eksplozje janusz l wiśniewski

Janusz L. Wiśniewski to pisarz bestsellerowy, olbrzymią popularność przyniosła mu powieść obyczajowa Samotność w sieci, która doczekała się ekranizacji filmowej.  Eksplozje stanowią zbiór opowiadań o relacjach damsko-męskich i problemach społecznych. W książce wykorzystano dość oryginalne rozwiązanie, po każdym opowiadaniu Janusza L. Wiśniewskiego pojawia się jego rozwinięcie, reinterpretacja lub przedstawienie historii z perspektywy innego bohatera.  Drugą wersję opowiadania tworzą zaproszeni do projektu, uznani pisarze – Tomasz Jastrun, Alek Rogoziński, Igor Brejdygant, Ahsan Ridha Hassan, A. J. Gabryel, Paweł Paliński  i Jacek Melchior.

W związku z tym, iż do każdego opowiadania Janusza L. Wiśniewskiego zostało dopisane drugie, możemy spojrzeć na ten sam problem społeczny z zupełnie innej perspektywy. Łatwiej przychodzi nam też zrozumienie motywów postępowania głównego bohatera, który początkowo jawi się jako tyran, a w rzeczywistości jest po prostu zagubionym człowiekiem.  W związku z tym, iż pisarze zaproszeni do projektu różnią się wiekiem i gatunkiem literackim, który uprawiają na co dzień, zyskujemy ciekawy przekrój spojrzeń na relacje damsko-męskie.

Eksplozje – zbiór opowiadań o miłości i problemach społecznych

Eksplozje rozpoczyna opowiadanie Arytmia, w którym ukazano historię młodej kobiety, która wracając z akademików, napotyka na swej drodze muzyka, w którym bez pamięci się zakochuje. Choć zdaje sobie sprawę, że nigdy nie zajmie pierwszego miejsca w jego sercu i nie wygra z zapisem nut, w pełni angażuje się w ten związek. Pewnego dnia kobieta odkrywa, że ukochany cierpi na poważną wadę serca. Ma do niego pretensje, że ukrył przed nią tak istotną kwestię. Opowiadanie Arytmia to historia o stracie i towarzyszącej jej cierpieniu.  Autor zaproszony do współpracy przez Janusza L. Wiśniewskiego pokazuje natomiast, że choroba serca nie jest jedyną rzeczą, jaka może rozdzielić zakochanych w sobie ludzi.

W pozostałych opowiadaniach poznajemy historię kobiety, która jako dziecko była świadkiem przemocy domowej. Jej ojciec, oficer STASI, po wypiciu alkoholu znęcał się nad rodziną. Następnie to opowiadanie zostaje przedstawione z innej perspektywy, poznajemy powody, dla których mężczyzna zachowywał się w ten, a nie inny sposób. W Eksplozjach znajdziemy też opowiadanie o kochance, która wkłada do wazonu kwiaty, jakie ukochany kupił dla swojej żony.  Ponadto przedstawiono relację Magdy Goebbels ze ślubu Hitlera z Evą Braun. Na kartach Eksplozji znalazło się również miejsce dla historii pary, których miłość zakończył wybuch bomby w Sarajewie.

Historie skłaniające czytelnika do refleksji

Wszystkie opowiadania zawarte w książce Eksplozje poruszają istotne kwestie społeczne i skłaniają czytelnika do refleksji. Znajdziemy tutaj wątki dotyczące przemocy domowej, zagubienia wywołanego upadkiem muru berlińskiego, życia u boku osoby chorej psychicznie, okrucieństwa wojny czy bycia tą drugą. Eksplozje to zbiór opowiadań napisanych różnym stylem, co stanowi dodatkową atrakcję dla czytelnika.

Janusz L. Wiśniewski – znawca ludzkich emocji

Janusz L. Wiśniewski po raz kolejny udowodnił, że bliskie są mu tematy społeczno-obyczajowe. Pomimo iż autor ma wykształcenie techniczne, doskonale odnajduje się w świecie ludzkich emocji i tragedii. Potrafi ukazać je w zaskakujący sposób, czym od lat zaskarbia sobie sympatię czytelników. Eksperyment w postaci zbioru opowiadań Eksplozje okazał się niezwykle udany, poznajemy bowiem inne ujęcie tych samych problemów społecznych. Jest to także niezwykle cenna wiedza dla kobiet, które często nie rozumieją mężczyzn i  motywów ich postępowania.

Zaintrygował Cię zbiór opowiadań Janusza L. Wiśniewskiego pt. Eksplozje? Już dziś weź udział w naszym konkursie i wygraj egzemplarz tej wyjątkowej książki.

Irmina Cieślik