Zdrowie

Enzymy wspomagające trawienie układu pokarmowego – jak działają?

Enzymy wspomagające trawienie układu pokarmowego - jak działają

Ból brzucha, biegunki, nudności, wymioty, zaparcia, gazy, wzdęcia. To między innymi tym nieprzyjemnym objawom chce się zapobiegać, przyjmując leki poprawiające trawienie.

Współczesna dieta wielu ludzi i choroby cywilizacyjne nie sprzyjają naturalnym możliwościom trawiennym ludzkiego organizmu. Dlatego w niektórych przypadkach konieczne jest wspomaganie się preparatami zwiększającymi enzymy trawienne.

Leki na trawienie

Leki poprawiające trawienie można dostać już bez recepty, a nawet zamówić i otrzymać tego samego dnia nie wychodząc z domu. Gdy dolegliwości związane z układem pokarmowym są wyjątkowo uporczywe i wyjście do apteki nie wydaje się dobrym pomysłem, tabletki na trawienie można kupić online, chociażby na liki24.pl.

Na platformie dostępne są preparaty bez recepty na niestrawność, których stosowanie jest wskazane, gdy pojawiają się takie dolegliwości jak: uczucie pełności w żołądku, wzdęcia, czy zbyt małe wydzielanie żółci i soku żołądkowego.

Na portalu, który oferuje leki z 1000 aptek w jednym miejscu, po najniższej cenie dostępne są także leki na trawienie na receptę online. Przez internet można zamówić m.in. tabletki z pankreatyną, które są wskazane dla pacjentów, którzy wymagają poprawy trawienia w stanie zmniejszonego wydzielania enzymów. Są przeznaczone w przypadkach m.in.:

 • przewlekłego zapalenia trzustki
 • mukowiscydozy
 • wycięcia trzustki
 • raka trzustki
 • usuniętego żołądka lub jego części
 • zespolenia żołądkowo-jelitowego
 • zespołu Shwachmana-Diamonda.

Enzymy trawienne na zespół jelita drażliwego

Szacuje się, że w Polsce na zespół jelita drażliwego (IBS) cierpi ok. 13 proc. populacji. Jest to choroba przewlekła, którą rozpoznaje się na ogół osób do 45 roku życia. Przeprowadzano wiele analiz, w których badano wpływ enzymów trawiennych na zespół jelita drażliwego.

W wielu z nich potwierdzono, że zwiększanie w diecie i przyjmowanie tabletek na trawienie z enzymami może łagodzić objawy IBS. Niemniej każdy przypadek zespołu jelita drażliwego jest inny. Różni się pod względem objawów, nasilenia czy leczenia. Dlatego na każdego enzymy trawienne mogą działać inaczej.

problem z trawieniem

Co to są enzymy trawienne?

Czym są te enzymy trawienne i jak działają? Leki na poprawę trawienia są skuteczne, ponieważ zażywając je, zwiększa się ilość enzymów trawiennych w organizmie. Enzymy trawienne to białka rozkładające pożywienie, a im jest ich więcej, tym mniejsze dolegliwości odczujemy ze strony układu pokarmowego. Wyróżnia się 3 główne grupy enzymów trawiennych.

 • Proteaza: rozkłada białka na aminokwasy
 • Lipaza: rozkłada lipidy na glicerol i kwasy tłuszczowe
 • Amylaza: rozkłada złożone węglowodany i skrobię na cukry proste.

Niemniej organizm produkuje wiele różnych rodzajów enzymów do trawienia różnych rozmaitych pokarmów. Są obecne już w jamie ustnej, a konkretnie w ślinie – amylaza.

 • Pepsyna i lipaza żołądkowa – w żołądku
 • Amylaza trzustkowa, trypsyna, chymotrypsyna, lipaza trzustkowa – w dwunastnicy
 • Amylaza jelitowa, lipaza jelitowa, laktaza, sacharaza, aminopeptydazy i karboksypeptydazy – w jelicie cienkim.

Leki na trawienie dostępne online na liki24.pl dostępne są w formie kropli, jak i tabletek. Poza środkami, które ogólnie wpływają na lepsze procesy trawienne, dostępne są również specjalne suplementy wspomagające trawienie laktozy. Możliwe jest to dzięki temu, że zawierają one enzym laktazy.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz