Kultura Styl życia

Francuzki dojrzewają najpiękniej – Mylène Desclaux

Francuzki dojrzewają najpiękniej

Francuzki dojrzewają najpiękniej to niecodzienny poradnik, po który powinna sięgnąć każda kobieta, aby przekonać się, o jakie sfery w życiu warto dbać, aby na co dzień odczuwać szczęście. Autorka książki jest kobietą dojrzałą, która swoje rady opiera na własnym doświadczeniu. To czyni jej poradnik bardziej wiarygodnym i zarazem praktycznym.

Nie wszystko jest takie oczywiste, na jakie wygląda

Początkowo, jeśli jesteś kobietą szczęśliwą, część porad zawartych w książce Francuzki dojrzewają najpiękniej, może wydawać się oczywistych. Niestety, nie wszystkie panie dbają o siebie. Często wychodzą z domu rodzinnego z przeświadczeniem, że ich szczęście jest niewiele warte i powinny służyć innym. Wcześniej służyły rodzicom, młodszemu rodzeństwu, potem swojemu mężowi i dzieciom. Po drodze zgubiły gdzieś troskę o siebie i własne samopoczucie.

Każda z nas potrzebuje odrobiny zdrowego egoizmu

Szczęśliwe te z nas, w których matki zaszczepiły odrobinę zdrowego egoizmu. Kobiety, którymi rodzice się nie wysługiwali, potrafią zawalczyć o swoje pasje i marzenia. Mają czas tylko dla siebie. Biegają, piją więcej wody, dbają o zdrową dietę, nie szkoda im pieniędzy na dobre kosmetyki i ubrania. Utrzymują bliskie relacje z przyjaciółkami i nie traktują tego jako straty czasu.

Porady poparte doświadczeniem

Autorka swój poradnik Francuzki dojrzewają najpiękniej opiera na własnych doświadczeniach. Pisarka doczekała się dwojga dzieci, kochała i przestawała kochać. Była też porzucana przez mężczyzn, na których jej zależało.  Teraz z perspektywy czasu nabrała dystansu do pewnych spraw. Stara się znaleźć zdrowy środek. Kiedyś przerażał ją upływający czas. Stresował ją proces starzenia. Dziś dostrzega w nim pewne możliwości. Autorka z czasem doszła do wniosku, że każda z nas ma tyle lat, na ile się czuje.

Dbaj o siebie, ale z umiarem

Warto dbać o swoją sylwetkę, uprawiając sport i zdrowo się odżywiając. Nie należy jednak przesadzać. Nadmierna i źle dobrana aktywność fizyczna może prowadzić do kontuzji. Natomiast obsesja na punkcie zdrowego odżywiania może odebrać całą radość życia. Mylène Desclaux zwraca uwagę, że wszystko jest dla ludzi, w tym kosmetyki i zabiegi medycyny estetycznej. Trzeba tylko z tego korzystać z rozwagą.

Pogódź się z upływem czasu

Nie należy przesadzać i na siłę zaprzeczać upływowi czasu. Noszenie młodzieżowych ubrań niepasujących do naszej sylwetki, ślepa pogoń za młodością w gabinecie chirurga plastycznego – wszystko to odbiera nam autentyczność. Ponadto ma w sobie coś karykaturalnego, co z pewnością nie dodaje nam uroku.

Dojrzały seks

W poradniku Francuzki dojrzewają najpiękniej na szczególną uwagę zasługuje rozdział poświęcony seksualności. Wiele kobiet w Polsce, gdy przekracza pięćdziesiątkę, uważa, że wszystko, co najlepsze, już za nimi.  Tymczasem można wieść satysfakcjonujące życie seksualne i ciągle doświadczać nowych rzeczy. Mylène Desclaux rozdział poświęcony seksualności napisała z dużym taktem i ze zrozumieniem. Czyta się go naprawdę dobrze. Tylko od nas zależy, czy życie po pięćdziesiątce będzie początkiem czegoś nowego czy też końcem wszystkiego, co dobre. Wszystko bowiem zależy od naszego podejścia.

Mylène Desclaux, „Francuzki dojrzewają najpiękniej. Jak wraz z wiekiem stawać się coraz piękniejszą, bardziej świadomą i szczęśliwszą?”, przeł. Ewa Merel, Wydawnictwo Literackie

Komentarze (2)

Zostaw komentarz