Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.

Alexander Kugelstadt z wykształcenia jest psychosomatykiem. W praktyce oznacza to, iż ukończył tradycyjne studia medyczne, a następnie specjalizował się w jej wąskiej gałęzi, czyli psychosomatyce. Bada ona zależność między objawami fizjologicznymi takimi jak nawracające bóle głowy, kręgosłupa czy zaburzenia hormonalne a psychiką człowieka. Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s. to książka poświęcona holistycznemu podejściu do zdrowia człowieka.

Dlaczego nie należy rozdzielać ciała od psychiki?

Wielu lekarzy sztucznie oddziela od siebie psychikę i organizm wraz z jego chorobami. Zresztą sami pacjenci często uważają, że gdy dokucza im ból brzucha, to sprawa dla lekarza, a gdy dopada ich smutek, to powinni skorzystać z pomocy psychoterapeuty.  Tymczasem te dwie sfery – ciało i dusza nieustannie się ze sobą przenikają. Czasem za bólem brzucha stoi napięcie nerwowe, nie żadne zatrucie pokarmowe czy schorzenie gastryczne. Smutek może mieć również podłoże biochemiczne. U niektórych osób obserwuje się niedostateczną syntezę serotoniny i trzeba im ją podać z zewnątrz. Smutek takich ludzi może nie mieć nic wspólnego z traumatycznymi przeżyciami, choć może się z nimi wiązać.

Jak psychika oddziałuje na organizm?

O tym, że ciała nie da się oddzielić od duszy, przekonał się o tym sam Alexander Kugelstadt. Jako 18-latek trafił do szpitala. Dokuczała mu odma płucna. Musiał zostać poddany operacji, która uchodziła za standardową i bezpieczną. Mimo to tuż po niej mężczyzna borykał się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, których tradycyjna medycyna nie potrafiła wyjaśnić. Okazało się, że za nimi stoi psychika. Alexander Kugelstadt przekonał się bowiem, że nie zawsze posiada siłę sprawczą. Problemy zdrowotne pojawiły się znienacka i musiał poddać się operacji. Gdy zaczął odbudowywać w sobie poczucie sprawczości, jego stan zdrowia wyraźnie się poprawił.

Nie wszystkie problemy zdrowotne to kwestia stresu

Poradnik Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.  pokazuje również, że nie wszystkie problemy zdrowotne można usprawiedliwić stresem. Za wieloma z nich stoi bowiem nasza psychika, trudne doświadczenia z przeszłości, o których nie myślimy w sposób świadomy, ale one wciąż są obecne w naszym umyśle.

Objawy somatyczne często mają źródło w psychice

Z książki Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s.  dowiemy się również, że nie zawsze wypadanie włosów to brak witamin i minerałów, a nadmierna potliwość to kwestia zaburzeń hormonalnych.  Często do pewnych objawów podchodzimy w sposób schematyczny. Zakładamy, że za zmęczeniem stoi anemia, a za bezsennością zaburzenia w wydzielaniu melatoniny. Tymczasem często nie jesteśmy chorzy, objawy somatyczne wywołuje nasza psychika.

Jak postawić trafną diagnozę?

Alexander Kugelstadt uważa, że wiele chorób, z którymi borykamy się, ma więcej niż jedną przyczynę.  Współczesna medycyna podchodzi jednak do pacjentów w sposób schematyczny. Doszukuje się konkretnych zaburzeń hormonalnych lub niedoborów substancji odżywczych, nie zwracając uwagi na korelację między ciałem a duszą.  Kluczem do postawienia trafnej diagnozy i rozwiązania problemu często jest zrozumienie, jakie relacje zachodzą między naszą psychiką a organizmemn.

Jak leczyć objawy psychosomatyczne?

Z książki Gdy ciało i dusza wysyłają s.o.s. dowiemy się, że objawy psychosomatyczne można skutecznie leczyć. Fakt, iż za naszą egzemą stoi napięcie nerwowe, nie oznacza, że jesteśmy skazani na wykwity skórne. Na szczęście im zapobiec. Trzeba tylko zrozumieć, jak psychika oddziałuje na nasze ciało.