Natura i eko Teraz EKO

Ekologiczne podróżowanie

ekologiczne-podrozowanie

Codziennie korzystamy ze środków transportu: to w drodze do pracy, na zakupy lub gdy udajemy się na odpoczynek. Wybieramy ten rodzaj komunikacji, który jest dla nas najwygodniejszy oraz oczywiście dostosowany do naszych możliwości finansowych. Co zrobić aby podróżowanie było bardziej ekologiczne?

Transport jest źródłem znacznych ilości CO2 emitowanych do środowiska. Negatywne zmiany klimatyczne pojawiły się wraz z rozwojem komunikacji. Dawniej posiadanie samochodu było dobrem luksusowym, teraz nie wyobrażamy sobie życia bez auta, co więcej statystycznie każdy posiadacz prawa jazdy dysponuje własnym pojazdem. W przeliczeniu na liczbę użytkowników, łączna ilość emisji CO2 do atmosfery liczona jest już w miliardach ton.
Dlatego tak ważne są nasze codzienne wybory, co do rodzaju komunikacji z jakiej korzystamy.

Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby podróżować bardziej ekologicznie.* Podstawową zasadą jest aby w miarę możliwości korzystać z komunikacji zbiorowej. Oczywiście jest ona uzależniona od warunków panującej w danym regionie i tylko możemy pomarzyć o tak rozwiniętej linii metra jak w dużych miastach Europy Zachodniej czy szybkich kolejach. Ale i w naszym kraju podróżowanie pociągiem do pracy, czy też na dłuższych dystansach z roku na rok staje się bardziej komfortowe.

Taki sposób podróżowania oprócz tego, że jest przyjazny dla środowiska jest również znacznie tańszy, tym bardziej jeśli zdecydujemy się na wykupienie biletu na dłuższy okres czasu, tzw. miesięcznego. Podczas podróży, gdy nie musisz być skupiona na kierowaniu pojazdem możesz nadrobić zaległości w prasie, dokończyć makijaż czy choćby zjeść śniadanie. Dojazd do pracy koleją bywa często znacznie szybszy niż samochodem, bo pamiętaj omijają cię korki czy też nieprzewidziane sytuacje na drodze, nie wspominając już o awarii samochodu, czego oczywiście nikomu nie życzę.

Borys

Codziennie korzystamy ze środków transportu: to w drodze do pracy, na zakupy lub gdy udajemy się na odpoczynek. Wybieramy ten rodzaj komunikacji, który jest dla nas najwygodniejszy oraz oczywiście dostosowany do naszych możliwości finansowych. Co zrobić aby podróżowanie było bardziej ekologiczne?

Niemniej podróż koleją nie zawsze jest dostępna, dlatego alternatywą pozostaje jazda autobusem. Plusem tej formy transportu jest możliwość dotarcia niemal w każde miejsce, a na długich trasach kursują wyłącznie nowoczesne, wygodne autokary. Taka forma komunikacji jest znacznie bardziej ekologiczna niż samochodowa, ponieważ emisja spalin w przeliczeniu na poszczególnych pasażerów jest znacznie niższa. Podczas dłuższych podróży mamy dodatkowo okazję przyjrzeć się okolicy, obejrzeć dobry film, czy też chociażby się wyspać.

Kolejną formą ekologicznego podróżowania jest rower. Tak, ten znany już od setek lat środek transportu wciąż pozostaje nie tylko neutralny dla środowiska, praktycznie bez kosztowy, ale również doskonale wpłynie na poprawę twojego stanu zdrowia. Pomyśl, jednocześnie dbasz o kondycję fizyczną i pokonujesz drogę do pracy – idealne rozwiązanie. Co prawda jesteś uzależniona od pogody, która czasami bywa kapryśna, ale na wszystko istnieje jakiś sposób. Zatem jeśli masz do pokonania nie zbyt długie odległości radzę pozostawić samochód pod domem i przesiąść się na rower.

Pewną alternatywą dla roweru jest skuter – bardzo popularny w krajach śródziemnomorskich, u nas trochę niedoceniony. Podróżowanie skuterem jest ekologiczne – potrzebuje on w porównaniu do samochodu bardzo mało paliwa, tym samym jest ono znacznie tańszym rozwiązaniem. Sprawnie ominiesz wszystkie korki, a siedzący w samochodach będą tylko z zazdrością patrzeć jak szybko pokonujesz kolejne ulice.

Dodam jeszcze, że pasjonaci jazdy rowerowej wykorzystują ten środek transportu nawet do wyjazdów na wakacje. Pomyśl tylko, możesz w pełni cieszyć się okolicznościami przyrody, zwiedzać znaczne odległości, jednocześnie dbając o kondycję. Podróżowanie rowerem jest niezwykle popularne do zwiedzania dużych miast Europy Zachodniej, takich jak Amsterdam czy Paryż, gdzie istnieje rozbudowana infrastruktura rowerowa z siecią wypożyczalni oraz licznymi ścieżkami rowerowymi. W naszym kraju jazda na rowerze jest w niektórych miejscach wyzwaniem, czasami nawet niebezpieczna, biorąc pod uwagę liczbę poruszających się po drogach samochodów osobowych i ciężarowych.

Chyba najbardziej przyjazna formą komunikacji jest… spacer. Oczywiście, podróżowanie pomiędzy miastami spacerem jest niemożliwe, niemniej każda podróż może być bardziej przyjazna środowisku jeśli poświęcimy większą ilość czasu na chodzenie. Jest to również świetny sposób na zaczerpnięcie świeżego powietrza oraz ruchu. Można wtedy z bliska przyjrzeć się okolicy, czerpiąc jeszcze więcej przyjemności z podróży.

Borys

Codziennie korzystamy ze środków transportu: to w drodze do pracy, na zakupy lub gdy udajemy się na odpoczynek. Wybieramy ten rodzaj komunikacji, który jest dla nas najwygodniejszy oraz oczywiście dostosowany do naszych możliwości finansowych. Co zrobić aby podróżowanie było bardziej ekologiczne?

Ostatnią formą ekologicznego transportu są samochody z zasilaniem hybrydowym lub na prąd. Pozostawiłem ten rodzaj podróżowania na koniec, ponieważ jest on wciąż znacznie droższy od pozostałych omówionych możliwości. Z pewnością auta hybrydowe to przyszłość komunikacji, ponieważ ich emisja spalin jest na kilkukrotnie niższym poziomie niż w obecnych samochodach. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że eksploatacja takich samochodów jest również tańsza, ponieważ spalają one znacznie mniej paliwa.

Obok samochodów hybrydowych, ekologiczne są również auta zasilane elektrycznie. W nich emisja zanieczyszczeń jest praktycznie zerowa, nie licząc zanieczyszczeń produkowanych do wytworzenia prądu. Takie auta to wciąż nowość, ale z pewnością to tylko kwestia czasu zanim staną się one tak popularne jak te obecne.

Wybierając formę transportu musimy oczywiście wziąć pod uwagę infrastrukturę panującą w danym regionie, dostępność połączeń kolejowych czy sieć szlaków rowerowych. Pamiętaj jednak, że swymi codziennymi decyzjami masz wpływ na stan otaczającego Cię środowisko. Jeszcze jedna uwaga, planując dłuższą podróż warto jest dobrze wyznaczyć trasę aby nasza podróż przebiegła sprawnie, bez pokonywanie nadliczbowych kilometrów a przede wszystkim by była bezpieczna. Natomiast jeśli podróżujesz samochodem do pracy staraj się zabierać ze sobą osoby udające się w tym samym kierunku. Zaoszczędzisz na paliwie, zmniejszysz emisje zanieczyszczeń, a być może uda Ci się nawiązać bliższe znajomości.

Zachęcam Was do dyskusji, napiszcie jaką formę transportu wykorzystujecie na co dzień lub co robicie by Wasze podróżowanie było bardziej ekologiczne. 🙂

Borys

Komentarze (7)

Mindi

7 lat temu

Najbardziej ekologiczną formą transportu jest… spacer i tę formę preferuję 😉 Lubię jeździć na rowerze, spacerować ale niestety zdarza się to w czasie wolnym, dla relaksu. Zwykle podjeżdża się samochodem. ale gdy mam wybór to na wycieczki wolę jechać autokarem, czyli zbiorowa komunikacja 🙂

ell@

10 lat temu

Szkoda, że te ekologiczne samochody na prąd są tak drogie.
Wiecie, że mamy już w PL producenta aut na prąd, ale cała produkcja jest eksportowana na zachód ?

Ja nie znoszę transportu miejskiego. Jeśli nie mogę, lub nie chcę pojechać gdzieś autem – a dystans jest przyzwoity – wolę maszerować „z buta”.
A najlepiej, gdy miejsce, do którego zdążam nie wymaga stroju innego niż sportowy – bo nie ma to jak rower !!

drobina

10 lat temu

Nie lubię autobusów, mogę w nich wytrzymać tylko ok. 15-tu minut, bo mam chorobę lokomocyjną, dlatego przy dłuższych podróżach korzystam z pociagu. Do krótkich wojaży, dla mnie najwspanialszym środkiem transportu był, jest i będzie rower. Przy moich kłopotach z chodzeniem, rower to dla mnie nieoceniony skarb. Jeżdżę na nim codziennie: na działkę na zakupy, do lasu. Bardzo się cieszę, że w moim mieście powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, bo niektórzy kierowcy samochodów często traktuja rowerzystów jak zło konieczne, tak jakby ulica była tylko dla nich, z wymuszaniem pierszeństwa włącznie – bo rower, to nie pojazd.

mjbz

10 lat temu

Izabelle napisała : „Nie należę do tych wygodnickich którzy nie mogą żyć bez auta”…ja należę, ale nie wynika to tylko z wygodnictwa.

tereska56

10 lat temu

Chciałam powiedzieć, że jestem ekologiczna – podróżuję autobusem lub pieszo. Nie mam samochodu. Samochodem jeździ mąż. Jedynie na duze zakupy podjeżdżamy do marketu. A tak to – pełna ekologia.

pati25

10 lat temu

Z powodów zdrowotnych moim środkiem transportu był i jest samochód.Zresztą teraz rzadko gdzieś jeżdżę chyba że do lekarzy.Jestem w tym względzie uzależniona od brata,który ma samochód..A on pracuje.Ja nie mam prawa jazdy

izabelle

11 lat temu

Na co dzień korzystam z transportu miejskiego. Uwielbiam jeździć tramwajem, z autobusu korzystam rzadziej, gdyż nie ma niestety w moim mieście zbyt dużo pasów przeznaczonych tylko dla komunikacji miejskiej więc i autobusy nie uciekną od korków, co innego tramwaje. Właśnie jestem w trakcie kursu na prawo jazdy, ale jestem przekonana, że gdy już będę pełnoprawnym kierowcą na pewno nie będę na co dzień korzystać z auta. Przede wszystkich musiałabym dwa razy wcześniej wychodzić z domu żeby dostać się np do pracy na czas. Druga kwestia to oczywiście środowisko. Nie należę do tych wygodnickich którzy nie mogą żyć bez auta. Być może nawet na wiosnę całkowicie przesiądę się na rower, wprawdzie nie ma wiele dróg przeznaczonych tylko dla rowerzystów, ale jest ich coraz więcej więc warto z tego skorzystać 🙂

Zostaw komentarz