Natura i eko Teraz EKO

Ekologiczne nowinki

ekologiczne-nowinki

Postęp technologiczny kojarzy się głównie z degradacją środowiska i zagrożeniem dla ekologii. Jednak dziś, w dobie nowoczesnych technologii i edukacji ekologicznej, sytuacja ta zupełnie się zmienia. Jak nowe technologie mogą służyć ekologii?

Ekologia w telefonie

Telefon komórkowy jest jednym z najpowszechniejszych przedmiotów codziennego użytku. Nie można już sobie wyobrazić świata bez komórki, która służy już nie tylko do dzwonienia. Dzięki specjalnym aplikacjom na telefon nasze życie może stać się jeszcze bardziej EKO. Pomagają w tym m.in. aplikacje służące do doradzania podczas zakupów. Można w nich uzyskać pełne informacje o produkcie, np. kraj pochodzenia czy zawartość szkodliwych substancji. Doradzają także jakie produkty wybrać i które są najbardziej ekologiczne. Inne aplikacje pomogą oszczędzać energię w domu służąc radą i przypominaniem m.in. o segregowaniu śmieci czy wyłączaniu światła. Dostępne są też kalkulatory zużycia energii czy baza wiedzy na temat ekologii.

Ekologia w samochodzie

Nowocześni producenci samochodów zdają sobie sprawę z tego, że dbanie o naturalne środowisko jest kluczem do serc konsumentów. Samochody stają się coraz bardziej energooszczędne, spalają mniej paliwa i są wyposażone w funkcje, które sprzyjają ekologii. Służą do tego m.in. specjalna nawigacja, która pomaga jeździć bardziej ekonomicznie oraz parametry jazdy, dzięki którym każdy kierowca może zwiększyć ekologię swojego prowadzenia. Innym trendem wśród eko-samochodów jest używanie silników elektrycznych zamiast spalinowych.

Monika Witczak

Postęp technologiczny kojarzy się głównie z degradacją środowiska i zagrożeniem dla ekologii. Jednak dziś, w dobie nowoczesnych technologii i edukacji ekologicznej, sytuacja ta zupełnie się zmienia. Jak nowe technologie mogą służyć ekologii?

Ekologia w domu

Ekologiczne domy zwykle kojarzą się z drewnianą chatą na skraju lasu. Tymczasem również dom wyposażony w nowoczesną technikę może bardzo dobrze dbać o środowisko. Ekologiczne systemy wykorzystywane przy budowie eko-domów gwarantują niskie zużycie energii i wysoką wydajność. Są to m.in. wydajne pompy ciepła, kolektory solarne oraz ekologiczne formy ogrzewania i wentylacji.

Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej wyedukowane i ma coraz większą ekologiczną świadomość. Nie chodzi przecież o to, aby cofnąć się do czasów, kiedy nie używaliśmy techniki, ale by nowoczesne technologie służyły nam do polepszenia naszego życia przy minimalnej eksploracji środowiska.

Monika Witczak

Komentarze (8)

pati25

8 lat temu

Często słyszymy o akcjach ekologicznych.Staramy się żyć „eko”.Ale czy tak do końca ? Nie zawsze nam to wyychodzi.I tak jak koleżanki wspomniały.Aby żyć w zgodzie z ekologią potrzeba dużo pieniędzy.Bo „Eko” jest drogie

stazyz

8 lat temu

No, właśnie ekologia -Tak, ale dlaczego u nas nadal jest ta ekologia taka droga(sick) Na całym świecie zniżki, bonifikaty a u nas jak zwykle pod górkę…nakłady zwrócą się po 15- 20 latach!? , tylko nikt nie mówi, że po tym czasie należy nasze nowinki wymienić, chociażby kolektory słoneczne – należy zmieniać je co 10 -15 lat aby były wydajne…ale o tym cicho – sza. A samochody ekologiczne były już w latach 70 – tych, gdyby nie blokowanie ich przez ogromne korporacje dziś wszyscy mieliby takie samochody w garażu i to kupowane za małe pieniądze a nie za setki tysięcy złotych…Myślę, że do tych ekologicznych nowinek należy podchodzić z dystansem;) Ja tak robięO:):-d;)

mejgosia

8 lat temu

Ach ta eko…..logia! Gdzieś już pisałam co o tym myślę! A myślę ,że na ekologię trzeba mieć….kasę! Ostatnio jestem w temacie budowy domów (córka zaczyna budowę) i zastanawiamy się nad domem pasywnym, ale po obliczeniu tych kosztów, uwzględniając dopłatę rządową i tak wychodzi olbrzymi koszt! Oczywiście to się zwraca w eksploatacji, ale najpierw trzeba mieć! I tak jest z każdym produktem eko, aby go mieć i korzystać , trzeba słono zapłacić! 🙁

Mindi

8 lat temu

Czasami jak czytam o jakiejś akcji to myślę „nie dajmy się zwariować” Jestem za ekologią: zmniejszeniu zużycia gazu, prądu, wody, paliwa, ochronie zwierząt i roślin. Ale już nie do końca wierzę w Eco uprawy, chyba, że w mikro uprawy na swojej działce.
Czasami też czuję się bezsilna, zwłaszcza jak w lesie widuję górę wyrzuconych plastikowych butelek i do tego zakręconych 🙁 I choćbym chciała coś zrobić aby to zmienić to nie wiem jak…

Danusiate

8 lat temu

Rzeczywiście, z jednej strony wszyscy wokół szafują pojęciem „eko” i niby znamy zasady ochrony środowiska, a z drugiej strony – ciągle są jeszcze tacy ludzie, którzy potrafią „oszczędzać”, wyrzucając śmieci do lasu czy do rzeki… Dlatego edukacji proekologicznej nigdy nie jest za wiele. Zgadzam się też z wypowiedzią Drobiny – wystarczy pomyśleć o tzw. „eko-skórze”, która jest zwykłym skajem i nie ma nic wspólnego z ekologią a takich produktów jest, niestety, wiele…

sirena46

8 lat temu

Zgadzam się z tym, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej wyedukowane w zakresie ekologii. Co z tego jak np. w centrum dużego miasta nie ma dostępnych pojemników, do posegregowanych śmieci. Ale świetnie, że jest tyle ekologicznych nowinek, z korzyścią dla Wszystkich.

drobina

8 lat temu

Ekologia opanowała nas z każdej strony. W sumie, bardzo dobrze, że stawiamy na ekologię. Niektórzy producenci jednak, za bardzo szastają hasłem eko. Bywa, że reklamują ekologiczne produkty, którym do ekologii bardzo daleko.:(

Zostaw komentarz