Kultura Styl życia

Gej w wielkim mieście – Mikołaj Milcke

Gej w wielkim mieście

Gej w wielkim mieście stanowi pierwszy tom cyklu stworzonego przez Mikołaja Milcke. To pierwsza tego typu książka, w której głównym bohaterem zostaje osoba homoseksualna. Takie sytuacje dotychczas zdarzały się raczej w literaturze młodzieżowej, a postaci odkrywały swoją orientację z czasem.

Gej w wielkim mieście – historia zwykłego chłopaka

Gej w wielkim mieście to historia młodego chłopaka, który po maturze wyjeżdża z domu rodzinnego do Warszawy, aby tam studiować dziennikarstwo. Głównemu bohaterowi wyprowadzka jest bardzo na rękę, ponieważ jego ojciec pała do niego niechęcią, matka jest nadopiekuńcza, a młodszy brat wykazuje się głupotą.  Główny bohater jest świadomym swojej orientacji gejem, który nie ukrywa przed nikim swojej tożsamości.

Każdy z naszych znajomych może być głównym bohaterem

Mikołaj Milcke pragnie, aby czytelnik identyfikował się z głównym bohaterem lub dostrzegł w nim swojego znajomego, dlatego też nigdzie nie wspomina o jego imieniu. Jest to dość ciekawy, a zarazem trudny zabieg literacki.

Książka ucząca tolerancji

Główny bohater poznaje Warszawę, jej atrakcje oraz reguły życia w stolicy.  Nawiązuje nowe przyjaźnie. Niczym nie różni się od swoich heteroseksualnych kolegów. Jego życie jest całkowicie normalne i wbrew obiegowej opinii nie sprowadza się do codziennych wizyt w dark roomach.  Trudno nie zapałać do niego sympatią. Choć bywa naiwnymi, daje się czasem komuś nabrać, to wobec brata pozostaje stanowczy.

Gej w wielkim mieście to zabawna i lekka powieść obyczajowa, która idealnie sprawdzi się jako wakacyjna lektura.  Książka Mikołaja Milcke idealnie nadaje się na szkolną lekturę, ponieważ odczarowuje wizerunek geja-wiecznego imprezowicza. Uczy tolerancji i pokazuje,  że w byciu homoseksualistą nie ma nic oryginalnego. Każdy człowiek, niezależnie od orientacji, ma swoje marzenia, przyjaciół i sprawy dnia codziennego.

Komentarze (3)

alibabka

4 lata temu

Czegoś takiego jeszcze nie czytałam, ale bardzo lubię gejów, więc chętnie zagłębię się w lekturze uczącej tolerancji, której tak bardzo brakuje w naszym społeczeństwie.

Zostaw komentarz