gotowanie na parze

Czy ty też jesteś wśród 2 milionów Polaków, którzy lubią Ewę Chodakowską na Facebooku? A może bardziej do ciebie przemawia bezglutenowa dieta Lewandowskiej, lub też śledzisz z uwagą wpisy Damiana Parola, personalnego trenera i doktoranta dietetyki, będącego na diecie wegańskiej? Nieważne, kto z nich przemawia do ciebie bardziej, w jednym wszyscy są zgodni: gotowanie na parze to jedna z najzdrowszych metod przygotowywania żywności.

Dlaczego gotowanie na parze jest takie zdrowe?

Choć jedną z wielu zalet gotowania na parze jest łatwość i szybkość przygotowania potrawy, to zdecydowanie największą jest zachowanie walorów odżywczych potrawy. Ponieważ warzywa nie są gotowane w wodzie, witaminy nie zostają wraz z ugotowanym wywarem, który niejednokrotnie po prostu wylewamy, nie myśląc o tym, że wraz z wodą pozbywamy się witamin i mikroelementów. Według badań gotowanie na parze zachowuje aż do 50% więcej składników odżywczych w porównaniu do tradycyjnych metod. Jedna z najszybciej utleniających się witamin, czyli C, utlenia się w aż 70% gotowana w wodzie, podczas gdy na parze tracimy tylko 40%. Być może dla niektórych nadal jest to dużo, jednak przy żadnej obróbce termicznej nie możemy uniknąć strat – posiłki parowane zachowają jednak największe ich bogactwo.

W czasach gdy nasze posiłki często ograniczają się do porannej kawy i kupowanej w pośpiechu drożdżówki w drodze do pracy, gotowanie na parze jest prawdziwym spa dla naszego żołądka. Często brzuch, zmęczony fast foodami, kawą i jedzeniem w pośpiechu buntuje się. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest dieta gotowana, która odżywi i uspokoi nasz żołądek. Pamiętajmy, że w stanach podrażnienia lub kłopotów żołądkowych dieta surowa nie jest najlepszym wyjściem. Posiłek ugotowany jest częściowo poddany obróbce, a więc łatwiej strawny, a dodatkowo ciepły posiłek rozgrzewa i wpływa kojąco na nasz układ trawienny.

Gotowanie na parze jest także szybkie – wystarczy odpowiednie urządzenie, wstępna obróbka wybranych warzyw, ryby czy mięsa i 20-30 minut. Niedrogo możemy zakupić parowary w sklepie internetowym eMAG.pl – najprostsze modele kosztują już od około 100 zł i będą wystarczające na potrzeby pary lub rodziny 2+2.

Tych zasad przestrzegaj gotując na parze

Choć gotowanie na parze jest banalnie proste nawet dla laika, zebraliśmy dla was kilka rad, które przydadzą się podczas gotowania.

  1. Zawsze zaczynaj układać jedzenie od potraw, które wymagają najdłuższego gotowania – dlatego na dół wkładaj brązowy ryż lub kasze czy ziemniaki, a na najwyższe piętro delikatne warzywa jak brokuł lub liście szpinaku.
  2. Układając jedzenie, zwróć uwagę na poziom wydzielanego przez nie aromatu – jeśli na dole położysz rybę, jej zapach przejdzie do góry, do deseru. Pamiętaj o tym przygotowując kilkudaniowy posiłek.
  3. Ogranicz sól na korzyść przypraw – gotowanie na parze zachowuje aromat i naturalną sól produktów, dlatego musisz ograniczyć jej używanie, co początkowo może być trudne. Pamiętaj, że łatwiej dosolić potrawę na talerzu niż uratować przesoloną.
  4. Pilnuj, by nie rozgotować jedzenia – cały urok i właściwości produktów na parze tkwi w tym, że mięso i ryby są delikatne i kruche, a warzywa jędrne i nie tracą koloru.

4 sposoby, dzięki którym jedzenie na parze będzie jeszcze smaczniejsze

Przekonaliśmy cię do aspektów zdrowotnych, ale wciąż boisz się o smak potraw gotowanych w parowarze? Mamy dla ciebie nasze 4 najlepsze triki, dzięki którym potrawy na parze są nawet smaczniejsze niż ugotowane tradycyjnie. Koniecznie przetestuj!

  1. Używaj świeżych ziół – to właśnie one wydobędą smak potrawy i zastąpią ci sól. Żeby uzyskany aromat był jeszcze silniejszy, warto zioła skruszyć poprzez ubijanie tłuczkiem lub posiekanie na drobne kawałki.
  2. Zamiast wody dolej bulion lub wywar – możesz przygotować rosół i zamrozić go w małych porcjach w pojemniku do kostek lodu. Następnie na godzinę przed gotowaniem wyciągnąć z zamrażarki i rozmrozić.
  3. Rybę zawijaj w pergamin – owinięta szczelnie ziołami i zawinięta w pergaminową kieszonkę, będzie się dusiła we własnym sosie, co nada jej zupełnie nowej głębi smaku.
  4. Stosuj marynaty – to najlepszy sposób by znane warzywo czy mięso nabrało zupełnie nowego smaku. Pozostawienie ich w marynacie na kilka godzin przed gotowaniem sprawi też, że produkt skruszeje i szybciej się ugotuje. Polecamy dodawać do marynaty różne zioła, a także odrobinę sosu sojowego. Ciekawym eksperymentem jest też wykorzystanie wędzonej papryki w proszku.

Tekst partnera