metody-usuwania-przebarwien

Z problemem plam barwnikowych boryka się wiele kobiet w okresie około menopauzalnym. Zanim zaczniemy zwalczać ten defekt kosmetyczny, warto zrobić badania w celu sprawdzenia co jest ich przyczyną.

Najczęstsze przyczyny pojawienia się przebarwień, prócz starzenia skóry i nadmiernej ekspozycji, to niestety konkretne dolegliwości jak choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy lub nadczynność tarczycy. O ile w przypadkach chorobowych nasze działania powinny być opracowane wyłącznie na podstawie konsultacji z lekarzem, o tyle w tych łagodniejszyc – najważniejsza jest profilaktyka powstawania przebarwień. Polega ona na ograniczeniu ekspozycji na promieniowanie słoneczne, stosowaniu kremów z filtrem chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UVB i UVA .

Powinnaś pamiętać, że wysokość filtra musi być dobrana do Twojego fototypu skóry i intensywności promieniowania. Oprócz kremu warto nosić odzież osłaniającą całe ciało. Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana w Polsce od kwietnia do końca września. Uwaga! Te panie, które pracują przy oświetleniu jarzeniowym, powinny stosować kremy z filtrami przez cały rok.

Dzisiaj pozbycie się już istniejących przebarwień jest możliwe dzięki medycynie estetycznej, która oferuje wiele zabiegów, mniej i bardziej inwazyjnych. Jeżeli już się zdecydujesz, powinnaś skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednią metodę do Twojego rodzaju przebarwień i głębokości ich zmian.

Najszybszą i najskuteczniejszą metodą usuwania zmian barwnikowych jest zabieg z użyciem lasera IPL – intensywnego pulsującego źródła światła. Urządzenie to ma możliwość emitowania światła o różnej długości fali we wszystkich kierunkach. W zależności od rodzaju założonego filtra emituje ono długość fal potrzebną do usuwania naczyń, tatuaży, wybielania przebarwień, zamykania naczynek, depilacji lub fotoodmładzania.

W przypadku usuwania przebarwień adresatem światła jest melanina, ciemny barwnik, który nadaje barwę skórze, włosom i tęczówce oka, a którego w miejscu przebarwień skupia się za dużo. Melanina pochłania światło i pod wpływem energii rozbija się na mniejsze kawałki. Rozdrobniony w ten sposób barwnik jest samodzielnie usuwany przez organizm. Pod wpływem działania lasera, przebarwienia ciemnieją, przypominając odcieniem gorzką czekoladę. Należy być przygotować, że stan ten może utrzymywać się nawet kilka godzin po zabiegu. Na następny dnia rozpoczyna się proces łagodnego złuszczania, który trwa to około 2 tygodnie. Na szczęście zaraz po zabiegu laserowym można nałożyć makijaż i zamaskować miejsca, w których zmiany się nasiliły.

Trzeba jednak pamiętać, że po każdym zabiegu laserowym, a po usunięciu przebarwień szczególnie, należy wyjątkowo starannie chronić skórę przed słońcem. Po upływie 2 tygodni skóra uzyskuje piękny, świeży odcień i ujednolica się.

Skuteczność zabiegu laserowego usuwania przebarwień zależy od rozległości i głębokości przebarwień. Zdarza się, że niektóre plamy, tzw. powierzchowne znikające po jednym zabiegu. Przy intensywnych przebarwieniach potrzebna jest cała seria zabiegów wykonywanych w parotygodniowych odstępach, gdyż każdy kolejny spowoduje, że zmiany staną się jaśniejsze. Laser usunie istniejące zmiany, ale nie pozbawi nas skłonności do przebarwień. Dlatego wychodząc z domu nie wolno nam zapomnieć o użyciu kremu z filtrami.

Anna J