Menopauza

Fakty, których prawdopodobnie nie wiesz o menstruacji

Fakty, których prawdopodobnie nie wiesz o menstruacji

Menstruacja dla wielu z nas stanowi dość trudny okres w życiu. Czujemy się zmęczone, obrzmiałe i obolałe. Na dodatek okresowi często towarzyszy dyskomfort, który zniechęca nas do seksu z partnerem. Przedstawiamy fakty, których prawdopodobnie nie wiesz o menstruacji.

400 menstruacji w życiu

Przeciętna kobieta miesiączkuje przez 3500 dni w swoim życiu, co daje około 400 menstruacji. Nietrudno obliczyć, że w ciągu swojego życia każda z nas zużywa ok. 20000-25000 podpasek lub tamponów.

Podczas menstruacji chętniej kupujemy ubrania

Gdy dokucza nam okres, na ogół czujemy się mało komfortowo, dlatego chcemy poprawić sobie samopoczucie zakupami. Z galerii handlowych przywozimy nowe sukienki oraz kosmetyki, w tym głównie kolorówkę.

Większa wrażliwość na alergeny

Ze względu na zmiany hormonalne na tydzień przed menstruacją obserwuje się zwiększoną wrażliwość na alergeny. Może to nasilać objawy astmy u pań, które na nią chorują.

Seks łagodzi ból towarzyszący okresowi

Podczas seksu bardzo często doświadczamy orgazmu, któremu towarzyszą silne skurcze mięśni macicy. W rezultacie łagodzą one ból towarzyszący menstruacji. Z jednej strony uprawianie seksu podczas okresu jest wskazane, bo działa jak tabletka uśmierzająca dolegliwości bólowe. Z drugiej wiele kobiet odczuwa ogromny dyskomfort na myśl o seksie podczas okresu. Po prostu boi się, że obrzydzi partnera i go do siebie zrazi.

Zimą odczuwamy silniejszy PMS

Wynika to z niedoboru światła, które uczestniczy w procesie syntezy witaminy D. Ona z kolei odpowiada za odpowiednią ilość neuroprzekaźników gwarantujących dobry nastrój. Gdy do tego dochodzą wahania gospodarki hormonalnej, stajemy się bardziej nerwowe i rozdrażnione. Okres trwa dłużej i jest bardziej bolesny.

W niektórych krajach arabskich nie wolno rozmawiać o miesiączce

Kobieta mająca menstruację uważana jest jako nieczysta, dlatego niewskazane jest uprawianie seksu, przebywanie w jej towarzystwie, a nawet rozmawianie na temat miesiączkowania.  Nawet kobietom we własnym gronie nie wolno podejmować tego typu tematów, co sprzyja rozpowszechnianiu się niewiedzy.

Dodaj komentarz