Etyczna moda
Lee Campbell z Unsplash

Etyczna moda to temat, o którym ostatnio zrobiło się bardzo głośno. Stanowi ona przeciwieństwo fast fashion, czyli szybko zmieniających się trendów modowych, które napędzają konsumpcjonizm i przyczyniają się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska. Poznaj podstawowe założenia etycznej mody.

Spis treści:

  1. Kupowanie nowych ubrań nie jest złe!
  2. Przemyślany zakup ubrań
  3. Jak stworzyć obieg zamknięty ubrań?
  4. Jak ubrania z poliestru wpływają na środowisko naturalne?
  5. Etyczna moda a zakupy w second handach
  6. Przerabianie starych ubrań

Kupowanie nowych ubrań nie jest złe!

Mogłoby się wydawać, że skoro sieciówki napędzają fast fashion, to powinniśmy całkowicie zrezygnować z zakupów w popularnych sklepach odzieżowych. Zwolennicy etycznej mody zachęcają nas jednak jedynie do przemyślanych zakupów. Nie ma nic złego w tym, że przynosisz do domu nową sukienkę. Musisz jednak przed jej zakupem odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

Przemyślany zakup ubrań

Po pierwsze, czy ta rzecz w 100% ci się podoba. Bardzo często robimy zakupy pod wpływem chwili, bo coś jest tanie, ten model noszą wszystkie nasze znajome lub popularne influencerki. Tymczasem ubranie powinno w 100% pozostawać kompatybilne z nami. Po drugie, przemyślane zakupy to również odpowiedzenie sobie na pytanie, czy mam z czym nosić daną rzecz. Jeśli kupuję spodnie w kwiaty, a w mojej szafie dominują kolorowe bluzki w printy, to mogę mieć problem ze stworzeniem odpowiedniej stylizacji. Po trzecie, zastanów się, jak często sięgniesz po daną rzecz. Czy jest to ubranie casualowe, które można nosić na co dzień do pracy czy spotkanie ze znajomymi? Jeśli np. nosisz głównie sukienki, to zakup kolejnej jest lepszym rozwiązaniem od inwestycji w spodnie, po które sięgasz raz w roku. Po czwarte, skład ma znaczenie. Starajmy się wybierać ubrania z naturalnych materiałów takich jak bawełna, len czy jedwab. Także tkaniny sztuczne, do których zaliczamy wiskozę, lyocell, modal, cupro i acetat, stanowią dobry wybór. Unikać powinnyśmy natomiast włókien syntetycznych, czyli poliestru, poliamidu, akrylu i elastanu. Po piąte, zwróć uwagę na jakość wykonania. Czy ta sukienka posłuży ci przez więcej niż jeden sezon, a może sprawia wrażenie takiej, która za chwilę się zmechaci?

Jak stworzyć obieg zamknięty ubrań?

Czy wiesz, że aż 80% używanych ubrań trafia na wysypisko śmieci lub jest spalanych? Oznacza to, że w praktyce marnotrawimy surowce. Ubrania, które trafiają na rynek, powinny jak najdłużej pozostawać w obiegu zamkniętym. Optymalnie powinnyśmy korzystać z nich tak długo, aż je zużyjemy. Etyczna moda zachęca nas do tego, aby odsprzedawać nienoszone ubrania, a nie wyrzucać je na wysypisko. W ten sposób trafiają tam syntetyczne włókna, które rozkładają się przez wiele lat. Ponadto marnotrawimy w ten sposób wodę, wszak przemysł tekstylny dość mocno zanieczyszcza środowisko naturalne i zużywa ogromne ilości wody, chociażby do wypłukiwania różnego rodzaju chemikaliów, w tym barwników. Zagospodarowanie i oczyszczenie takich ścieków stanowi nie lada wyzwanie.

Jak ubrania z poliestru wpływają na środowisko naturalne?

Ubrania z poliestru mają spore grono zwolenniczek. Nie gniotą się podczas noszenia, w związku z tym nie musimy ich prasować. Trzymają swoją formę, dlatego sprawdzają się przy bardziej wymyślnych fasonach. Ponadto ubrania z poliestru szybko schną, są lekkie, dlatego chętnie zabieramy je ze sobą na wakacje. Tymczasem etyczna moda zwraca uwagę na problem mikroplastiku. Tego typu odzież podczas prania uwalnia mikroplastik, które przedostaje się do ścieków i zanieczyszcza środowisko naturalne.

Etyczna moda a zakupy w second handach

Etyczna moda zachęca nas do zakupów w second handach. Odwiedzając sklepy z używaną odzieżą, nie tylko możemy sporo zaoszczędzić i znaleźć unikatowe kreacje, ale też dbamy o to, aby ubrania już wyprodukowane znajdowały się w obiegu zamkniętym i zostały w pełni wykorzystane, zanim trafią na wysypisko śmieci. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz kupić modnej spódnicy w swojej ulubionej sieciówce. Ważne, abyś później rzeczywiście ją nosiła.

Przerabianie starych ubrań

Przerabianie starych ubrań ma sens. W ten sposób oszczędzamy pieniądze i lepiej wykorzystujemy surowce. Masz np. bluzkę sprzed lat, która jest wykonana z przyjemnego dla skóry materiału, jednak przeszkadza ci jej zabudowany dekolt. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby go powiększyć u krawcowej za niewielką opłatą. W ten sposób ubranie, które jest w dobrym stanie, zyska nowe życie.