Kosmetyki Porady Uroda

Ekspert Eveline Cosmetics odpowiada na pytania Czytelniczek

ekspert-eveline-cosmetics-odpowiada-na-pytania-czytelniczek

Na wybrane pytania Czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

Czy można opalać twarz, na której jest trądzik? Nawet jeśli to nie jest już trądzik młodzieńczy

Opalanie skóry z cechami trądziku może w pierwszej chwili powodować pozorną poprawę wyglądu i zmniejszenie widoczności zmian, ale potem bardzo często dochodzi do zaostrzenia objawów trądziku. Istnieje nawet takie pojęcie jak „trądzik wakacyjny” odnoszące się właśnie do osób, które po powrocie z wakacji, w krajach o wysokim nasłonecznieniu, nagle obserwują nasilenie objawów trądzikowych. Opalanie skóry z trądzikiem może zaostrzyć zarówno zmiany u osoby z trądzikiem młodzieńczym jak również u osoby z trądzikiem w późniejszym wieku (trądzik dorosłych). Cera z cechami trądziku kwalifikowanego jako trądzik różowaty nie powinna być w ogóle opalana.

Witam
Mam 48 lat i od 3 lat pękają mi naczynka na policzkach. Nie wiem od czego. Czy mogłaby mi Pani coś doradzić?
Z góry bardzo dziękuję.


(na zdjęciu: lek. med. Bożena Bierzniewska)

Obecność pękających naczynek i tak zwanych teelangiektazji może być związane z różnymi przyczynami. Najczęściej może mieć związek z pierwszą fazą trądziku różowatego, w którym skóra ma tendencję do napadowego czerwienienia się i powstawania rozszerzeń naczyń. Czasami tendencja do powstawania naczynek na twarzy może mieć inne przyczyny jak na przykład: przyjmowanie leków obniżających ciśnienie, praca w narażeniu na mróz, wiatr lub nasłonecznienie. Istotną rolę w tendencji do teleankiektazji odgrywają również skłonności genetyczne. Naczynia już istniejące można zlikwidować jedynie przy pomocy zabiegów zamykających ich światło (na przykład laser). Osoby mające skłonność do tworzenia teleangiektazji powinny stosować restrykcyjną ochronę słoneczną, unikać nagrzewania skóry lub ekspozycji na mróz, a na noc stosować kremy, które w swoim składzie mają substraty wzmacniające ścianę naczynia.

Dzień dobry,
Od kilku dni obserwuję brzydkie czerwone placki na dekolcie. Jest ich coraz więcej , ale nie swędzą. Co może być przyczyną?

W dermatologii nie ma możliwości postawienia diagnozy tylko na podstawie opisu zmian skórnych. Myślę, że będzie konieczna wizyta u dermatologa w celu oceny charakteru zmian i wdrożenia leczenia. Czerwone plamy na skórze dekoltu mogą być objawem banalnych chorób takich jak: łupież pstry albo łojotokowe zapalenie skóry, ale czasem mogą być skórnym objawem groźnych chorób ogólnych.

Specjalista dermatolog Bożena Bierzniewska

Na wybrane pytania Czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

Witam 😉
mam lekki meszek na policzkach i podbródku i z wiekiem jest on chyba wyraźniejszy. Chciałabym go usunąć. Czy są jakieś pewne metody? Czy lepszy jest zabieg czy może kosmetyki jakieś?

Niektóre kobiety mają dziedziczną skłonność do występowania drobnych włosków na twarzy i w okolicy podbródka. Drobne włoski na twarzy występują czasem nawet u małych dzieci. Włoski o ciemnym zabarwieniu można skutecznie usunąć zabiegami laserowymi. Włoski, które są zupełnie jasne niestety zazwyczaj nie poddają się depilacji laserowej. Jasne włoski występujące na twarzy mogą być usuwane innymi metodami depilacji w salonie kosmetycznym. Można też stosować specjalne depilatory do twarzy. Nie zaleca się stosowania przypadkowych kremów depilujących, ani też nie wolno golić tych włosków, gdyż ta ostania metoda może spowodować ich wzmocnienie. Pojedyncze włosy mogą być wyrywane pincetą.

Dzień dobry, ostatnio sporo czytałam o pozytywnym wpływie złota na zmarszczki. Czy to prawda? Czy takie kosmetyki ze śladowymi ilościami złota mogę mieć pozytywny wpływ na skórę?

Złoto było wykorzystywane w kosmetyce już od starożytności, gdzie używano złote maski lub złoto w postaci sproszkowanej. Metody te jednak były nieefektywne, bo cząsteczki złota mimo jego dużej koncentracji w takiej formie nie przenikały do skóry. Dopiero współczesne technologie kosmetyczne pozwoliły na wyprodukowanie nowych form złota takich jak: postacie zmikronizowane, złoto koloidalne, nanozłoto i inne, które gwarantują, że złoto może wniknąć i zadziałać na skórę. Złoto dodatkowo działa jak pompa jonowa dla innych substancji i usprawnia ich transport w głąb skóry. Ilości złota zawarte w kremach firmy Eveline Cosmetics są tak dobrane, że są wystarczające, aby było ono efektywne. Każdy produkt posiada certyfikaty gabinetu aplikacyjno badawczego potwierdzający jego bezpieczeństwo i skuteczność dla skóry.

Specjalista dermatolog Bożena Bierzniewska

Na wybrane pytania Czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

Mam 27 lat i straszne pryszcze. Koleżanka poleciła mi wizyty na solarium żeby je wysuszyć. Niestety po 2 wizytach mam wrażenie ze wychodzą jeszcze bardziej. Czy to dobry sposób?

Solarium nie jest metoda leczenia żadnych zmian skórnych. Jest to duża dawka dość niszczącego skórę promieniowania UVA i obecnie po latach stosowania solarium jako metody opalania dermatolodzy zdecydowanie przeciwstawiają się korzystaniu z tych lamp, bo są one szkodliwe dla skóry i znacznie przyspieszają jej starzenie. Reakcje skóry są dość indywidualne i może się zdarzyć, że niektóre osoby po wizycie w solarium będą uważały, że trądzik poprawił się, a inne zaobserwują zaostrzenie zmian. Z cała pewnością w przypadku obecności trądziku mamy obecnie szeroką gamę znacznie bardziej efektywnych metod leczenia. Trądzik o małym stopniu nasilenia można likwidować kosmetykami zawierającymi na przykład: kwas salicylowy, składniki matujące i zmniejszające wydzielanie sebum. Trądzik z obecnością głębokich zmian zapalnych z pewnością będzie wymagał wizyty u lekarza dermatologa i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Witam pani Doktor
Moim problemem jest skóra, która się błyszczy. Próbowałam różnych kremów matujących ale niestety mam suche czoło i dość tłustą cerę na policzkach więc ciężko mi do siebie dostosować taki, który nie zejdzie i nie będzie pękał. Może mi cos Pani polecić?

Nadmiar wydzielania sebum wiąże się z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Przyczyną tego stanu mogą być na przykład zaburzenia hormonalne i dlatego czasem warto zbadać poziomy hormonów androgenowych. Cera łojotokowa dość często, tak jak u Pani bywa w swoich niektórych partiach nadmiernie wysuszona. Mimo nadmiaru sebum należy bardzo ostrożnie stosować kosmetyki działające na skórę wysuszająco dlatego, że mogą one doprowadzić do podrażnienia skóry. Ciekawym rozwiązaniem są takie kremy jak na przykład BioHyaluron pro Young firmy Eveline Cosmetics, gdyż produkt ten nie tylko zawiera silne substancje matujące, ale jednocześnie dba o nawilżenie skóry i łagodzenie podrażnień. Podobnie zadziała multifunkcyjny krem z linii Eco Line, który pielęgnuje skórę, a zawarty w nim wyciąg z łopianu wykazuje jednocześnie właściwości regulujące wydzielanie sebum.

Specjalista dermatolog Bożena Bierzniewska

Na wybrane pytania Czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

Mam bardzo jasną karnację a chciałabym się opalić. Jak to zrobić zdrowo i najbardziej efektownie?

Nie każda skóra dobrze znosi dzianie promieniowania słonecznego i są osoby, które praktycznie po każdej dłużej ekspozycji na słońce doznają oparzenia. Nie zawsze warto jest zabiegać o naturalną opaleniznę kosztem powtarzających się oparzeń, dlatego że doprowadzi to do nieodwracalnych uszkodzeń skóry i zmian związanych z niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego takich jak: przebarwienia, odbarwienia, zmiana grubości skóry, a nawet powstawanie nowotworów skóry. Dodatkowo warto zaznaczyć, że osoby, które mają jasną karnację mimo intensywnego opalania i tak zazwyczaj nie uzyskują brązowego zabarwienia skóry. Obecny rynek kosmetyczny oferuje emulsje brązujące i kremy samoopalające. Kosmetyki te pozwalają na uzyskanie ładnego złocistobrązowego zabarwienia skóry i w przeciwieństwie do naturalnego słońca nie powodują żadnych uszkodzeń skóry, a wręcz mają dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.

Witam serdecznie
Chciałam panią zapytać o skuteczność kosmetyków na odchudzanie. Czy warto z nich korzystać i czy dają jakieś efekty bez ćwiczeń? Co pani sądzi o owijaniu się folią?

Kosmetyki wspomagające odchudzanie i modelowanie sylwetki są zalecane jako uzupełnienie programu odchudzającego. Składowe tych produktów wspomagają mikrokrążenie, przyspieszają eliminację toksyn i pielęgnują skórę. Dodatkowo należy podkreślić, że osoby stosujące te kosmetyki mogą mieć pewność, że ich skóra mimo chudnięcia nie straci jędrności sprężystości (a jest to dość częsty problem osób którym udało się utracić kilka kilogramów). Osobom, które podejmują walkę z nadwagą należy zalecić dietę, zwiększenie ruchu fizycznego i stosowanie tych produktów. Nowoczesne kosmetyki wspomagające odchudzane często są w formie serum (tak jak na przykład produkty z serii Slim firmy Eveline Cosmetics) co gwarantuje wysoką koncentrację aktywnych składników. Nie ma potrzeby owijania folią obszarów ciała, na które jest aplikowany produkt. Ważna jest jednak systematyczność aplikacji i konsekwencja w podjętych działaniach.

Specjalista dermatolog Bożena Bierzniewska

Na wybrane pytania Czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

Witam! Szukam jakiegoś dobrego balsamu do ciała. Chciałabym żeby moja skóra była bardziej gładka i nawilżona. Nie mam jakichś większych problemów ze skórą.

Nawilżenie skóry powinno odbywać się dwuetapowo. W pierwszym okresie, kiedy skora jest wysuszona i szorstka należy przede wszystkim skupić się na uzupełnieniu nawilżeni i odbudowaniu ochronnej bariery hydrolipidowej. W tym celu może Pani sięgnąć na przykład po odżywcze kremy linii ExtraSoft albo profesjonalne masła lub balsamy do ciała z linii Spa Professional lub Nature Line firmy Eveline Cosmetics, które nie tylko silnie nawilżą skórę, ale dodatkowo zagwarantują jej piękny zapach. W drugim etapie, kiedy skóra już stanie się gładka i nawilżona należy stosować działania podtrzymując i masła do ciała aplikować na przykład trzy razy na tydzień zamiennie z lżejszymi balsamami z tych serii. Idealnym produktem na dzień będą też jedwabie do ciała z serii Body Glam, które tworzą na skórze ochronny film, a produkt ze złocistym pyłem dodatkowo zadziała rozświetlająco.

Jaki sposób depilacji jest najlepszy dla wrażliwej skory?? Pozdrawiam!

Nie ma szczególnych przeciwwskazań do różnych metod depilacji wrażliwej skóry, ale oczywiście należy uwzględnić rodzaj skóry w samej technice zabiegu. Skóra poddana depilacji powinna być wcześniej przez kilka dni nawilżana co powoduje, że stanie się bardziej odporna na podrażnienia i ewentualne odczyny zapalne. Depilacji nigdy nie wolno wykonywać na skórę podrażnioną, zaczerwienioną lub nadmiernie wysuszoną. Osoby decydujące się na depilację laserową muszą szczegółowo poinformować osobę wykonująca zabieg, że ich skóra już wcześniej wykazywała cechy wrażliwości. Próba laserowa polega na tym, że wykonuje się najpierw depilację na małym fragmencie skóry, a potem po kilku dniach ocenia się jej reakcję i na tej podstawie należy dobrać optymalną dawkę. Kremy do depilacji, również są zalecane, ale dla większego bezpieczeństwa można wykonać próbę z kremem na małym fragmencie skóry i ocenić po jednym dniu, czy nie wystąpiło podrażnienie. Osoby z wrażliwą skórą mogą tez korzystać ze specjalnych kremów rekomendowanych dla skóry wrażliwej

Specjalista dermatolog Bożena Bierzniewska

Komentarze (6)

Zostaw komentarz