Czy menopauza może być przyczyną depresji

Nigdy wprost nie udowodniono bezpośredniego wpływu menopauzy na pojawienie się depresji. Wielu lekarzy przyznaje jednak, że objawy psychiczne towarzyszące depresji mogą być niekiedy tak silne, że można mówić o tzw. depresji okołomenopauzalnej. Nie można bowiem zapominać, że klimakterium nie wiąże się jedynie ze zmianami czysto fizycznymi, lecz także objawami psychicznymi, z którymi niejednokrotnie trudniej sobie poradzić.

  1. Jakie objawy psychiczne wiążą się z menopauzą?
  2. Czy menopauza powoduje depresję?
  1. Jak leczyć zaburzenia depresyjne u kobiet podczas menopauzy?

Jakie objawy psychiczne wiążą się z menopauzą?

Podstawowe symptomy menopauzy to przede wszystkim brak miesiączki, kołatanie serca, uderzenia gorąca, a także nocne poty. Bardzo często dają o sobie znać także objawy psychiczne. Zaburzenia nastroju oraz inne dolegliwości psychiczne związane są przede wszystkim z zaburzeniami hormonalnymi. Chodzi przede wszystkim o niedobór estrogenów spowodowany ustaniem pracy jajników. Ponadto, dla wielu kobiet zmiany zachodzące w ich ciele w tym okresie są trudne do zaakceptowania. Zakończenie określonego etapu w życiu jest trudnym doświadczeniem, z którym nie każda kobieta jest w stanie sobie szybko poradzić. Szacuje się, że problemy związane z zaburzeniami depresyjnymi mogą dotykać aż 57% procent kobiet przechodzących menopauzę. Do najczęstszych objawów psychicznych związanych z okresem klimakterium zalicza się:

  • trudności z koncentracją,
  • wahania nastroju,
  • stan permanentnego przygnębienia,
  • zwiększoną skłonność do płaczu,
  • nerwicę,
  • objawy lękowe,
  • ciągłe rozdrażnienie,
  • obniżone libido.

Czy menopauza powoduje depresję?

Nie można powiedzieć, że menopauza powoduje depresję, natomiast niewątpliwie w przypadku części kobiet objawy psychiczne są na tyle nasilone, że można mówić u nich o występowaniu depresji okołomenopauzalnej. Szczególnie narażone na taki przebieg klimakterium są kobiety, które już wcześniej borykały się z problemami natury psychicznej lub z różnych powodów znajdują się w grupie ryzyka. U wielu kobiet na problemy natury psychicznej związane z menopauzą pomagają leki uspokajające bez recepty, natomiast w niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja z psychiatrą lub psychologiem. Szczególnie, jeśli kobieta w złej kondycji psychicznej znajduje się dłużej niż dwa tygodnie, cały czas przyjmuje pesymistyczną perspektywę, jest pozbawiona energii, a także nasila się u niej apatia. Dodatkowo mogą się u takiej osoby pojawić zaburzenia odżywiania oraz snu.

Jak leczyć zaburzenia depresyjne u kobiet podczas menopauzy?

Kobieta w trakcie menopauzy powinna być pod opieką ginekologa. W przypadku nasilenia psychicznych skutków menopauzy potrzebne może się jednak okazać wsparcie psychiatry. Koniecznie należy zgłosić się do niego na konsultację. Dopiero on może bowiem zdecydować o formie leczenia i ewentualnym wdrożeniu hormonalnej terapii zastępczej lub leków przeciwdepresyjnych. Przy mniej nasilonych objawach pomóc mogą często leki uspokajające bez recepty. To jednak lekarz powinien zdecydować o tym, jaki model leczenia wdrożyć. Zdarza się bowiem, że stan jest na tyle poważny, że trzeba wdrożyć np. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny zwiększające jej poziom we krwi, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe (z grupy benzodiazepin). Można skorzystać także z ziołowych antydepresantów, za jakie uważane są preparaty z dziurawcem. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie leki można z tym ziołem łączyć, tym bardziej cenna będzie więc konsultacja lekarska.

Warto także wprowadzić zmiany w diecie i sięgnąć po produkty, które pomocą w utrzymaniu odpowiedniej wagi. Cenne są przede wszystkim zielone warzywa, awokado, orzechy, pestki, produkty sojowe i siemię lniane. Koniecznie trzeba się odpowiednio nawadniać. W walce z negatywnymi skutkami menopauzy pomoże także ruch na świeżym powietrzu i odpowiednio duża ekspozycja na światło naturalne.