swoje zaskakujące możliwości. Cena uzależniona jest od ilości funkcji urządzenia i waha się w przedziale od 500 zł do kilku tysięcy złotych (np. bardzo dokładny Timex Global Trainer kosztuje ok. 1400 zł, urządzenia Garmin, nieco mniej dokładne – kilkaset złotych mniej).

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (2)

pati25

11 lat temu

Takie urządzenie jak GPS to coś bardzo przydatnego.Szczególnie dla tych,którzy lubią ćwiczyć na świeżym powietrzu,na łonie natury ale mają problemy z orientacją

ell@

12 lat temu

Na bardziej odległe wyprawy rowerowe w rozległym, leśnym terenie zdarza mi się zabierać ze sobą nawigację – bo zupełnie nie mam orientacji – a uwielbiam wszelkiego rodzaju elektroniczne gadżety.

Zostaw komentarz