Galerie handlowe wznowiły działalność

Od wczoraj galerie handlowe mogą mieć otwarte wszystkie sklepy. Wciąż jednak nie działają w nich kina, place zabaw, siłownie czy restauracje w trybie stacjonarnym. W niektórych punktach gastronomicznych można kupić dania na wynos. Galerie handlowe wznowiły działalność. Czy spotkało się to z zainteresowaniem klientów? Jak teraz wyglądają zakupy?

Sklepy z obuwiem cieszą się dużym zainteresowaniem klientów

Zakupy w galeriach handlowych w niektórych miastach przyciągnęły tłumy.  Zainteresowaniem różniły się też poszczególne sklepy. Sieciówki oferujące odzież dla młodzieży przeżywały oblężenie. Podobna sytuacja miała miejsce w sklepach z butami. Polacy postanowili wymienić zimowe obuwie na wiosenne. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się sklepy z odzieżą damską. Najmniej osób odwiedzało perfumerie, co wydaje się zrozumiałe ze względu na brak możliwości korzystania z testerów. Trudno bez nich dobrać odpowiedni kolor podkładu, szminki czy kredki do brwi. Ubranie można zawsze przymierzyć w domu i zwrócić.

LPP zamyka sklepy, podobnie Empik

Nie wszystkie sklepy w galeriach handlowych otworzyły się 4 maja. Niektóre nie zdążyły z wdrożeniem reżimu sanitarnego i informowały na swoich drzwiach, że będą czynne od 5 maja. W innych dokańczane są prace remontowe, pierwotnie bowiem galerie handlowe miały wystartować 18 maja.  Jednak grupa LPP, w skład której wchodzą marki takie jak Reserved, Mohito, Sinsay, House i Cropp, już wcześniej zapowiedziała, że zamknie 1/3 swoich sklepów w galeriach handlowych, chyba że właściciele centrum handlowego zaproponują jej atrakcyjne warunki najmu.  Sklepy, które mają zostać zlikwidowane, wczoraj nie zostały otwarte.  Podobną strategię przyjął Empik oraz Quiosque, obie popularne sieciówki także zamykają ok. 30% swoich sklepów stacjonarnych ze względu na wysokie koszty najmu.

Zakupy w świetle nowych obostrzeń

Ze względu na nowe obostrzenia sanitarne należy się przygotować do nietypowych sytuacji w galeriach handlowych. Po pierwsze, możemy stać w kolejce przed wejściem do centrum, ponieważ w środku już będzie dopuszczalna liczba klientów.  Po drugie, możemy czekać pod drzwiami konkretnego sklepu, bo także będzie tam dopuszczalna liczba klientów. Po trzecie, ochrona może dokonać bezdotykowego badania temperatury. Po czwarte, musimy mieć na twarzy maseczkę. Po piąte, trzeba liczyć się z koniecznością dezynfekcji dłoni przed wejściem do sklepu. Dlatego lepiej założyć rękawiczki i to je dezynfekować, aby nie uszkodzić skóry dłoni. Po szóste, w wielu sklepach przymierzalnie nie działają, ponieważ nie każdy jest w stanie zapewnić dezynfekcję przymierzalni po każdym kliencie. Z niektórych sieciówek poznikały wieszaki ze środka sklepu, aby ułatwić przemieszczanie. W innych przemeblowano całe sklepy, aby  pozwolić klientom zachować 2 metry odstępu od siebie. Na parkingach można zajmować co drugie miejsce. Muszą zostać wydzielone osobne strefy wejścia i wyjścia z galerii. Na ruchome schody można wejść dopiero, gdy osoba przed nami zjedzie poniżej kolorowej linii. Przy wielu kasach zaznaczono kolorową taśmą miejsca, w których mamy stanąć w kolejce do kasy.