mity na temat seksu

Seks stanowi niezwykle ważny aspekt w życiu dorosłych ludzi. To naturalne, że poszukujemy bliskości drugiego człowieka – wszak już Abraham Maslow zaliczył zbliżenia do potrzeb fizjologicznych. Na temat życia erotycznego krąży wiele nieprawdziwych informacji. Obalamy mity na temat seksu!

Stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji

Choć niektórym może wydawać się to niedorzeczne, stosunek przerywany wciąż bywa traktowany jako skuteczna metoda antykoncepcji.  Co gorsza, tak uważają nie tylko nastolatki, które dopiero  rozpoczynają życie erotyczne, ale też dorośli ludzie.  Nawet przy założeniu, że para jest wyjątkowo zdyscyplinowana i w momencie uniesienia, potrafi znaleźć ten moment, kiedy penis powinien opuścić pochwę, istnieją szanse na zapłodnienie. Wszystko to przez preejakulat, który także może zawierać plemniki. Wprawdzie w większości przypadków charakteryzują się one mniejszą żywotnością, ale nigdy nie wiadomo, czy któryś z nich nie okaże się na tyle wytrzymały, by  dotrzeć do komórki jajowej.

Rozmiar penisa ma znaczenie

Choć trudno w to uwierzyć, duży penis ani nie gwarantuje większej płodności, ani też nie zapewnia większych doznań podczas zbliżenia.  Aby seks okazał się źródłem przyjemności dla obojga partnerów, ważniejsze jest doświadczenie i znajomość potrzeb drugiej strony. Wielkość penisa ma znaczenie jedynie dla jego właściciela, który traktuje go jako swój największy atrybut.  Na kobietach jego wymiary nie robią większego znaczenia.

 

Częste uprawianie seksu zmniejsza szanse na zapłodnienie

Choć trudno w to uwierzyć, niektóre pary zachowują wstrzemięźliwość po to, by nagromadzić sporą ilość plemników w nasieniu.  Tymczasem ich liczebność w nasieniu tak naprawdę nie ma większego znaczenia. W życiu erotycznym, podobnie jak w codziennym, obowiązuje ta sama zasada.  Ważniejsza od ilości plemników jest ich jakość. Stare plemniki nierzadko bywają martwe i tym samym całkowicie bezużyteczne.

Za pierwszym razem nie zajdę w ciążę

To nieprawdopodobne, jak duże znaczenie w niektórych kręgach społecznych przypisuje się błonie dziewiczej. Niestety, przekonanie, iż chroni ona przed niechcianą ciążą jest całkowicie błędne. Podczas pierwszego razu można zajść w ciążę tak samo jak za piątym czy setnym razem. Jeśli zatem nie chcesz, aby pierwszy raz zakończył się zapłodnieniem, pamiętaj o antykoncepcji.

 

Seks na stojąco jako antykoncepcja

Jedni traktują stosunek przerywany jako formę antykoncepcji, inni pozbywają się plemników, wstając po zakończonym stosunku.  Choć wciąż obowiązują nas prawa fizyki, w tym to dotyczące grawitacji,  plemniki nie są tak całkowicie bezbronne i część z nich nawet przy przyjęciu pozycji stojącej może dotrzeć do celu, czyli de facto komórki jajowej.

Kąpiel po stosunku chroni przed niechcianą ciążą

Nie chcemy zachęcać do ograniczenia zużycia wody. Kąpiel i odpowiednia higiena narządów płciowych odgrywa niezwykle istotną rolę. Po zbliżeniu warto się podmyć, ponieważ ta prosta czynność zmniejsza ryzyko infekcji intymnych. Jednak z zapobieganiem niechcianej ciąży nie ma nic wspólnego.

Czy kąpiel w basenie może doprowadzić do ciąży?

W ogóle brzmi niedorzecznie?  Dla osób zorientowanych w temacie z pewnością tak, ale nie dla wszystkich. Braki w edukacji seksualnej u niektórych osób są tak duże, że prowadzą do wakacyjnych rozterek. Na szczęście nie musimy obawiać się kąpieli w basenie, morzu czy jeziorze. Korzystając z tych samych akwenów co panowie, nie zajdziemy w ciążę. W tym miejscu warto podkreślić, iż plemniki należą do niezwykle wymagających komórek i  szybko giną w wodzie.

 

Dwie prezerwatywy – tak na wszelki wypadek…

Nie ma nic złego w podwójnym zabezpieczaniu się przed niechcianą ciążą pod warunkiem, że do tematu antykoncepcji podchodzimy racjonalnie. Połączenie pigułki z prezerwatywą stanowi rozwiązanie warte uwagi, zwłaszcza że zmniejsza ono nie tylko ryzyko zapłodnienia, ale też chroni przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed wirusem HIV. Niemniej zakładanie dwóch prezerwatyw podczas stosunku mija się z celem.  Gdy na jeden kondom, zakładamy kolejny zwiększamy ryzyko uszkodzenia obydwu… Zatem jeśli nie chcesz zajść w ciążę, oprócz prezerwatyw stosujcie jeszcze inną, sprawdzoną metodę – tabletki antykoncepcyjne, kremy plemnikobójcze.

Marlena Skóra