fakty-i-mity-o-chorobach-nowotworowych

Mimo prowadzonych w Polsce programów profilaktycznych oraz kampanii społecznych na temat nowotworów, wiedza o nich jest w dalszym ciągu znikoma. Jakie fakty i mity o chorobach nowotworowych pokutują w naszym społeczeństwie?

Co roku prowadzone są badania kliniczne z dziedziny onkologii, ich wyniki są prezentowane na konferencjach lub opisywane w licznych publikacjach. Wiedza na temat tej choroby rozwija się w takim tempie, że bardzo trudno równolegle ogłaszać je na poziomie społecznym. Dodatkowo wszelkie tego typu informacje przed podaniem do opinii publicznej musiałyby najpierw przejść selekcje; pojawia się więc pytanie – które wiadomości są ważniejsze od innych? Jednak nie podawanie wszystkich komunikatów jak leci, a utrzymywanie się błędnych informacji wśród społeczeństwa, to dwie różne sprawy. Niniejszy artykuł dementuje kilka mitów na temat chorób nowotworowych

Fakty i mity o chorobach nowotworowych. Rak jest wyrokiem śmierci

Wiele lat temu mogło być to prawdą. Było to spowodowane ograniczonym dostępem do placówek medycznych, odpowiedniej aparatury i ogólnie znikomą wiedzą na temat nowotworów, a co za tym idzie – sposobami leczenia. Rak był wykrywany zbyt późno i nie było już żadnych szans na skuteczną pomoc.

Obecnie jednak choroby nowotworowe są diagnozowane na dużo wcześniejszym etapie. Na całym świecie przeprowadzane są badania, dzięki którym wzrasta nasza wiedza na temat raka. Aparatura medyczna jest również łatwiej dostępna niż kilkanaście lat temu, a technologia diagnostyczna o wiele bardziej zaawansowana. Leczenie jest dostosowywane do indywidualnych jednostek. Nie jest to jeszcze regułą, ale prawdą jest, że wielu pacjentów zostaje wyleczonych z tej choroby. Co więcej, nie doświadcza jej nawrotu.

Każdy wykryty guz jest nowotworem

Na początek definicja nowotworu – jest to nieprawidłowo rozrastająca się tkanka. Dzielimy go na:

  • nowotwór łagodny, który nie niszczy otaczających go tkanek, nie powoduje przerzutów i rośnie powoli,
  • nowotwór złośliwy, który niszczy otaczające tkanki, powoduje przerzuty i szybko rośnie (choć i to nie zawsze) – czyli ten, o którym myślimy, gdy tylko usłyszymy słowo „rak”.
    No to jak to jest z tym guzem? Trochę jak z czworobokami – każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem. Podobnie – każdy guz jest nowotworem (nowym-tworem), ale nie każdy nowotwór jest rakiem!

Leczenie nowotworów łagodnych polega na usunięciu zmiany przez chirurga, o ile to konieczne – często wystarczy sama obserwacja. To przy nowotworze złośliwym wymagana jest chemioterapia, radioterapia, leczenie chirurgiczne i inne. Tak więc jeśli zauważysz u siebie niepokojący guz, nie musi oznaczać on raka.

Agnieszka Turbakiewicz