jak-pozbyc-sie-blizn

Zazwyczaj są niechcianą pamiątką po nieprzyjemnych zdarzeniach, urazach lub operacjach. Blizny, bo o nich mowa, są często powodem wstydu, zwłaszcza gdy niekorzystnie wyglądają. Nic dziwnego, że nie lubimy nawet tych najmniejszych i chcemy zrobić wszystko, by zniknęły z naszego ciała.

Blizny są efektem gojenia się uszkodzonej skóry. Powstaje wówczas nowa, mocno unaczyniona tkanka łączna z licznymi włóknami kolagenu. Wygląd blizny jest zależy od bardzo wielu czynników, między innymi od rodzaju rany, jej głębokości i rozmiaru, a także od części ciała, na której powstała. Wiele blizn nie wymaga dodatkowego leczenia. Goją się samodzielnie na tyle, że po pewnym czasie przybierają naturalny odcień skóry i są niemal niewidoczne. Są jednak takie przypadki, w których naturze trzeba dopomóc. Najgorsza grupa blizn wymaga medycznej interwencji, w przeciwnym razie możliwe są powikłania zdrowotne – ból, przykurcze, swędzenie. Nie wolno jednak próbować pozbywać się ich na własną rękę. Duże blizny koniecznie należy pokazać lekarzowi, który oceni ich stan.

Domowe sposoby

Przez pierwszy rok od powstania blizny można spróbować rozjaśnić ją i wygładzić. Wtedy dopiero tkanka formuje się i jest podatna na zmiany. Z domowych sposobów skuteczne jest wcieranie soku lub okłady z plastrów cebuli. Zaleca się również codzienne uciskanie palcami, masowanie i rozcieranie blizn, co pomaga lepiej ukrwić nową warstwę skóry. W aptece można zaopatrzyć się w różnego rodzaju kremy, maści lub żele. Bardzo skuteczne są preparaty zawierające kolagen a także allantoinę i heparynę oraz witaminy: A, E i D. Oprócz kremów i maści szeroko rozpowszechnione są opatrunki z żelu silikonowego.

Po konsultacji z lekarzem

Małe i płytkie blizny można usunąć w gabinecie kosmetycznym za pomocą mikrodermabrazji lub lasera. Jednak w przypadku większych lub nieprawidłowych blizn konieczna może być operacja plastyczna. Taki zabieg polega na wycięciu całej blizny i przeszczepieniu na jej miejsce gładkiej skóry. Najnowocześniejszą metodą jest zastosowanie tzw. ekspanderów. Dzięki nim uzyskuje się tkankę skórną, którą można następie wszczepić w miejsce blizny. Czasem zdarza się, że w wyniku tragedii ciało pokrywa się szpecącymi śladami w znacznie większym stopniu. Pomocne może być wówczas specjalne ubranie uciskowe, które szyje się na miarę z odpowiednich włókien. Dostępne jest tylko na zamówienie lekarza.

Blizny są koszmarem wielu kobiet. Można próbować różnych sposobów, by je usunąć, ale tak naprawdę nie ma stuprocentowej pewności, że nawet po najkosztowniejszym zabiegu znikną całkowicie. Najważniejsze to zrobić wszystko, by zachować dobre zdrowie i zaakceptować wygląd swojego ciała.

Monika B.