Czy wiesz że...? Zdrowie

Epidemia AIDS w Europie?

epidemia AIDS

Choć mogłoby się wydawać, że dzięki prężnemu rozwojowi medycyny udało się zapanować nad epidemią AIDS, choroba ta zbiera coraz większe śmiertelne żniwa. Dlaczego pomimo licznych kampanii informacyjnym wirus HIV rozprzestrzenia się na świecie?  Czy Europie grozi epidemia AIDS?

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) bije na alarm, Europie, która niewątpliwie jest jednym z najbogatszych rejonów świata, grozi epidemia AIDS.  Lekarzy w sposób szczególny niepokoi sytuacja w Rosji. U naszych wschodnich sąsiadów przez lata spadała liczba nowych zakażeń wirusem HIV, jednak w 2015 roku nastąpił nagły wzrost infekcji. Ze względu na brak należytej opieki medycznej  Rosjanie będący nosicielami wirusa HIV często chorują na AIDS, a następnie umierają.

Czy Europie grozi epidemia AIDS?

Choć w Afryce i Azji wciąż odnotowuje się największą liczbę nowych zakażeń wirusem HIV, w tych rejonach świata od kilku lat obserwuje się tendencje spadkowe.  Mogłoby się wydawać, że skoro biedne kraje powoli opanowują problem, to tym bardziej bogata i rozwinięta Europa poradzi sobie z problemem. Dostęp do terapii antyretrowirusowych w wielu krajach europejskich jest stosunkowo prosty, np. Polska refunduje leczenie. Niestety, problem wciąż istnieje i  dochodzi do nowych zakażeń wirusem HIV.

Z raportu agendy ONZ wynika, iż w ciągu ostatnich 5 lat  liczba zakażeń wirusem HIV wzrosła aż o 60%, przy czym do największej liczby infekcji dochodzi na terenie Rosji i  Ukrainy.  Co ciekawe, na Karaibach liczba nowych zakażeń wirusem HIV wzrosła o 9%, a w Ameryce Łacińskiej o 2%.  Jednocześnie obserwuje się spadek  liczby zakażeń w Azji Pacyficznej (o 3%) oraz w Afryce Wschodniej i Południowej (o 4%).

W Rosji lawinowo przybywa nosicieli wirusa HIV

Rosja to kraj, który liczy 143 miliony mieszkańców, z czego ponad milion jest zarażonych wirusem HIV. W związku z tym, iż statystyki uwzględniają tylko  potwierdzone przypadki, przypuszcza się, że w rzeczywistości nawet 2 miliony Rosjan mogą być nosicielami wirusa HIV i zakażać kolejne osoby.   Nie tylko wzrost nowych zakażeń stanowi problem. W Rosji  z powodu  cięcia wydatków na służbę zdrowia  wielu chorych jest skazanych na AIDS i tym samym śmierć.  Z danych zebranych przez agendę ONZ ds. walki  z AIDS wynika, iż w 2015 roku 200 tysięcy Rosjan zmarło z powodu AIDS.    W Europie Zachodniej i Środkowej zgonom zazwyczaj udaje się zapobiec, stosując kurację antyretrowirusową. Nosiciele wirusa HIV nigdy nie pozbędą się patogenu ze swojego organizmu, ale dzięki nowoczesnym lekom obniżającym stężenie wirusa we krwi mogą dożyć sędziwej starości i urodzić zdrowe dzieci. W Rosji dostęp do leków antyretrowirusowych mają nieliczni – milionerzy i celebryci. Pozostali muszą mieć szczęście, by zapisać się na refundowaną kurację.

wirus HIV

Wirus HIV – grupy podwyższonego ryzyka

Niezależnie od szerokości geograficznej w grupie  podwyższonego ryzyka zakażenia wirusem HIV znajdują się prostytutki oraz mężczyźni korzystający z ich usług, więźniowie, narkomani oraz osoby uprawiające przygodny seks.  W celu zmniejszenia liczby nowych zakażeń  wirusem HIV należy podjąć działania profilaktyczne w obrębie grup podwyższonego ryzyka.

Dlaczego  w Rosji gwałtownie wzrasta liczba nosicieli wirusa HIV? Odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy ponosi Władimir Putin oraz politycy z jego partii, którzy w odwecie za nałożenie sankcji na ich kraj, wprowadzili embargo na prezerwatywy wytwarzane przez zachodnie firmy. Niestety, przemysł rosyjski nie jest w stanie zaspokoić  potrzeb tak ogromnego kraju na kondomy, przez co coraz więcej osób uprawia seks bez zabezpieczenia, a wirus HIV może się swobodnie rozprzestrzeniać.

 

Dlaczego Europie Zachodniej grozi epidemia AIDS?

W Europie Zachodniej z kolei największym problemem jest bagatelizowanie wirusa HIV. Wielu  osobom wydaje się, że epidemia już została zażegnana, a dzięki nowoczesnym lekom nawet zakażenie wirusem nie jest takie straszne. Tymczasem warto pamiętać, że wirus wciąż mutuje, ponadto leki antyretrowirusowe stanowią duże obciążenie dla organizmu. Dużo gorsza od niechcianej ciąży  jest infekcja wirusem HIV, dlatego w przypadku seksu z przygodnym partnerem lub braku zaufania do stałego partnera najlepiej korzystać z prezerwatyw.  Niestety, wciąż do wielu zakażeń dochodzi na terenie szpitala, w związku z tym należałoby przeprowadzić stosowne szkolenie dla pracowników służby zdrowia i nadzorować przestrzeganie przyjętych regulacji.

W walce z wirusem HIV kluczową rolę odgrywają profilaktyka i diagnostyka. Dobrze wyrobić w sobie nawyk, żeby po każdej operacji, wypadku komunikacyjnym czy zmianie partnera wykonać badania w kierunku HIV. Wczesne rozpoznanie zagrożenia pomoże lekarzom dobrać odpowiednie leki, dzięki którym unikniemy zachorowania na AIDS. Ponadto kobietom w ciąży zaleca się wykonanie testu na obecność wirusa HIV, jest on w pełni refundowany, a może uchronić nasze dziecko przed poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Nosicielka wirusa HIV może urodzić zdrowe dziecko!

Irmina Cieślik

Komentarze (4)

dulcynea

7 lat temu

Po latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku kiedy mówiło się o epidemii aids
sądziłam , że epidemia już zażegnana. Jeśli stosujemy się do zasad higieny – nic nam nie grozi . A okazuje się , że licho nie śpi.
Przygodny partner mi nie grozi ale oczywiście będę się kontrolować jeśli zajdzie taka potrzeba .

pati25

7 lat temu

Przerażające informacje.Wydawało się,że to już choroba o której pomału się zapomina.A tu zagrożenie wzrasta.

filodendron

7 lat temu

Ostatnio w środkach masowego przekazu nie słuszy się o tej chorobie. Ostrożność jednak trzeba zachować, bo ta groźna choroba cały czas panuje.

Emilly27k

7 lat temu

Nie wygląda to za wesoło,że Aids wzrasta. Przeraża mnie ten procent zachorowań. Na szczęście można urodzić dziecko, ale ryzyko zawsze jakieś jest zachorowań.

Zostaw komentarz