Jestem Babcią

Gdy babcia nie chce widzieć wnuczki

gdy-babcia-nie-chce-widziec-wnuczki

Ciepło wspominasz chwile spędzone z babcią, wspólne pieczenie ciasta i dokarmianie kaczek. To właśnie dziadkowie zaszczepili w tobie zainteresowanie literaturą i miłość do zwierząt. Nie potrafisz zrozumieć, dlaczego matka męża nie chce utrzymywać kontaktów z wnuczką. Czy powinnaś z nią o tym porozmawiać?

Dziadkowie odgrywają niezwykle istotną rolę w życiu dzieci. W świadomości społecznej pokutuje przekonanie, że rodzice są od wychowywania, a babcie od rozpieszczenia. Przyzwyczailiśmy się, że dziadkowie uczestniczą w opiece nad naszymi pociechami. Problem pojawia się, gdy jeden z rodziców lub teściów ma inne plany. Nie każda babcia dobrze czuje się w roli niani, warto o tym pamiętać, zanim zaproponujemy jej całotygodniową opiekę nad maluchem. Dziadkowie mają prawo do własnego życia, nawet jeśli ich plany kolidują z oczekiwaniami dorosłych dzieci. O ile od babci nie można wymagać wcielenia się w postać niani, wszak nasze matki i teściowe często pozostają aktywne zawodowo, to niepokój powinien wzbudzić całkowity brak zainteresowania życiem wnuka.

Emigracja a relacje rodzinne

Twoja córka cały czas dopytuje o babcię, jej koleżanki często bawią się z dziadkami, a ona praktycznie ich nie widuje. Oczywiście sytuacja wygląda inaczej, gdy mieszkamy z dala od krewnych. Coraz więcej Polaków wybiera życie na emigracji, co niesie ze sobą poważne konsekwencje. Osoby, które pracują za granicą, z rodzicami widują się zaledwie kilka razy w roku. Nic dziwnego, że ich dzieciom brakuje kontaktu z dziadkami. Nie wiesz, jak wytłumaczyć maluchowi jego sytuację? Wybierz szczerą rozmowę, jej przebieg dostosuj do wieku pociechy. Twoja córka z pewnością zrozumie, dlaczego widuje dziadków tylko w święta. Początkowo może towarzyszyć jej poczucie krzywdy, wszak inne dzieci mają lepiej, ale z czasem pogodzi się z myślą, że spotka się z babcią dopiero za kilka miesięcy.

Konflikty rodzinne

Dzieci najgorzej znoszą sytuację, gdy babcia mieszka nieopodal, a mimo to nie poświęca im uwagi. Czasem trudno zrozumieć zachowanie własnej matki. Dlaczego nie chce rozmawiać z wnuczką z przez telefon? Co złego mogło zrobić jej kilkuletnie dziecko? Nierzadko u źródeł złych relacji babci z wnuczką znajduje się konflikt z zięciem. Twoja matka nigdy nie pochwalała twojego związku, uważała, że mężczyzna, z którym chcesz dzielić życie, jest niewłaściwy? Niewykluczone, że swoją niechęć przerzuciła na waszą córkę. Za każdym razem, gdy na nią patrzy, przypomina sobie o zięciu, który nie spełnia jej oczekiwań. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozmowa może rozwiązać problem, ale warto wziąć pod uwagę zacietrzewienie swojej rodzicielki. Jeśli twoja matka przyzwyczaiła się, że jest nieomylna i do niej należy ostatnie zdanie, możesz nie przekonać jej do zmiany postępowania. Zdarza się, iż czas rozwiązuje problem. Z wiekiem spoglądamy na pewne sprawy z innej perspektywy i żałujemy podjętych decyzji. W związku z tym, iż twoja córka potrzebuje babci, warto podjąć się próby mediacji. Warto uświadomić matce, iż dziecko nie ponosi winy za błędy swoich rodziców. Nawet jeśli twój mąż naraził kiedyś teściową na utratę znacznej sumy pieniędzy, to wnuczka nie miała z tym nic wspólnego.

Irmina

Ciepło wspominasz chwile spędzone z babcią, wspólne pieczenie ciasta i dokarmianie kaczek. To właśnie dziadkowie zaszczepili w tobie zainteresowanie literaturą i miłość do zwierząt. Nie potrafisz zrozumieć, dlaczego matka męża nie chce utrzymywać kontaktów z wnuczką. Czy powinnaś z nią o tym porozmawiać?

Faworyzowanie wnuka

Odnosisz wrażenie, że twoja córka jest traktowana jak piąte koło u wozy? Jej kuzyni mogą liczyć na zainteresowanie babci. Dziadkowie chętnie spędzają z nimi każdą wolną chwilę, pieką ulubione ciasta i zabierają na wakacje. Gdy babcia faworyzuje jednego wnuka kosztem pozostałych, pojawia się problem. Jak wytłumaczyć córce to absurdalne zachowanie? Ta trudna sytuacja wpływa negatywnie na samopoczucie latorośli. Pociecha czuje się odrzucona, gorsza i niechciana. Rany zadane w dzieciństwie trudno się goją i mają wpływ na dorosłe życie. Gdy zauważysz, że twoje dziecko jest lekceważone przez dziadków, zareaguj. Zapewnij córkę o swojej bezinteresownej miłości, zrób wszystko, aby czuła się wartościowa i kochana. Babcia nie ma czasu, żeby pokazać jej, jak robi się placek ze śliwkami. Kup owoce, mąkę, cukier i przystąp do działania! Jeśli jedna babcia niechętnie spędza czas z twoją córką, może warto poprosić o wsparcie drugą? Świadomość, iż obok nas znajdują się ludzie, dla których jesteśmy ważni, działa budująco. Nie pozwól, aby matka czy teściowa porównywała córkę z jej kuzynami. Twoja pociecha nigdy nie wygra rywalizacji z ideałami, a nietypowa sytuacja może zniechęcić ją do utrzymywania kontaktów z braćmi ciotecznymi.

Znaczenie szczerej rozmowy

Czasem wystarczy szczera rozmowa, to od niej powinniśmy rozpoczynać rozwiązywanie problemów. Może babcia nie zdaje sobie sprawy, że swoim zachowaniem krzywdzi wnuczkę. Często nieświadomie identyfikujemy się z osobami, które są do nas podobne. Kuzynka naszej córki do złudzenia przypomina babcię z czasów młodości? A może łączy je wspólna pasja? Niewykluczone, że dziadkowie więcej uwagi poświęcają jednej z dziewczynek, ponieważ uważają ją za słabszą. Dziecko, które często chorowało, budzi instynkty opiekuńcze. Dziadkowie pragną jej wynagrodzić ból i cierpienie, toteż zabierają ją do kina czy zoo. Warto uświadomić im, że mają dwie wnuczki, a uwagę poświęcają tylko jednej z nich. Nie widzą w tym nic zdrożnego? Opisz im emocje, z jakimi zmagała się twoja córka, gdy babcia po raz kolejny nie zabrała jej na plac zabaw. Może to właśnie uczucia przemówią do dziadków.

Babcia nie chce spotykać się z wnuczką? Porozmawiaj z nią o roli, jaką pełni w jej życiu. Dziecko nieustannie dopytuje się o babcię i wspomina wspólne pieczenie bułek? Jego zachowanie niewątpliwie świadczy silnej emocjonalnej więzi. Warto zapytać babcię o przyczynę jej zachowania. Może zaistniały jakieś czynniki, które nie pozwalają jej odwiedzać wnuczki. Nasi rodzice często wstydzą przyznać się do problemów finansowych, niechętnie też dzielą się z bliskimi informacjami o swoim stanie zdrowia. Szczera rozmowa i otwartość na argumenty drugiej strony stanowią klucz do sukcesu.

Irmina

Komentarze (3)

pati25

9 lat temu

Kontakt z babcią jest dla każdego wnuka,wnuczki bardzo ważny.Dlatego jego brak źle na dziecko wpływa.Są różne sytuacje,kiedy ten kontakt babci z wnuczką,wnukiem jest utrudniony czy wogóle jego brak.Najlepiej porozmawiać o tym

Mindi

9 lat temu

Trudno mi sobie wyobrazić, że babcia mogłaby nie chcieć mieć bliskiego kontaktu z wnuczką lub wnuczkiem. Niestety różne historie się zdarzają. Dobrze, że się o tym pisze, może jakaś babcia nie jest świadoma jak bardzo jest potrzebna i ruszy ją sumienie. Myślę, że o relacjach w rodzinie trzeba rozmawiać, niech zrobi to osoba, która potrafi być najbardziej delikatna, z wielkim wyczuciem.

Emilly27k

9 lat temu

Moim zdaniem jest to smutne kiedy babcia nie chce mieć kontaktu z własną wnuczką. Cierpi na tym praktycznie rodzina. Pomimo konfliktów babcia powinna wyciągnąć pierwsza rękę do zgody:)

Zostaw komentarz