Zgaga – fakty i mity, czyli co warto wiedzieć na temat schorzenia

Zgaga to dolegliwość, która bywa bardzo dokuczliwa i może skutecznie popsuć humor oraz zaburzyć radość z życia codziennego. Pieczenie w żołądku, kwaśne odbijanie, uczucie przelewania się w jelitach, a często także niestrawność i wzdęcia – są to objawy zgagi, której przyczyny mogą być różne. Wydaje się, że schorzenie to jest tak powszechne, iż wiemy o nim wszystko. A jednak wiedza wielu osób wciąż oparta jest na mitach. Zobaczmy, co warto wiedzieć o zgadze.

Zgaga – fakty

Poniżej przedstawiamy kilka prawdziwych informacji na temat zgagi.

  1. Sen ma wpływ na występowanie objawów

Jest to fakt, aczkolwiek nie chodzi tutaj o jakość snu, ale o pozycję ciała, w jakiej zasypiamy. Jeżeli leżymy na płaskiej powierzchni, dużo łatwiej dochodzi do przemieszczenia się kwaśnych soków żołądkowych do przełyku. Znaczenie ma także sama pozycja spania. Prawdą jest, że spanie na lewym boku minimalizuje ryzyko wystąpienia zgagi.

  1. Dieta ma wpływ na objawy zgagi

To, co jemy, ma bardzo duże znaczenie dla częstotliwości i intensywności występowania zgagi. Na natężenie objawów mogą wpłynąć tłuste, wielokrotnie przetworzone potrawy oraz takie, które zawierają konserwanty i sztuczne barwniki. Zgagę mogą powodować także ostre przyprawy oraz używki: alkohol, papierosy, mocna kawa. U niektórych osób nadkwasota może wystąpić również po spożyciu słodyczy czy napojów gazowanych. Nie u każdej osoby te same produkty spożywcze powodują zgagę, dlatego należy uważnie obserwować, kiedy pojawiają się objawy i czy mają one związek z czymś, co niedawno zjedliśmy.

  1. Zgagę częściej mają osoby otyłe

Jest to fakt. Wynika to prawdopodobnie ze zwiększonego ucisku na narządy wewnętrzne, co może powodować ulewanie się treści pokarmowej. Osoby z nadwagą i otyłością częściej cierpią też na refluks żołądka oraz różne inne choroby, których jednym z objawów może być zgaga.

  1. Zgaga może być powodowana przez niektóre leki

To prawda. Do leków potęgujących zgagę zaliczamy:

  • środki stosowane w leczeniu astmy;
  • leki na choroby układu krążenia;
  • niektóre doustne środki antykoncepcyjne;
  1. Zgaga może być objawem choroby

Jeżeli zgaga pojawia się często i bez konkretnej przyczyny, może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym lub innych chorobach.

Mity na temat zgagi

Nie wszystko, co wiemy o zgadze, jest faktem. Wśród mitów na temat tego schorzenia wyróżniamy twierdzenia, że:

  • na zgagę pomagają tylko leki – choć leki takie jak popularny Rennie pomagają doraźnie, kluczowa w łagodzeniu objawów jest zmiana stylu życia oraz diety;
  • zgaga może być objawem chorób serca – jednym z objawów zgagi jest często ból w klatce piersiowej, co niektórym kojarzy się z zawałem serca; jednak zgaga nie jest związana z chorobami serca, a jedynie z nieprawidłowościami w przewodzie pokarmowym;
  • zgaga nie jest problemem – gdy zgaga występuje po przejedzeniu, zazwyczaj ją lekceważymy, jednak często nawracające dolegliwości mogą świadczyć o rozwoju poważniejszych chorób, a nawet jeżeli winna jest tylko dieta, nadmiar soków żołądkowych może podrażniać przełyk i prowadzić do problemów trawiennych.