Natura i eko Teraz EKO

Ekologiczne nowinki

ekologiczne-nowinki

Bycie „eko” w dzisiejszych czasach to już pewnego rodzaju standard. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich dzisiejsze działania mają ogromny wpływ na to, w jakim świecie będą żyły kolejne pokolenia.

Bycie eko – podstawy

Dbanie o środowisko zaczyna się od codziennych, proekologicznych zachowań. Spójrz, jakie to proste:

 • oszczędzanie wody: prysznic zamiast kąpieli, zakręcanie wody podczas mycia zębów czy golenia, zamontowanie spłuczki dwudzielnej, korzystanie z deszczówki w ogrodzie,
 • oszczędzanie energii elektrycznej i gazu: wyłączanie zbędnych urządzeń, wyjmowanie ładowarek z kontaktu, wyłączanie światła, używanie garnków według potrzeby, gotowanie potrzebnej ilości wody, używanie energooszczędnych żarówek
 • segregacja śmieci: plastik z plastikiem, szkło ze szkłem, kompostownik w ogrodzie na odpady organiczne,

 • wybieranie roweru, spaceru czy komunikacji miejskiej zamiast samochodu,
 • korzystanie z toreb ekologicznych a nie jednorazowych reklamówek.

To najprostsze przykłady ekologicznych zachowań, które warto stosować – korzysta nie tylko natura, ale i nasz portfel.

Sabina Sosnowska

Bycie „eko” w dzisiejszych czasach to już pewnego rodzaju standard. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich dzisiejsze działania mają ogromny wpływ na to, w jakim świecie będą żyły kolejne pokolenia.

Eko – gadżety

 • WashIt – kąpiel i pranie w jednym. To koncepcja wymyślona przez czterech studentów z Turcji polegająca na ponownym wykorzystaniu wody z prysznica. Woda ta, po 3 etapach filtracji, zostaje użyta do prania odzieży.
 • Ceramiczny notatnik. Można na nim notować jakieś informacje, a kiedy przestaną być aktualne – po prostu je zmazać. Taki notatnik używany w domu pozwoli na oszczędzenie wielu papierowych notesików, które często są zużywane bez umiaru.
 • Ekologiczne notesy – w 100% wykonane z przetworzonego kartonu i przetworzonego papieru. Można je kupić zamiast zwykłego zeszytu.

 • USB – wykonane z papieru, recyklingu, kwasu poliamidowego, bambusa.
 • Alarm lock – czyli zegar, budzik, kalendarz i termometr w jednym urządzeniu. Wyświetlacz zasilany jest wodą, którą należy wymienić co 4 tygodnie. Zegar ten wykorzystuje najnowszą technologię jonizacji w celu generowania energiidzięki temu może wykorzystywać wodę, a nie baterię.

Sabina Sosnowska

Bycie „eko” w dzisiejszych czasach to już pewnego rodzaju standard. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich dzisiejsze działania mają ogromny wpływ na to, w jakim świecie będą żyły kolejne pokolenia.

 • Spudcoat – w pełni biodegradowalny płaszcz przeciwdeszczowy, który po całkowitym zużyciu należy zakopać w ziemi i czekać na… wyrośnięcie kwiatów! Zawiera on małą kieszonkę z nasionami, które uwalniają się pod wpływem procesów rozpadu płaszcza w ziemi.
 • Ecostapler – to zszywacz, który nie potrzebuje zszywek do spięcia kartek papieru – po prostu przycina go odpowiednio i składa, zaczepiając o siebie kartki.
 • Shower Times – świetny gadżet, który nauczy dzieci (dorosłych również) oszczędzania wody podczas kąpieli pod prysznicem. Wystarczy ustawić czas, który ma być poświecony na kąpiel, a po jego upływie odezwie się sygnał dźwiękowy informujący o tym, że czas kończyć.

To są tylko przykłady ciekawych eko-gadżetów. Można poszukać więcej w Internecie, zakupić w sklepie on-line i cieszyć się nimi każdego dnia. A znajomych i rodzinę zachęcać do pro-ekologicznych zachowań.

Sabina Sosnowska

Komentarze (12)

Emilly27k

8 lat temu

Ja zawsze oszczędzam,ponieważ korzystne jest to dla domu. Prysznic czemu nie zwłaszcza,że oszczędzamy na nim. To jest na nim nie wiedziałam tego. Lepiej jest oszczędzać niż być rozrzutnym. :)))

Annar

11 lat temu

Nie dajmy się zwariować. Na pewno nie zamienię wanny na prysznic, bo niby dlaczego?
Inna sprawa mnie niepokoi, a mianowicie odpady po energooszczędnych żarówkach narzuconych nam przez UE. Zawierają silnie toksyczną rtęć, która nie powinna wnikać do gleby. Mieszkam w wielkim mieście i nie zauważyłam pojemników na odpady po tych żarówkach. Ludzie je eksploatują (a coraz krótszy mają żywot) i co dalej się z nimi dzieje?

pati25

11 lat temu

Bycie Eko jest ciągle modne.Starram się żyć eko jednak z oszczędzaniem energii elektrycznej nie zawszee wychodzi

Inga

11 lat temu

Chyba żyję ekologicznie.Sortuję śmieci,zamiast wanny mam prysznic(choć wolałabym wannę). Wszędzie mam żarówki energooszczędne,bo dom jest bardzo duży,a za prąd i tak płacę jak za zboże.A komunikacja miejska/Mieszkam na wsi,więc nie ma o tym mowy,ale z samochodu niestety korzystam,bo wszędzie mam daleko.

Mindi

11 lat temu

Także staram się myśleć o środowisku i w miarę możliwości być Eko. Segreguję śmieci, zwracam rodzinie uwagę na niedokręconą wodę czy niepotrzebnie zapalone żarówki.

dulcynea

11 lat temu

Staram się żyć zgodnie z ekologią .
Ten temat mnie ogromnie interesuje , czytam o nowinkach i staram się je wprowadzać w życie .

summer

11 lat temu

A ja co roku mam dylemat, która choinka jest bardziej ekologiczna: prawdziwa z lasu czy sztuczna – ta sama przez wiele lat???

sirena46

11 lat temu

Świetne są te ekologiczne nowinki muszę sprawdzić ceny tych gadżetów. Warto by było mieć takie eko-gadżety. Staram się być „eko” i zachęcam rodzinę i znajomych do takich zachowań.

mejgosia

11 lat temu

Te gadżety to fajna sprawa, najbardziej spodobał mi się zegar na wodę! Ciekawe ile to cudeńko kosztuje? Kąpiel i pranie w jednej wodzie, to pewnie wymaga zainstalowania jakiś specjalnych urządzeń, ale też godne uwagi! Pewnie większość ludzi używałaby to ze względu na oszczędności w portfelu!

Danusiate

11 lat temu

To bardzo ważne zasady, łatwe do wprowadzenia w życie. Od dawna staram się być „eko” i uczę tego moje dzieci.

Zostaw komentarz