Niepokojące objawy Zdrowie

Gdy mocno się pocisz

gdy-mocno-sie-pocisz

Nadmierna potliwość jest poważnym problemem. Wpływa na utratę pewności siebie zarówno w pracy zawodowej, kontaktach towarzyskich i życiu osobistym. Wszelkie badania wskazują na to, że dolegliwość ta może mieć podłoże genetyczne.

U kobiet dolegliwość ta może nasilić się właśnie w okresie menopauzy. Nie mylmy ich jednak z nocnymi potami, które występują nad ranem i dotyczą okolicy karku, szyi i klatki piersiowej. Fizjologicznie nadmierna potliwość jest związana ze wzmożoną aktywnością gruczołów potowych wydzielania zewnętrznego. Gruczoły tego typu są zlokalizowane na całej powierzchni ciała, najwięcej jest ich na wewnętrznej stronie dłoni, na stopach i pod pachami.

Te same czynniki, które wywołują prawidłowe wydzielanie potu, wyzwalają nadmierną potliwość. Należą do nich ćwiczenia fizyczne, silne emocje, alkohol, kawa lub herbata, palenie oraz gorące lub pikantne potrawy. Pora dnia oraz odczuwanie różnic temperatury również odgrywa tu znaczącą rolę. Pocenie emocjonalne dotyczy głównie dłoni, stóp, pach, a także pachwin oraz twarzy. Zwykle występuje pod wpływem strachu lub innych stanów emocjonalnego napięcia.

To, co sama możesz zrobić dla poprawienia własnego komfortu przy nadmiernej potliwości to noszenie ubrań z naturalnych materiałów, które będą przepuszczać powietrze. Pamiętaj również o częstym odświeżaniu odzieży oraz zmianie obuwia. Unikaj nadmiaru kawy i alkoholu oraz ostrych przypraw, a złagodzisz objawy zawyżonej produkcji potu przez organizm.

Anna J

Nadmierna potliwość jest poważnym problemem. Wpływa na utratę pewności siebie zarówno w pracy zawodowej, kontaktach towarzyskich i życiu osobistym. Wszelkie badania wskazują na to, że dolegliwość ta może mieć podłoże genetyczne.

Wszystkie znane do niedawna metody leczenia nadmiernej potliwości jak jonoforeza, leki przeciwmuskarynowe, leki z grupy beta-blokerów, leki uspokajające, techniki relaksacyjne i psychoterapia nie gwarantowały pełnej skuteczności i wiązały się z dużą ilością efektów ubocznych. Czymś co szybko pozwoli nam uporać się ze wstydliwym problemem pocenia i pozwoli nam długo cieszyć się efektem jest leczenie botoksem.

Choć pewnie znasz botoks głównie jako odkrycie dermatologii estetycznej pozwalające na korekcję zmarszczek mimicznych, ma on również zastosowanie w medycynie, np. w leczeniu zeza czy leczeniu kręczu karku. W przypadku nadpotliwości, botoks nie leczy jej przyczyny, ale za to skutecznie usuwa nieestetyczne objawy.

Botoks jest oczyszczonym preparatem toksyny botulinowej typu A, który dzięki nowoczesnym metodom pozyskuje się z bakterii Clostridium botulinum. Jego niewielką ilość wstrzykuje się za pomocą cienkiej igły. Botulina blokuje działania nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe, zapobiegając tym samym nadmiernemu wydzielaniu potu. Na efekt zabiegu należy poczekać od 24 godzinach do 7 dni. Jednak skuteczność terapii jest indywidualna sprawą każdego pacjenta.

Anna J

Nadmierna potliwość jest poważnym problemem. Wpływa na utratę pewności siebie zarówno w pracy zawodowej, kontaktach towarzyskich i życiu osobistym. Wszelkie badania wskazują na to, że dolegliwość ta może mieć podłoże genetyczne.

Efekt zabiegu powinien utrzymać się przez kilka miesięcy do roku, a następnie zabieg należy powtórzyć. Terapia botoksem jest nie tylko skuteczna w przypadku okolic dołów pachowych, ale także w nadpotliwości dłoni i stóp. Ciągle trwają badania nad możliwością wykorzystania toksyny botulinowej dla redukcji potu w innych miejscach ciała.

Leczenie nadpotliwości z pomocą medycyny estetycznej jest metodą kosztowną, ale wpływ tej metody na poprawę jakości życia osób dotkniętych omawianym problemem jest nieoceniony. Wszystko więc zalezy od stopnia uciążliwości problemu.

Anna J

Komentarze (16)

pati25

10 lat temu

Leczenie potliwości botoksem…Czytałam o tym ,że przeważniie gdy ręce się pocą to wstrzykuje się botoks.Niechętnie wtedy podajemy komuś rękę.Najcczęściej właśnie zabiegom wstrzyknięcia botoksu w dłonie poddają się biznesmeni,którzy często podają ręce

Emilly27k

10 lat temu

Na szczęście ja jeszcze nie mam tak dużych problemów z nadmiernym poceniem się.Kiedyś bywało tak,że czułam większy pot, a w obecnej chwili dzięki odpowiednim kosmetykom nie czuje tego nieprzyjemnego zapachu potu:)

babka

10 lat temu

Znam ETIAXIL – jest dobry. Znam też bloker Zjai i Antidral i wiele innych. Tylko jak stosować jeżeli pocisz się na całym ciele tj, plecach, twarzy, głowie? Jak użyć i co smarować? Całego ciała jeszcze nie próbowałam 😀

stazyz

10 lat temu

Terapia botoksem? może i tak… jak już poprawiamy sobie co nie co, tu i ówdzie,pomaga w nietrzymaniu moczu w leczeniu zeza czy leczeniu kręczu karku, to może i pot wstrzyma. Jeszcze troszeczkę, a będziemy jedną wielką botuliną:)
Aga335 wypróbuję ten ETIAXIL – dzięki:)

drobina

10 lat temu

Na szczęście nie mam większych problemów z poceniem. Nawet po ćwiczeniach nie jestem zlana potem. Nie przyszło mi jednak do głowy, że kawa pita w nadmiarze, może mieć wpływ na większe pocenie się.

memorka

10 lat temu

Filo, na pewno hormon dużo daje. Zastanawiam się też, czy ten holenderski klimat, bez drastycznych wahań temperatur, nie jest sprzymierzeńcem kobiety w wieku menopauzalnym.:)

filodendron

10 lat temu

Mam przeczucie ,że te napady gorąca i poty to moja przyszłość,dobrze ,ze o tym piszecie to w odpowiednim czasie zastosuję Wasze rady. Mam podejrzenie ,że ten mój brak potów może być spowodowany tym ,że biorę progesteron przeciw przerostowi endometrium.

filodendron

10 lat temu

Mam przeczucie ,że te napady gorąca i poty to moja przyszłość,dobrze ,ze o tym piszecie to w odpowiednim czasie zastosuję Wasze rady. Mam podejrzenie ,ze ten mój brak potów może być spowodowany tym ,że biorę progesteron przeciw przerostowi endometrium.

memorka

10 lat temu

Też nie mam potów, ale uderzenia gorąca mnie dopadają – na razie jeden,dwa razy w ciągu dnia i w nocy. Nie przypuszczałam, że to może być tak niekomfortowe. Całe życie byłam zmarzluchem i myślałam, że taki objaw będzie dla mnie przyjemny- oj, rozczarowałam się bardzo:(

filodendron

10 lat temu

Ze mną jakoś jest odwrotnie. Mam wszystkie objawy meno ,oprócz potów i napadów gorąca.Bardzo się dziwię ,bo wszystkie panie to mają , tylko ja nie. Nie wiem ,co mam o tym myśleć ?

dulcynea

10 lat temu

Ja dotąd nigdy się nadmiernie nie pociłam . Uwielbiam wysokie ,bardzo wysokie temperatury , które świetnie znosiłam . Aż do tego roku ,a raczej tego lata . Mam wrażenie , nie to ,że jestem spocona, co czuję się równomiernie zroszona. A szczególnie wtedy kiedy jestem zestresowana .Na razie nic nie biorę,tłumaczę sobie ,że to gorące lato,….że menopauza.

aga335

10 lat temu

Botoks – okazuje sie ze moze byc leczniczy , jak dla mnie ma zbyt zla slawe , raczej dziekuje . Na pewno slyszalyscie o takim produkcie jak ETIAXIL , ktory jest dostepny w Polsce , wlasnie tego lata zaczelam go uzywac ( pod pachy i do stop ) i powiem Wam rewelacyjny i skuteczny , jest dosyc drogi ale warty swojej ceny , nalezy zastosowac tak jak pisze na ulotce . Mam tylko taka watpliwosc czy on zatyka pory i czy to moze spowodowac jakies skutki uboczne .

pati25

10 lat temu

Nadmierna potliwość to kłopotliwy problem.Pocimy się z różnych powodów.Ja nie mam tego problemu.Moja koleżanka na problemy z poceniem kupiła tabletki Perspi-Block (co mają tak świetnie hamować pocenie).One jej nic nie pomagają

Alka30

10 lat temu

Ciekawy artykuł, nie miałam pojęcia że przyprawy, kawa czy alkohol wpływają na wzrost potliwości. Warto do tego się zastosować, może pomoże.

babka

10 lat temu

Mnie dotyczy ten problem. Nie mogę sobie z nim poradzić a jest to okropna dolegliwość. Muszę przyznać, że ostatnio trochę jakby mniej mi dokuczał i nie wiem czy to jest efekt moich działań czy to samo tak się uspokoiło troszeczkę. Lekarz nic mi nie pomógł w tej kwestii. Przepisał mi środki uspakajające, które nic nie dały i je odstawiłam. Potem był kupiony samemu lek w aptece- tez bez rezultatów. Sama „zaleciłam” sobie picie szałwii, potem dodałam czerwoną koniczynę i to wszystko. Teraz od miesiąca mam przerwę w piciu ziół, bo taką trzeba sobie zrobić. Pewnie na tym zaprzestanę bo trochę tego botoksu się obawiam no i tak naprawdę to nie dowiadywałam się ani o skuteczność ani gdzie to zrobić no i o cenę. A tak w ogóle to się zastanawiam gdzie ten botoks wstrzykuje się jeśli pocisz się na całym ciele?
Tak więc zostały mi moje sposoby + 100 x higiena i czekanie aż minie 🙂

Zostaw komentarz