Natura i eko Teraz EKO

Ekologiczne pampersy – lepsze od jednorazówek?

ekologiczne-pampersy-lepsze-od-jednorazowek

Wydawało się, że czasy pieluch wielorazowych mamy już dawno za sobą. Jednak znów wzbudzają one zainteresowanie młodych mam. Czy są lepsze od jednorazowych pampersów?

Po perypetiach z pieluchami terowymi, nasze mamy z radością przyjęły jednorazowe pampersy. Czasy jednak się zmieniają i pieluchy wielorazowe ponownie cieszą się dużą popularnością wśród współczesnych mam. Wszystko dzieje się za sprawą wzrostu świadomości ekologicznej ludzi, stąd właśnie zainteresowanie rozwiązaniami mniej uciążliwymi dla środowiska naturalnego.

Pieluchy wielorazowe kształtem przypominają tradycyjne jednorazówki. Jednak w odróżnieniu do pampersów, składają się z dwóch elementów: kolorowego otulacza oraz wkładu chłonnego jednorazowego lub wielorazowego.

Lepsze od tradycyjnych pampersów

Pieluchy ekologiczne wykonane są z naturalnych materiałów, więc minimalizują ryzyko wystąpienia alergii. Ponadto, pozwalają skórze swobodnie oddychać, dzięki czemu maluch nie jest narażony na bolesne i nieprzyjemne odparzenia. Pieluchy wielorazowe są także wygodniejsze dla maluszka, ponieważ w przeciwieństwie do zwykłych pampersów, są bardziej elastyczne i lepiej dostosowują się do ciała. Znacznie przyśpieszają naukę nocnikowania, gdyż nie posiadają żeli, które całkowicie pochłaniają wilgoć.

Nie należy również zapominać o aspekcie ekologicznym. Korzystając z ekopampersów, dbamy o środowisko naturalne, bo nie generujemy dużej ilości śmieci, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych pampersów.

Gabriela Kuc

Wydawało się, że czasy pieluch wielorazowych mamy już dawno za sobą. Jednak znów wzbudzają one zainteresowanie młodych mam. Czy są lepsze od jednorazowych pampersów?

Wady ekopieluch

Główna wada pieluch wielorazowych to konieczność ich prania. Kiedy dziecko ma zaledwie kilka miesięcy, zużywa średnio 10 -12 pieluch na dzień. Chcąc ograniczyć liczbę prań, należałoby kupić odpowiednio większy zestaw startowy, a to niestety wiąże się z dużymi kosztami, bo pieluchy wielorazowe są stosunkowo drogie.

Koszt jednego otulacza wynosi ok. 60 złotych. Dla jednego dziecka potrzeba średnio 15-25 takich otulaczy, w zależności od indywidualnych potrzeb.
Do rachunku należy doliczyć również koszt wkładów chłonnych:
• Jednorazowe  ok. 20 złotych/18 sztuk;
• Wielorazowe  ok. 20 – 40 złotych za jedną sztukę;

Zwykłe pampersy kupujemy co miesiąc, wydając ok. 70 – 100 złotych. Aby wyposażyć dziecko w zestaw pieluch wielorazowych, należałoby jednorazowo wydać kwotę ok. 2000 złotych. Nie każdego rodzica stać na taki wydatek, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Pomimo kosztów, warto jednak poważnie przemyśleć zakup wielorazowych pieluch, gdyż są one znacznie wygodniejsze i przyjaźniejsze dla skóry dziecka niż zwykłe jednorazówki.

Gabriela Kuc

Komentarze (4)

pati25

8 lat temu

Ekologiczne pieluchy są dobre dla dzieci.Bo chyba wszystkie młode mamy chciałyby dla swojego maleństwa to co najlepszze.Ale ze względu na koszty raczej nie będzie to popularne (zakup tych pieluch ) Mimo to podpowiem osobom w rodzinie,które planują dziecko

sirena46

8 lat temu

Dla mnie temat na topie, ale cena pieluch mnie trochę przeraża, chociaż dla środowiska są bezcenne .:(
Gdyby nie to, że trzeba je prać to wielu młodych rodziców pewnie by się zdecydowało, chociażby ze względu dla dobra delikatnej i wrażliwej skóry niemowlęcia 🙂

Mindi

8 lat temu

Przeczytałam z ciekawością artykuł bo wkrótce urodzi się w rodzinie i u znajomych kilkoro dzieci. Ciekawy pomysł, przyjazny dla skóry dziecka i środowiska ale myślę, że jeszcze sporo czasu minie zanim uda się wprowadzić je w życie młodych rodzin. Głównie ze względów finansowych ale także dlatego, że do takich nowości trzeba się przekonać a nie każdy chce próbować na własnych maleństwach.

Zostaw komentarz