gorace-zrodla

Pobyt w gorących źródłach staje się bardzo popularną formą odpoczynku i alternatywną formą leczenia różnych dolegliwości. Czy wody termalne naprawdę mają uzdrawiającą moc? Kto powinien wybrać się na terapię do gorących źródeł?

Skąd się wzięły gorące źródła?

Pod powierzchnią ziemi znajduje się wiele podziemnych rzek i jezior. Jeśli leżą one blisko tzw. ognisk wulkanicznych, ich temperatura jest bardzo wysoka. Wody te – nazywane termalnymi – czasami znajdują naturalne ujście na powierzchnię ziemi i powstają wówczas gorące źródła.

Jednak ze względu na ich atrakcyjność i leczniczy charakter, często po prostu prowadzi się poszukiwania i odwierty gorących wód. Takie źródła mają wtedy charakter sztuczny, jednak o ile woda nie traci po drodze swojej ciepłoty, działają tak samo, jak naturalne gorące źródła.

Jakie są właściwości wód termalnych?

Od setek lat ludzie głęboko wierzą, że woda ma wielką moc uzdrawiania. W ciągu kilkuset ostatnich lat udało się to potwierdzić naukowo.

Źródła termalne to zbiorniki, w których temperatura wody może wynosić od 20 do nawet 60 stopni Celsjusza. Wody termalne mają bogaty skład mineralny. W zależności od miejsca występowania, skład ten nieco się różni.

Każdy ośrodek, który oferuje skorzystanie z gorącego źródła, powinien podać o nim podstawowe informacje. Najlepszym przykładem na to, że termy oferują naprawdę dobrą wodę jest fakt, że wiele firm kosmetycznych oferuje swoje produkty robione właśnie na bazie wód termalnych z najsłynniejszych uzdrowisk.

M. Witczak