Natura i eko Teraz EKO

Ekologiczne torby – modne, wygodne, praktyczne

ekologiczne-torby-modne-wygodne-praktyczne

Świadomość ekologiczna wśród Polek z roku na rok staje się coraz bardziej widoczna. Wystarczy rozejrzeć się po ulicach i sklepach, gdzie zamiast plastikowych reklamówek coraz częściej pojawiają się ekologiczne torby. Kobiety chętnie po nie sięgają, ponieważ stały się już nie tylko wyznacznikiem ekologicznego stylu życia, ale także mody i podążania za nowymi trendami.

Zwykłe, popularne reklamówki plastikowe i foliowe, które wciąż można spotkać w sklepach, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. Wytwarza się je w dużej mierze z pochodnych ropy naftowej, a średni czas ich rozkładu trwa około 400 lat! Biorąc pod uwagę fakt, że życie jednej „zrywki” trwa mniej więcej 30 minut, a są one wykorzystywane na całym świecie – łatwo sobie wyobrazić jak wiele niebezpiecznych śmieci jest przez nie generowanych.

Ale co to są ekologiczne torby?

To torby tekstylne – bawełniane, lniane lub z polipropylenu – najczęściej z nadrukiem albo kolorowe. Bywają w różnych rozmiarach i kształtach. Ekologiczne opakowania to także torebki papierowe (oczywiście z recyklingu!) oraz reklamówki zrobione z tworzyw biodegradowalnych, czyli takich, które rozkładają się szybko i z pożytkiem dla środowiska.

Ekologia w reklamówce

Ekologiczne torby wkroczyły w nasze życie już kilka lat temu, w odpowiedzi na coraz większą świadomość o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą plastikowe reklamówki. Mimo prób przeforsowania odpowiednich uchwał, nie udało się wprowadzić nakazu używania wyłącznie biodegradowalnych toreb. Ale dzięki takiemu ekologicznemu zamieszaniu wiele osób zwróciło uwagę na ten istotny problem i w Polsce zaczęła się prawdziwa „reklamówkowa rewolucja”.

M. Witczak

Świadomość ekologiczna wśród Polek z roku na rok staje się coraz bardziej widoczna. Wystarczy rozejrzeć się po ulicach i sklepach, gdzie zamiast plastikowych reklamówek coraz częściej pojawiają się ekologiczne torby. Kobiety chętnie po nie sięgają, ponieważ stały się już nie tylko wyznacznikiem ekologicznego stylu życia, ale także mody i podążania za nowymi trendami.

Eko-torby dziś i jutro

Obecnie posiadanie ekologicznej, tekstylnej torby stało się oznaką dobrego gustu i podążaniem za nowymi trendami mody. Można je spotkać nie tylko z logiem jakiejś firmy, mają również przeróżne kształty, barwy i wzory. Prezentują się fantastycznie zarówno na zakupach, jak i zamiast tradycyjnej torebki. Wybór i możliwości są ogromne, nic więc dziwnego, że kobiety je pokochały. Wszystko wskazuje na to, że żywot zwykłej foliówki z zakupami może być bardzo krótki, ponieważ niedługo każda z nas będzie miała przy sobie swoją własną, niepowtarzalną eko-torbę. Śmiało można powiedzieć, że ekologia wkroczyła na teren mody i świetnie się tam czuje.

Poszerzajmy świadomość ekologiczną!

Zdarza się nam czasem zapomnieć eko-torby albo robić szybkie zakupy gdzieś po drodze, kiedy akurat nie mamy jej przy sobie. W niektórych sklepach sprzedawcy automatycznie pakują zakupiony towar do swoich firmowych reklamówek, a dla niektórych kobiet powrót do domu z kilkoma takimi „zdobyczami”, z dobrze widocznym logo marki, to prawie jak rytuał. Zadbajmy jednak aby zapytać sprzedawcy, czy sklep nie dysponuje papierowymi torbami firmowymi albo czy reklamówki są zrobione z tworzywa biodegradowalnego. Im więcej osób będzie zwracało uwagę na ten problem, tym bardziej wzrośnie świadomość, że ekologiczne torby są potrzebne.

Jeśli jednak już zdarza nam się używać zwykłe foliowe zrywki lub plastikowe torby, nauczmy się wykorzystywać je wielokrotnie, a po zużyciu – segregować odpady Tak drobne nawyki mogą przynieść tak wiele korzyści dla środowiska.

M. Witczak

Komentarze (12)

pati25

7 lat temu

Mam taką ekologiczną torbę na zakupy.Korzystam także z reklamówek.Bo często ekspedientki wkładają do nich kupiony towar

izabelle

8 lat temu

Uwielbiam eko torby, zawsze mam taką w torebce w której chodzę na co dzień w razie gdybym wstąpiła po drodze do spożywczaka. Nie zabieram z hipermarketów foliowych torebek, dziwię się że są jeszcze dostępne w tego typu sklepach, pamiętam, że była taka akcja że mieli zakazać ich sprzedaży. Eko torby mają same zalety: są trwałe, wytrzymałe, lekkie i często bardzo ładne 🙂 teraz poluję na taką : http://www.alefajnatorebka.pl/images/eco_chanel.jpg?osCsid=a6e6a41e87d6be3bc428207ed85b93c0 🙂

mejgosia

9 lat temu

ja noszę w torebce takie coś co wygląda jak marchewka, a jak ją rozłożę to fajna pomarańczowa spora torba się robi. Kiedyś widzialam takie biedroneczki i truskawki. Moją kupiłam z jakimiś przyprawami, chyba z winiar ! taki gratisik !!!

tereska56

9 lat temu

Na początku nie mogłam się przyzwyczaić do noszenia lnianej torby ze sobą, ale teraz już nie mam z tym problemu. I zawsze dziękuję za reklamówki – nie sa mi potrzebne.

pauzka

9 lat temu

A mnie pozostały takie lniane torby po mojej babci-są już tylko pamiątką,
to kawałek mojego życia,biegałam z nimi po pieczywo.Zachowałam je,z
babcia na każdej z nich robiła jakieś aplikacje z kawałków kolorowego
materiału-to były przeważnie kwiaty lub owoce…..
Także nie przepadam za torbami z folii i plastiku, ale nieraz jestem zmuszona
je używać.

basia4ab

9 lat temu

Ja bardzo rzadko korzystam z plastikowych reklamówek.Zawsze w torebce mojej jest torba lniana, albo nawet dwie.Mam je już od dawna,co jakiś czas staram się je wyprać,dokładnie składam i wkładam do mojej torebki.Nie mogę tego zwyczaju wpoić mojej córce.Córka zawsze jak jesteśmy na zakupach i dochodzimy do kasy, kładzie na ladzie reklamówkę plastikową,którą ja odkładam na swoje miejsce, ponieważ mam ze sobą swoje torby lniane.Moje torby lniane są bardzo ładne,wokół mają suwak , można je ładnie złożyć i mało wtedy miejsca zajmują.Już o wygodzie i wytrzymałości nie trzeba mówić.Można do nich napakować dużo zakupów.Basia

linet

9 lat temu

Glorio, podziwiam Twoją eko-świadomość, nie w kwestii używania eko-toreb, bo tyle wiedzy też posiadam, tylko w tej Twojej orientacji , co z czym i dlaczego, co zdradza ostatnie zdanie komentarza;)
A z artykułu dowiedziałam się,że jako posiadaczka eko-torby muszę mieć dobry gust, co mnie ucieszyło, bo chociaż od dawna z taka torbą chodzę, to nikt mi jakos tego wcale nie mówi.:)

ell@

9 lat temu

Pamiętam taką siatkę żyłkową, pamiętam.
Swego czasu chodziłam na zakupy z wiklinowym koszem – ale on taki nieporęczny – jeśli jest zbyt ciężki.

drobina

9 lat temu

Z plastikowych reklamówek korzystam sporadycznie. Zawsze noszę przy sobie bawełniane torby. Przy większych zakupach korzystam z toreb ekologicznych, których jest teraz w sklepach pod dostatkiem i są bardzo tanie.
Eh, przypomniały mi się dawne czasy. Nie było reklamówek ani toreb ekologicznych. Jako dziecko chodziłam na zakupy z lnianą torbą uszytą przez mamę. Do tej torby ekspedientka pakowała zakupy owinięte w szary papier, na którym wcześniej ołówkiem „wystawiała fakturę”. Po chleb chodziło się z siatką z żyłki wędkarskiej. To zabawne, ale jedna taka siatka zachowała się w moim domu do dziś. Nie używam jej już , ale nie mam zamiaru jej wyrzucić, dla mnie to sentymentalny zabytek.

ell@

9 lat temu

Także od dawna nie używam plastikowych reklamówek. A ostatnio kupiłam sobie bardzo wytrzymałe, do tego bardzo ładne (w zebry), ekologiczne torby. Ale najczęściej zapasy spożywcze uzupełniamy wspólnie z mężem i On pakuje je w wytrzymałą torbę kupioną w Ikei – zawsze wozi ją w bagażniku. Jest z tworzywa – ale dzięki temu łatwo ją utrzymać w czystości i jest niezwykle wytrzymała – więc jedna wystarcza na tak długo, że zastępuje całe mnóstwo reklamówek.

GloriaVictis

9 lat temu

Z własną torbą na zakupy chodziłam na długo przed tym, jak zaczęto zwracać na to uwagę. Rzadko zdarzało i zdarza mi się korzystać ze sklepowych siatek. Jednak na stoisku z pieczywem mając do wyboru torebkę foliową lub papierową wybieram foliówkę, ponieważ okazało się, że torby papierowe mające mieć kontakt z „gołą” żywnością, typu pieczywo, wędliny, nie mogą być z makulatury i ich produkcja obciąża środowisko znacznie bardziej niż produkcja i składowanie foliówek.

Zostaw komentarz