Świadoma bezdzietność
Zdjęcie autorstwa Dominika Roseclay z Pexels

Świadoma bezdzietność to temat, o którym zrobiło się głośno za sprawą wywiadu, jakiego udzieliła Aleksandra Kwaśniewska. Córka byłego prezydenta zwróciła uwagę na to, iż macierzyństwo jest piękne, ale nie dla każdej kobiety. Aleksandra Kwaśniewska szanuje matki i dzieci, ale uważa, że nie każda z nas spełni się w tradycyjnej roli. Dlaczego macierzyństwo nie jest dla każdej kobiety?

Spis treści:

  1. Dlaczego świadoma bezdzietność wzbudza niezdrowe emocje?
  2. Decyzja o macierzyństwie sprawą kobiety
  3. Dlaczego macierzyństwo nie jest dla każdej kobiety?
  4. Świadome macierzyństwo to świadomość wyrzeczeń
  5. Dlaczego nie każda kobieta nadaje się na matkę?
  6. Świadome macierzyństwo lub jego brak – masz prawo decydować o sobie

Dlaczego świadoma bezdzietność wzbudza niezdrowe emocje?

Świadoma bezdzietność to wybór kobiety, która stwierdza, że woli realizować się na innych polach niż macierzyństwo. Choć w Polsce panuje silny nacisk na założenie rodziny, to coraz więcej młodych pań wymyka się społecznym oczekiwaniom i wybiera własną drogę. Na Zachodzie świadoma bezdzietność nikogo nie dziwi. W Polsce zaś wciąż budzi niezdrowe emocje. Rodzina często mocno naciska, rodzicom marzą się wnuki, a kuzynki dziwią się, że ktoś może nie mieć dzieci.

Decyzja o macierzyństwie sprawą kobiety

Aleksandra Kwaśniewska w wywiadzie, którym udzieliła, zwróciła uwagę na fakt, że kobiety, które decydują się na świadomą bezdzietność, często muszą się tłumaczyć ze swojej decyzji. Tymczasem matek nikt nie pyta, dlaczego wybrały macierzyństwo. A przecież w obu przypadkach nie zawsze chodzi o świadomy wybór. Wiele dzieci rodzi się z wpadki, wiele kobiet nie może mieć dzieci z przyczyn od siebie niezależnych. Ciągłe wypytywanie o plany macierzyńskie, odsądzanie ich od czci za to, że wybrały karierę, tylko dodatkowo je rani.

Dlaczego macierzyństwo nie jest dla każdej kobiety?

Nie każda matka jest szczęśliwa i dobrze sprawdza się w swojej roli. Prawda jest taka, że nie wszystkie kobiety powinny mieć dzieci. Niektóre nie posiadają bowiem cech, które czyniłyby je dobrymi matkami. Na świat przychodzimy z różnymi cechami. Nie każda kobieta ma zdolność do poświęcenia, potrafi wykazać się cierpliwością i troskliwością. Czasem przedłużająca się opieka nad małym dzieckiem powoduje frustrację, ponieważ jego matka ma zupełnie inne predyspozycje. Świetnie sprawdziłaby się w swoim zawodzie lub jako osoba działająca w organizacji pozarządowej. Jednak macierzyństwo nie jest jej drogą.

Świadome macierzyństwo to świadomość wyrzeczeń

Warto pamiętać o tym, że macierzyństwo jest trudne, nierzadko wymaga wyrzeczeń. Nawet jeśli kobieta odda dziecko do żłobka i wróci do pracy na pełny etat, może się okazać, że będzie ono często chorowało i wymagało opieki. W rezultacie to na jego matce spocznie obowiązek wzięcia w pracy opieki na dziecko. Macierzyństwo zmienia życie kobiety nie do poznania. Teraz ma ona znacznie mniej czasu dla siebie, swój rozwój, pasję czy spotkania ze znajomymi. Nie może wyjechać z przyjaciółką na weekend itp.

Dlaczego nie każda kobieta nadaje się na matkę?

Nie każda kobieta ma cierpliwość do dzieci. Te potrafią być głośne, bardzo dociekliwe i uparte. Bardzo często można dostrzec matkę na placu zabaw, która krzyczy na swoją córkę czy syna. To znak, że brakuje jej cierpliwości, nieposłuszeństwo dziecka i i hałas powoduje w jej przypadku rozdrażnienie. Być może posiada ona wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy, przez co szybko się męczy przez nadmiar bodźców wysyłanych przez dziecko. Jeśli ktoś nie czuje w sobie powołania do macierzyństwa, czuje, że brakuje mu cierpliwości, powinien pozostać w zgodzie ze sobą i nie zachodzić w ciążę w imię realizacji społecznych oczekiwań. W przypadku takiej kobiety świadoma bezdzietność stanowi najlepsze rozwiązanie. Ona nie musi męczyć się w roli matki, nie powołuje też na świat małego człowieka, któremu nie zapewni bezinteresownej miłości i troski.

Świadome macierzyństwo lub jego brak – masz prawo decydować o sobie

Niezależnie od tego, czy na świadomą bezdzietność kobieta decyduje się ze względów osobowościowych, planów na życie czy ze strachu przez bólem porodowym, ma do tego prawo. Szanujmy wybór innych. Jedni marzą o dzieciach, drudzy o samorozwoju. Każdy powinien podążać własną ścieżkę. Choć wybieramy różne drogi w życiu, to żadna z nich nie jest lepsza czy gorsza od pozostałych.